Co jste možná nevěděli o českých nej, díl třetí

Cestování / 10.12.2017

Česko je země malá, ale krásná a plná vlastních rekordů. I ve třetím článku vám nabídneme zajímavosti, které jste možná ještě nevěděli.

Z cestovatelských nej jsme představili již mnohé, od nejvyšších hor po nejhlubší propasti. Česká republika má svá zajímavá nej jak přírodní, tak člověkem vybudovaná. Se světem se možná měřit nemůžeme, ale sami na sebe hrdí být můžeme. Co dál si zaslouží předponu „nej“?

Největší rybník

Nejvyšší průměrné roční srážky: Lysá hora, Beskydy (1390 mm)

Nejnižší průměrné roční srážky: Žatecko (pod 450 mm)

Nejsilnější vítr: Sněžka (216 km/h, 19. 1. 2006)

Kam jinam za rybníky než do jižních Čech? Nedaleko Třeboně se nachází rybník Rožmberk, který se svou rozlohou 489 hektarů obsadil první místo co do velikosti a to nejen v Jihočeském kraji a České republice, ale také ve světě. (Pokud vycházíme z definice rybníku.)

Byl navržen Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan na konci šestnáctého století. Stavba trvala dlouho, podílelo se na ní téměř tisíc lidí. Postavit rybník však bylo nutné kvůli častým povodním. Do rybníka vtéká Lužnice, která se dočkala vybudování takzvané Nové řeky, která odvádí příliš prudkou vodu do Nežárky.

Povodním se samozřejmě i přes veškerá opatření a vysokou hráz nepodařilo zabránit. Ty z roku 2002 přinesly asi největší škody. Poslední velká voda strhla hráz v roce 2010. Každé dva roky se zde koná výlov ryb, nejčastěji kaprů, což se považuje za velkou kulturní akci s bohatým programem, na kterou se sjíždí rybáři z celé republiky.

V jižních Čechách máme celou řadu velkých rybníků. Kromě Rožmberka stojí za zmínku Horusický rybník, Bezdrev a Dvořiště.

Nejteplejší minerální pramen

Nejvyšší průměrná roční teplota: Praha – Klementinum (10,1 °C)

Nejnižší průměrná roční teplota: Sněžka (0,4 °C)

Nejvyšší absolutní teplota: Praha-Uhříněves (40,2 °C, 27. 7. 1983)

Nejnižší absolutní teplota: Litvínovice (-42,2 °C, 11. 2. 1929)

Pramen Vřídlo je největším a nejdůležitějším termálním pramenem Karlových Varů. Z hlediska České republiky je přitom se svou teplotou 73,4 °C nejteplejším. Spatřit jej můžete ve Vřídelní kolonádě, kde výstřik dosahuje délky až 12 metrů.

Nachází se přímo v srdci Karlových Varů na pravém břehu řeky Teplá. Prvně byl zaznamenán v šestnáctém století. Obsahuje 400 mg oxidu uhličitého v jednom litru. Podívat se na něj můžete v otevíracích hodinách Vřídelní kolonády.

Nejvýše ležící železniční stanice

Nejsevernější obec: Lobendava (okres Děčín)

Nejjižnější obec: Vyšší Brod (okres Český Krumlov)

Nejvýchodnější obec: Bukovec (okres Frýdek-Místek)

Nejzápadnější obec: Krásná (okres Cheb)

Nejvýše ležící obec: Kvilda (okres Prachatice, 1062 m n. m.)

Nejníže ležící obec: Hřensko (okres Děčín, 116 m n. m.)

A zase se vracíme do Jihočeského kraje. V okrese Prachatice se mezi Volarami a Vimperkem nachází obec Kubova Huť. Samotná až tak významná není, žije zde jen asi stovka obyvatel. Co však činí Kubovu Huť jedinečnou, je její železniční stanice, která leží v nadmořské výšce 995 metrů nad mořem.

Kromě toho ale můžete v obci vidět několik historických domů, které připomínají původní šumavskou architekturu. Za zmínku stojí především domy U Kubešů a U Götzů, případně schwarzenberská myslivna z roku 1908 stojící na kraji obce. V sousedství obce se nachází také přírodní rezervace Hornovltavické pastviny.

Tradiční šumavská architektura vás osloví. Bohužel se s ní dnes nesetkáme tak často, neboť vesnice a obce na hranicích s Německem po válce zpustly.

Největší a nejhlubší jezero

Na Šumavě musíme zůstat i v případě tohoto dvojitého rekordu. Černé jezero má rozlohu 18,4 hektaru a je hluboké téměř čtyřicet metrů. Nachází se v nadmořské výšce 1008 metrů nad mořem, necelý kilometr od státní hranice s Německem. Je ledovcového původu a od začátku dvacátého století je chráněno. Výlet si sem můžete udělat pěšky po červené nebo na kole po žluté turistické značce.

Už víte, kam příště vyrazíte na výlet? Za teplem minerálních pramenů do Karlových Varů, nebo do jižních Čech a na Šumavu?

Zdroj všech fotografií: Pixabay.com

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář