Hroby významných lidí, klášter i ochutnávka piva. I takový může být výlet na Břevnov

Cestování / 8.12.2017

Autor:

Nejstarší fungující klášter u nás nabízí svým návštěvníkům prohlídku baziliky nebo exkurzi do románské krypty. Na co dalšího se můžete těšit?

V Praze na Břevnově stojí nejstarší mužský benediktinský klášter v Čechách, který byl založen Boleslavem II. a biskupem Vojtěchem. Údajně byl klášter postaven díky jejich snu, kdy u potoka Brusnice viděli scénu jelena, který se chtěl napít. Jediné, co mu v tom bránilo, bylo břevno ve vodě, které sv. Vojtěch vytáhl. Na památku toho založil Břevnovský klášter.

Klášter, který vznikl v roce 993, byl za husitských válek poškozen. V 18. století byl obnoven díky projektu Kryštofa Dienzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce Dienzenhofera, kteří jsou na místním hřbitově rovněž pochováni. Během pruského obléhání sloužil Břevnovský klášter jako stáj a lazaret. Později byl zabrán komunistickou vládou a opat Opasek byl uvězněn. Po jeho návratu byl klášter opraven.

Stále fungující klášter si můžete prohlédnout i zevnitř. Můžete vidět například baziliku svaté Markéty nebo Tereziánský sál.

Prohlídky pro veřejnost

I přes to, že v benediktinském klášteře stále žijí benediktini, můžete vidět například baziliku svaté Markéty, kryptu z 11. století nebo barokní prelakturu s Tereziánským sálem. Prohlídková trasa vám zabere hodinu a půl času. Prohlídka začíná v informačním centru, přímo v areálu kláštera.

Prohlídky bývají pravidelně o víkendu. V sobotu od 10.00 do 14.00 hodin a v neděli od 11.00 do 14.00 hodin. Od dubna do září dokonce do 16.00 hodin. Lze si objednat také prohlídky přes všední dny, a to v době od 9.00 do 16.00 hodin. Za prohlídku benediktinského kláštera zaplatíte jako dospělý člověk 80 korun, studenti pak zaplatí 50 korun.

Součástí areálu je nejen restaurace, ale také klášterní pivovar.

Hroby významných lidí a park

Nedaleko Břevnovského kláštera je také hřbitov, kde jsou pochovány osobnosti jako Karel Kryl, Ivan Diviš nebo Josef Topol. Na hřbitov a k jejich náhrobkům se dostanete z ulice U Vojtěšky. Kromě náhrobků významných osobností můžete navštívit také kapli svatého Lazara.

U Břevnovského kláštera najdete také klášterní park, kde jsou dva rybníky. Ty napájejí potok Brusnici. Po parku jsou rozestavěny lavičky a pro děti je k dispozici dětské hřiště.

Život Benediktinů

Když člověk vstupuje do kláštera, kde chce žít, musí projít nejprve kandidaturou a poté noviciátem. Teprve po skončení noviciátu skládá časné sliby, známé také jako sliby jednoduché. Přibližně po třech letech může skládat sliby věčné s celoživotní platností. Kromě modlení vykonávají i každodenní práci, kterou může být například práce na zahradě, správa farnosti a spousta dalších.

Kdybyste během prohlídky kláštera a jeho okolí dostali hlad, můžete se občerstvit v místním šenku, popřípadě ochutnat několik druhů piv z Březnovského pivovaru.

Výlet do okolí – Bílá hora

Nedaleko Břevnovského kláštera je nejznámější pražská čtvrť, která je proslulá bitvou na Bílé hoře. Ta se na tomto místě udála v roce 1620, kdy proti sobě stáli vojáci císaře Ferdinanda II. a českého krále Fridricha Falckého. Na tomto památném místě byla postavena mohyla připomínající slavnou bitvu, po které následovala tří set letá vláda Habsburků. S již zmíněnou bitvou je také známá poprava dvaceti sedmi českých pánů a měšťanů.

Pokud si uděláte výlet na Břevnov v Praze, určitě nebudete litovat. Vidět nejen klášter, ale také jeho okolí je zážitek na celý život. A co teprve Bílá hora či další památky hlavního města naší republiky?

Zdroj fotografií: Nela Rájová, Generace 21

Zanechte komentář