Na výlet do Berlína potřebujete víc než jeden víkend

Cestování / 26.12.2017

Berlín, hlavní město Spolkové republiky Německo, má pohnutou historii a neobyčejnou atmosféru. Co vás zde čeká?

Stejně jako na spoustu jiných významných měst, ani na Berlín vám dva víkendové dny stačit nebudou. Zjistíte, že je tu toho mnohem víc, než můžete přes den navštívit a spatřit. Obzvlášť teď v zimě, kdy jsou dny kratší a také méně příznivé venkovním toulkám. Přesto se výlet do Berlína vyplatí, a to z mnoha důvodů.

Město se dvěma tvářemi

Berlín je od roku 1991 hlavním městem a zároveň spolkovou zemí Německa. Leží na severovýchodě SRN obklopený Braniborskem. Berlínem protéká řeka Spree (Spréva) a pyšní se mnoha parky a jezery v centru města, zelené plochy tvoří přes 17 %. Jedná se o druhé největší město Evropské unie.

Město bylo založeno v polovině třináctého století. Po dobu středověku a novověku se těšilo pověsti tolerantního místa, kde své útočiště hledali například francouzští hugenoti, čeští evangelíci a jiné pronásledované menšiny. Od počátku osmnáctého století bylo hlavním městem Pruského království, roku 1871 při založení Německé říše se jeho úloha nezměnila, naopak posílila.

Berlín pak nadále prosperoval a vytvářel podmínky pro svobodný život v anonymitě, dokud se nestal centrem Hitlerovy Třetí říše. Během války byl neustále bombardován, v květnu 1945 bylo zdevastované město rozděleno (stejně jako celé Německo) na čtyři okupační zóny. Nevraživost mezi Východem a Západem (tedy SSSR a Západními mocnostmi – USA, Velkou Británií a Francií) přerostla během studené války nejprve v blokádu roku 1948, definitivně se Berlín rozdělil v srpnu 1961 zbudováním Berlínské zdi.

Berliner Dom na Muzejním ostrově a Fernsehturm v pozadí. Slouží dobře jako orientační bod, díky němuž se ve změti uliček neztratíte.

Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 a znovusjednocení Německa se Berlín opět stává významným místem a centrem dění. Z Bonnu se sem stěhuje sjednocená vláda, probíhají opravy a úpravy válkou a totalitou poznamenaného města a výstavba nové infrastruktury.

Město plné… všeho!

Máte rádi kulturu? Tak to vás potěšíme, té si v Berlíně užijete víc než dost. Najdete tu totiž celou řadu významných muzeí, divadel, oper a dalších kulturních cílů. Za krátkou zmínku stojí například Muzejní ostrov přímo ve středu města, na kterém se nachází slavné PergamonskéNové muzeum – obě jsou zaměřena na starověk a Nové muzeum se pyšní například originální soškou Nefertiti.

Pokud jste fanoušky klasické a vážné hudby, zvažte návštěvu Berlínské filharmonie či Státní nebo Německé opery. Milovníci filmu si nesmí nechat ujít Berlínský filmový festival a jestli chcete zažít něco „multi-kulti“, Karneval kultur pořádaný na začátku léta vám vyrazí dech.

Berlín je placka, z čehož plyne, že když se chcete rozhlédnout po okolí, musíte do výšin. Například televizní vysílač Fernsehturm ční nad městem jako jeho nepřehlédnutelný symbol a za dobrého počasí budete mít skvělý výhled nejen na Berlín.

Navštívit budovu Říšského sněmu je nutnost, nezapomeňte však na rezervaci předem.

Návštěva Reichstagu je zdarma, doporučujeme však zarezervovat si místo předem zde. Před vstupem do budovy vás čeká bezpečnostní prohlídka. Uvnitř dómu se fotit smí.
Druhou možností, jak se porozhlédnout po městě, je návštěva budovy Říšského sněmu (Reichstag), která vám poskytne nejen kýžený výhled, ale především celou řadu informací o městě, jeho historii i současnosti. Nejlepší je zvolit návštěvu dómu hned na začátku výletu, prohlídka vám pomůže zorientovat se ve městě a můžete se pak snáze rozhodnout, co podniknete v dalších etapách návštěvy města.

Památky, které už určitě znáte

Braniborská brána ohraničuje vstup do města, určitě ji neminete. Nachází se na náměstí Pariser Platz, odkud pak směrem do centra vede bulvár Unter den Linden. Podél cesty můžete navštívit slavné obchody nebo počítat velvyslanectví jiných států.

Také zámek v Charlottenburgu patří k těm známějším památkám, s nimiž se setkáváme ve filmech a na Instagramu.

Na nedávnou historii, kterou pamatují naši rodiče, upomíná East Side GalleryCheckpoint Charlie, jež se věnují prezentaci Berlínské zdi, její výstavbě a jejímu pádu.

I okolí Berlína má co nabídnout

Pokud jste v Berlíně na delším pobytu, určitě se vydejte do nedaleké Postupimi (Potsdam), kde na vás historie dávná i ta relativně nedávná dýchá na každém kroku.

Navštívit můžete také koncentrační tábor Sachsenhausen severozápadně od Berlína. Židovská historie ale není opomínána ani v Berlíně samotném, známý je Židovský pomník (Holocaust Memorial), k němu přiléhající muzeumNová synagoga.

Až budete v labyrintu betonových bloků, nejspíš vás zamrazí. Jedná se o pietní místo s nepopsatelnou atmosférou. Jen žádná selfie, prosím!

Do Berlína přímým spojem

Berlín leží zhruba 350 kilometrů od Prahy, spojení je dobré po všech stránkách. Autem to zvládnete po dálnici během dopoledne, pokud vyrazíte časně ráno, autobusy jezdí pravidelně. Využít můžete i letecké spojení, kdy cesta trvá necelou třičtvrtě hodinu. Nejoblíbenější a nejvyužívanější je však vlakové spojení.

Přímý vlak EuroCity, který jezdí z Prahy do Berlína, Hamburku nebo Kielu a zpět několikrát denně vás do centra města zaveze z Prahy za zhruba pět hodin. Spoje většinou staví na těchto nádražích: Praha hlavní nádraží – Praha Holešovice – Ústí nad Labem hlavní nádraží – Děčín hlavní nádraží – Bad Schandau – Dresden Hauptbahnhof – Dresden Neustadt – Berlin Südkreuz – Berlin Hauptbahnhof.

Už máte naplánovány výlety na rok 2018? Berlín byste mezi své cíle měli rozhodně zařadit!

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář