Nemaje nic jiného na práci, přivedl racka do záhuby

Divadlo / 28.3.2013

Čechovův Racek, divadelní klasika, krouží nad Prahou již několik let. Na tuto sezónu se rozhodl usídlit v Dejvickém divadle.

Kdo by neznal Racka, půvabné dílo plné nešťastných lásek a životní ironie. Dílo, které ukazuje životy několika umělců. Nesmírně obtížnou cestu spisovatele od prvního díla k prvnímu úspěchu. Úspěchu, který ovšem neznamená štěstí. Nesnesitelnou chuť jiného spisovatele čerpat a vysávat pro své potřeby životy a příběhy lidí kolem. A v neposlední řadě sebestřednost herečky, která nevidí nic než jen sebe.

A kdo by neznal Dejvické divadlo, divadlo plné talentů a unikátních herců. Divadlo, které se od moderních her dokáže vrátit zpět ke klasice a bez zaváhání ji ve výborném podání předat divákům. Proto se pohodlně usaďte, čeká vás exkurze do venkovského sídla herečky Arkadinové. Konkrétně do jejího salónu se zdmi pokrytými množstvím obrazů, jimž dominuje ten se zobrazením racka.

Právě zde se odehrává celý příběh, ve kterém neštěstí střídá neštěstí a každá menší naděje uhasíná, jen co stačí vzplanout. Zde uvede Konstantin (Jaroslav Plesl), svou první hru, do které obsadí svou lásku Ninu Zarečnou (hostující Veronika Kubařová). Osobitá a těžko uchopitelná hra je během pár chvil zesměšněna Kosťovou matkou, herečkou Arkadinovou (Klára Melíšková).

racek

Medvěděnko (Václav Neužil) a Máša (Lenka Krobotová). Zdroj: Hynek Glos, dejvickedivadlo.cz

Jinak se ale první polovina představení nese téměř ve veselém duchu. Klára Melíšková dokazuje obecenstvu, že Českého lva nedostala jen tak pro nic za nic. Perfektně se vžije do role egoistické a nade vše povznesené herečky. Věnuje se svým hostům, především svému příteli, spisovateli Trigorinovi (Ivan Trojan). Nezajímají ji pocity vlastního syna, koncentruje se jen sama na sebe.

Přes přestávku zmizí ze stěn polovina obrazů a salón získá na pochmurnosti. Podobná nálada se odráží i ve zbytku inscenace. Smutkem prosákne i vzletná Arkadinová. Laškování mezi Ninou Zarečnou a Trigorinem zmizí. Obrazy ubývají až do konce inscenace, dokud z jeviště nezmizí poslední pozitivní náboj. Ten se vypaří společně se střelným prachem.

Herecké obsazení je skvělé, jen (co si budeme povídat) lehce předvídatelné. Každý z herců má jednoduše v krvi jakési předurčení pro ten či onen typ role. Přesto si dovolím vypíchnout Lenku Krobotovou, která se výborně zhostila vtipné, lehce sarkastické Máši. Dívky, která se dlouho snažila prát se životem, ale nakonec rovněž ji život semlel.

Jsem racek. Ne, to nechci říct!… Pamatujete, jak jste zastřelil racka? Náhodou přišel člověk, spatřil ho a — nemaje nic jiného na práci — přivedl ho do záhuby…  Nina Zarečná

Inscenace: Racek
Autor: Anton Pavlovič Čechov
Divadlo: Dejvické divadlo
Premiéra: 21. března 2013
Režie: Michal Vajdička
Herecké obsazení: Klára Melíšková, Jaroslav Plesl, Veronika Kubařová, Ivan Trojan, Miroslav Krobot, David Novotný, Lenka Krobotová, Václav Neužil, Zdeňka Žádníková, Pavel Šimčík a další
Cena: 390 Kč, sleva na ISIC kartu 30 %

Zdroj perexové fotografie: Hynek Glos, dejvickedivadlo.cz

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář