Modernismus s barokem v naprostém souladu, taková je Varšava

Cestování / 4.12.2017

Varšava není jen nové město s mrakodrapy, o historii a památky není nouze. Jaké jsou ty nejkrásnější?

V Paláci vědy a kultury nevynechejte věž, lepší výhled nenajdete. Zdroj: Tereza Ocetková, Generace 21

Hlavní město Polska je opravdu skoro z devadesáti procent nově postavené. Během druhé světové války byla Varšava zničena a dodnes není celkově opravena. Vedení města se ale snaží co nejvíce budov opravit do jejich původní podoby tak, aby duši a atmosféru staré Varšavy zachovalo.

Palace of Culture and Science na každém kroku

Ať se tady pohnete kamkoli, vždy uvidíte alespoň špičku 250 metrů vysokého Paláce vědy a kultury. Dech beroucí budova je dominantou a ikonickým symbolem Varšavy. Uvnitř sídlí čtyři divadla a kina, dva orchestry a tři muzea. Navíc je to ideální místo pro neopakovatelný výhled na celé město. Zážitkem je už jen procházka kolem budovy. A za zastávku stojí fotogenický a tradiční rudý nápis Warsawa.

Židovské město dodnes

Tzv. Enklawa getta, poslední vzpomínka na židovské ghetto. Zdroj: Tereza Ocetková, Generace 21

Varšava ale není jen symbolem mrakodrapů, vládne tu i silná židovská kultura. Ve městě žije jedna z největších židovských komunit v Evropě a o svoji, ač ne příliš šťastnou historii, se zde pečlivě starají. Nejvíce vás zasáhne zbytek zdi ghetta, které zde bylo zřízeno během války. Ačkoli abych ji našla, musel se mě ujmout místní sympatický pán, na jehož dvoře zeď stojí. Za takový zážitek jsem pár zlotých na pivo ráda obětovala.

Nedaleko od centra je otevřeno i moderní a propracované Muzeum historie polských Židů. Pár ulic odsud byl dřevěný most, který spojoval Malé a Velké ghetto, nebo bývalý dům Wladyslawa Szlengela, který hrůzy války popsal ve svých básních a zemřel během likvidace ghetta v roce 1944. Pár minut postůjte na Umschlagplatze, místě, odkud byli Židé deportováni do koncentračních táborů.

O náměstí a náměstíčka není nouze

Místo, ze kterého vedla jen jediná cesta. Cesta na smrt. Zdroj: Tereza Ocetková, Generace 21

Varšava ale rozhodně není město smutku. Dobrou náladu vám dodá Staré město. Market Square, Platz Zamkowy a Krakowskie Przedmiscie street. Ikonické domečky s barevnou fasádou, roztomilé a útulné kavárny, majestátní budovy divadel a filharmonie, není třeba nic dodávat. Po procházce náměstími a kouzelnými uličkami sejdete k Visle, která k panoramatu Varšavy patří. Posedět můžete přímo na pláži a pozorovat ptáky, kteří zde hojně žijí ve svém přirozeném prostředí.

Centrum Starého města, Plac Zamkowy.

Ať už se zastavíte u domu, ve kterém jsou stále patrné díry od nacistických kulek, nebo jen budete čerpat energii u mohutné řeky Visly, Varšava stojí za každou návštěvu. Je to město s překvapujícími detaily, které společně tvoří zážitek na celý život.

Zdroj fotografií: pixabay.com

Tereza Ocetková

Tereza Ocetková

Milovnice koní, která většinu času věnuje olomoucké žurnalistice a sbírání inspirace na cestách. Protože je lepší jednou něco vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění!

Zanechte komentář