Příběh tajemný i průhledný

Literatura / 20.12.2017

Nakladatelství Host vydává další knihu, z níž dýchá japonská kultura. Tentokrát od české autorky.

Příběh ženy bojovnice

Martina Leierová vypráví příběh české novinářky jménem Zoa. Zoa je jedním z těch lidí, kterým nestačí spokojený a klidný život stále na stejném místě. Potřebuje ve svém životě napětí a dobrodružství. Tak opouští svou práci, rodinu a milujícího přítele, aby se odstěhovala do jiné země. Má naplánovanou cestu do Singapuru, ale den před odletem se její plány zhroutí. Zoa se vyzná v umění a jeden zámožný muž ji požádá, aby zjistila, jestli jeho obraz není padělek. Je ochoten jí za to zaplatit nemalou částku. A to je nabídka, která se neodmítá.

Martina Leierová *1967

narodila se v Praze a stala se novinářkou. Po dokončení školy procestovala svět, žila v Indii, Washingtonu, Vídni nebo v New Yorku. Po návratu do Prahy působila jako redaktorka Lidových novin. Poslední pár let žila v Tokiu, o kterém psala hlavně do Respektu. Nyní opět žije v Praze se svou rodinou.

Čechy, New York, Japonsko…

Zoa se rázem místo v Singapuru objeví v New Yorku. Snaží se zjistit, kdo by mohl být ten záhadný padělatel, který tak dobře namaloval kopii obrazu od Modiglianiho, že není poznat, že je to padělek. Pátrání ji dovede až do Japonska, kde ale také končí. Stopa zmizela. Ke geniálnímu malíři ji nakonec dovede naprostá náhoda.

Příběh je nabitý popisy Japonska. Krásná krajina a kultura bude vždy poutavým materiálem a mě osobně naprosto fascinuje. Tajemství jsou skrytá skoro za každým slovem. Bohužel jsou ale v knize vždy odhalena. Kniha je přeplněná různými legendami, pověstmi apod. Což umožňuje nakouknout do této vzdálené kultury, avšak samotnému příběhu poněkud překážejí. Hodí se spíš do knihy o této kultuře než do prózy, jež se v Japonsku jen odehrává. Objevuje se také množství cizích slov, která jsou záhy přeložena a vysvětlena. Všechno tohle působí poněkud přeplněně.

Je šedě zataženo, žádná sluncem zalitá terakota, na kterou se člověk těšil. Cihlové domky za oknem jsou hezké i na šedivém pozadí. Čtveřice štíhlých žen u vedlejšího stolku se zkušeně schovává za silné hlasy, význam slov rozřeďují mlékem do kafe.

Jen co se vymotá z nádraží, obejme Zou volný prostor, zhluboka ho vdechne. Vzduch téměř stojí, i hluk se zastavil, na chvíli se musí zastavit i ona. Je tu zase tak krásně. Ze tří stran hory, ze čtvrté moře – konec světa, říkávali samurajové.

Skoro detektivní zápletka

Martina Leierová je dobrá vypravěčka a její kniha zaujme. Je o hledání sama sebe, o tom, jak daleko a kam až musí člověk zajít, aby pochopil, co od života skutečně chce. A i když se nedočkáte šťastného konce, přesto nebudete z toho, jak dopadne, zklamaní. Zoino skoro až detektivní pátrání dosáhne vítězného konce. A jak se říká, zlo bude nakonec potrestáno. Sice už tak od půlky knihy budete tušit, jak se příběh bude odvíjet dál, a k jejímu konci už si budete jisti, jak dopadne, přesto vás autorka v některých věcech dokáže překvapit a zaujmout. Kniha má rozhodně co nabídnout, a to nejen krásnou obálku.

Dům s vypůjčeným výhledem

Autor: Martina Leierová

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2017

Počet stran: 320

Více informací na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií: Martina Bambuszová, Generace 21

0 65 100 1
65%
Average Rating

Dům s vypůjčeným výhledem

Dům s vypůjčeným výhledem je nenáročným čtením, které se vám bude hodit na dlouhé zimní večery. Přenese vás do cizích krajin, které se třeba obáváte navštívit. I když si myslím, že by bylo možné ji o některé popisy zkrátit, je jistě zajímavou četbou.

  • 65%

Štítky

Martina Bambuszová

Martina Bambuszová

Knihomolka a studentka TUL.

Zanechte komentář