Ruská stopka zpečetěna

Sport / 11.12.2017

Ruským sportovcům byl definitivně potvrzen zákaz startu na olympijských hrách v Pchjongčchangu.

Dopingové skandály ruských sportovců byly častým tématem posledních roků a veřejně propíraným tématem posledních měsíců. Ještě častěji skloňovaným tématem, zejména posledních dní, se však stal možný zákaz ruských sportovců startovat na zimních olympijských hrách, které budou zahájeny za dva měsíce v jihokorejském Pchjongčchangu.

Možný zákaz pro ruské sportovce se v úterý 5. prosince stal realitou. Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru vyloučila Rusko z následujících olympijských her. Pro řadu sportovců tak vznikla poměrně obtížná situace, protože Výkonná rada MOV stanovila výjimku, po jejímž splnění se čistí ruští sportovci smí olympijských her zúčastnit – musí ale závodit pod neutrální vlajkou.

V roce 2014 zněla v Soči při slavnostním vyhlašování výsledků ruská hymna zásluhou krasobruslařky Adeliny Sotnikové. Zdroj fotografie: Wikimedia Commons/Fetx2002

Ostré reakce i smířlivé postoje

Co se leckomu může zdát jako vtip, je pravdou. Hrdý Rus neponese svoji vlajku a neuslyší svoji hymnu…ale bude se moci zúčastnit olympijských her. Nesnadné dilema. Ostatně bouřlivé reakce z ruské strany na sebe nenechalo dlouho čekat.

„Pod tím hadrem (neutrální vlajkou) si soutěžte sami. Rusko na kolena nedostanete. MOV a hlavně Thomasi Bachu, jděte do pr…“(zdroj citace www.idnes.cz). Jedná se o komentář z twitterového účtu Vitalije Mutkova, ruského vicepremiéra, bývalého ministra sportu a šéfa příštího mistrovství světa ve fotbale. Dle Výkonné rada MOV jde také o hlavního viníka státem řízeného dopingu.

Mutkov není sám, kdo se vůči verdiktu ostře vyhraňuje. Objevují se spojení jako „zmrzačená olympiáda“ a „hon na čarodějnice.“ Zároveň však zaznívají hlasy, například mezi mužskými reprezentanty v biatlonu, které připouštějí vinu na ruské straně a poukazují na možnost se olympijských her vůbec zúčastnit. Původně totiž byla ve hře varianta, která zahrnovala absolutní zákaz startu ruských závodníků na olympijských hrách.

Nutno podotknout, že zatímco Vitalij Mutkov vyzval k bojkotu celých olympijských her, ruský prezident, Vladimir Putin v projevu naopak potvrdil, že ruským sportovcům, kterých se žádný dopingový skandál netýká, nebude nikdo bránit v účasti na olympijských hrách pod neutrální vlajkou.

Pouhé dva měsíce nás dělí od zahájení Zimních olympijských her 2018, které se uskuteční v jihokorejském Pchjongčchangu. Zdroj fotografie: Wikimedia Commons/Russavia

Účast na OH na miskách vah

Následující dny by měly světu ukázat, jak se jednotliví sportovci s verdiktem Výkonné rady MOV a nemožností závodit pod ruskou vlajkou popasují. Klást na misku vah možnou olympijskou medaili s národní reprezentací sice není nejvhodnější příměr, avšak posuny v názorech jednotlivých aspirantů o medaile k tomu svádí.

Zatímco před zasedáním Výkonné rady se velká ruská naděje na olympijské zlato, krasobruslařka Jevgenija Medveděvová, nechala slyšet, že si nedokáže představit možnost účastnit se olympijských her pod neutrální vlajkou, po vynesení verdiktu již původní jistota byla tatam a naopak hovořila o nutnosti si vše v klidu promyslet. Nebude jediná, kdo bude promýšlet a zvažovat. Protože ať se to někomu líbí nebo nelíbí, forma vrcholového sportovce je křehká věc a neúčast na nadcházející olympiádě může klidně znamenat i to, že se už nikdy na žádnou jinou nepodívá.

Ochuzen se může cítit sportovec, ale i fanoušek, který vnímá olympijské hry jako oslavu sportu. Oslava v jihokorejském Pchjongčchangu bude zvláštní, o tom není pochyb. Už před svým zahájením má navíc jasné minimálně jedno heslo, pod kterým se zapíše do dějin: Ruskou vlajku nechte doma!

 

Zdroj miniatury: Wikimedia Commons/Keith Allison

Zdroj úvodní fotografie: Wikimedia Commons/Ary29

Jitka Povalová

Zanechte komentář