Řezno stojí za návštěvu – nejen kvůli adventním trhům

Cestování / 18.12.2017

Město Regensburg, bavorské město ležící na Dunaji, má mnoho jmen a mnoho podob. Objevte krásu starého města a eleganci dunajského nábřeží!

Regensburg, Řezno nebo Ratisbona. Jedná se o město s historickým významem pro celé Německo. Na přelomu dvanáctého a třináctého století patřilo k největším a nejbohatším v říši. I dnes má svůj význam, my Češi se sem rádi jezdíme podívat obzvlášť v tomto předvánočním čase. Návštěva ale stojí za to po celý rok!

Město na Dunaji

Dunaj je hned po Volze druhá největší řeka Evropy. Pramení ve Schwarzwaldu, protéká Německem, Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Bulharskem, Moldavskem a Ukrajinou a vlévá se do Černého moře. Leží na ni mnoho významných měst, od hlavních až po ta s pouhou historickou hodnotou. Na území Německa sehrává takovou roli právě Regensburg.

Řezno leží v nejsevernějším bodě Dunaje, kde se do něj vlévá řeka Nába (Naab) a Řezná (Regen), odkud pochází také název města. Zasahuje sem pohoří Bavorský les a Franská Alba.

Řezno je čtvrtým největším městem Bavorska, má přes 140 tisíc obyvatel a rozkládá se na rozloze 80,76 km². 

Od Keltů až po Bavory

Ve starověku na místě dnešního města existovala keltská osada Radasbona (Ratisbona). Marcus Aurelius zde založil tábor pro legionáře s názvem Castra Regina, tedy pevnost na řece Regen. Ve čtvrtém století zničili město Germáni.

Řezno je krásné, ať už se v něm slaví Vánoce, nebo ne.

V raném středověku se stalo město sídlem Karla Velikého a vládců východofranské říše. Ve dvanáctém století byl vybudován Brennerský průsmyk usnadňující obchodní spojení s Benátkami. V letech 1663–1802 bylo město stálým sídlem říšského sněmu. Poté ztratilo status svobodného města, roku 1809 ho dobyli Francouzi a roku 1810 připadlo Bavorsku.

Brána do západního světa

Pro Čechy představoval Regensburg bránu na západ, a to i tehdy, kdy jej zastínila tehdy rychle se rozvíjející města NorimberkAugšpurk.

Na počátku budování českého státu spadaly Čechy pod správu řezenské diecéze, s městem jsou spjata jména jako Svatopluk I., který pomohl pozvednout moc Přemyslovců a započal christianizaci, nebo Vladislav II., který zde byl roku 1158 jako druhý český král korunován.

Co vás v Řezně čeká a co si nesmíte nechat ujít

Určitě se musíte projít po Kamenném mostě (Steinerne Brücke), který byl postaven v letech 1135–1146 a je nejstarším dochovaným a dodnes používaným mostem na sever od Alp. Stal se vzorem pro výstavbu dalších kamenných mostů v Evropě – například London Bridge, Avignonský most nebo Juditin most v Čechách (dnes se na jeho místě nachází Karlův most). Cesta, která přes most vedla, přinášela městu největší zisky a bohatlo na ní.

Svatopeterský dóm, katedrála svatého Petra, Dom St. Peter, jmenujte tuto stavbu, jak uznáte za vhodné. Co je podstatné – určitě ji nepřehlédnete. Dominuje městu jednak díky zařazení mezi hlavní díla bavorské gotiky, jednak díky své mohutnosti a interiéru.

Na zámku již proběhly přípravy na adventní trhy, dnes můžete vyrazit a užít si nádhernou vánoční atmosféru.

Dále nesmíte minout Římskou věž (Römerturm), která byla postavena roku 1200 a odkazuje na vládu Wittelsbachů, starou kapli (Alte Kapelle) s nádhernou vnitřní rokokovou úpravou z roku 1747, baziliku svatého Jimrama (Basilika St. Emmeram) z osmého století, v devatenáctém století přestavěnou do barokního slohu, zámek Thurn-Taxisů, který je dodnes obývaný, a kostel svatého Jana stojící vedle katedrály, na němž je pamětní deska připomínající křest čtrnácti českých knížat v roce 845.

Vánoční trhy v Regensburgu

Adventní trhy v Regensburgu mají velkou tradici a nic jim nechybí. Na náměstí Neupfarrplatz můžete ochutnat nejen dobré cukroví, pamlsky, horký svařák a sušené švestky, ale děti si užijí veselý kolotoč a ostatní návštěvníci se mohou pokochat výrobou svíček, keramických hrnců a foukáním skla.

Na zámku Thurnů a Taxisů z Regensburgu na vás čeká impozantní „vesnička“ plná stánků a vánoční atmosféry. Své tradiční umění zde předvádějí košíkáři, kováři, řezbáři, sedláři, hrnčíři a další řemeslníci.

Jak do Regensburgu

České dráhy v současnosti nabízejí cestu na vánoční trhy do Regensburgu z Prahy a Plzně za výhodné ceny. Více informací se dozvíte v tomto článku.
Regensburg není daleko a spojení z Prahy je pravidelné a ne příliš drahé. Využít můžete jak vlakovou, tak autobusovou dopravu nebo se sem vydat po vlastní ose autem.

Společnost FlixBus nabízí jízdenky cenově v rozmezí 300 a 700 korun, záleží, jak moc s předstihem si jízdenku objednáte. Cesta trvá něco přes tři hodiny a v autobuse se můžete připojit k WiFi.

České dráhy vypravují EuroCity spoje, které vedou přímo nebo s jedním přestupem, cena jízdenky se pohybuje v závislosti na předstihu nákupu kolem šesti set korun.

Pokud jste ještě nikdy nenavštívili Regensburg a chtěli byste to napravit, teď je ten správný čas. Přejeme vám příjemné prožití adventních dnů!

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář