Co jste možná nevěděli o českých nej, díl druhý

Cestování / 6.12.2017

Sněžka, Vltava, Hřensko, Šumava. To už nejsou neznámé pojmy ve výčtu českých nej. Co dál je dobré vědět?

Minule jsme vás informovali o zajímavostech pojících se s českými jedničkami, co se výšky či rozlohy týká. Co všechno jste ještě nevěděli?

Nejvyšší umělý bod

Do oněch nejvyšších 1653 metrů nad mořem se sice asi jen tak nepodíváte, za obdivuhodnou stavbou České republiky se ale vydat rozhodně vyplatí! Rozhledna a televizní vysílač Praděd, nejvyšší hora Jeseníků, představují jednu z technicky i architektonicky lákavých památek. Současná podoba se začala rodit v šedesátých letech, kdy vzrostla poptávka po televizním vysílání. Veřejnost může navštívit vyhlídku ve výšce 73 metrů, z níž za dobrého počasí lze dohlédnout až na Sněžku, Lysou horu, Radhošť a Vysoké Tatry.

Lipno, takové malé české moře plné dobrodružství…

Vzdálenost mezi nejzápadnějším a nejvýchodnějším bodem ČR: 493 km

Vzdálenost mezi nejsevernějším a nejjižnějším bodem ČR: 278 km

Nejmenší šířka státního území: 143 km (Mikulov – Králíky)

Největší přehradní nádrž

Údolní nádrž Lipno, lipenská přehrada nebo prostě jen Lipno, jak chcete. Jedná se o vodní dílo vybudované na Vltavě v letech 1952–1956, které se svou rozlohou necelých 50 km² zabírá první příčku, co se velikosti přehrad a nádrží na území České republiky týče.

Kromě samotné nádrže, která je oblíbená díky možnosti rybařit, koupat se, provětrat loď nebo případně v zimě bruslit, najdete v okolí Stezku korunami stromů na kopci Kramolín, bobovou dráhu v Lipně nad Vltavou a spoustu hotelů a resortů. Také je to co by kamenem dohodil od hranic s Rakouskem.

Nejvyšší vodopád

Jistě, na Niagáry asi nemá, ale v našem českém prostředí má své první místo rozhodně oprávněně. Pančavský vodopád, německy Pantschefall, se nachází v Královéhradeckém kraji v obci Špindlerův Mlýn. Měří 148 metrů a oblast k němu přilehlá patří k nejkrásnějším krkonošským.

Tvoří jej potok Pančava, který se pak zprava vlévá do Labe. Je stálý s kolísajícím průtokem. V současnosti je přístup k vodopádu lehce omezený, neboť se nachází v první zóně Krkonošského národního parku. Celý vodopád nejlépe uvidíte ze stezky vedoucí Labským dolem.

V Česku sice nejsou Niagáry, ale Pančavský vodpád stojí také za vidění!

Největší povodí

Chcete se o místech, která jsme dnes zmiňovali, dozvědět více? Můžete si přečíst starší články o Ústí nad Labem, Drážďanech nebo vodní nádrži Lipno.
Minule jsme zmínili Vltavu coby nejdelší řeku na území České republiky. Dnes přichází řeč na Labe, což je jednak druhý nejdelší český tok, jednak významný evropský tok, což by vám potvrdili hlavně Němci. Celkově je 1094 kilometrů dlouhé a povodí má rozlohu 148 268 km², u nás jsou samozřejmě hodnoty nižší (délka 371 km, rozloha povodí 49 933 km²).

Na Labi je zajímavé, že se na soutoku s Vltavou nestává jejím přítokem, ale naopak přebírá roli hlavního toku. A to i přesto, že má u Mělníka nižší průtok a je od svého pramene kratší. Jedná se zároveň o nejvodnatější řeku na našem území.

Pro zajímavost uvedeme ještě, jakými významnými městy na území Čech a Německa Labe (Elbe) prochází. První „zastávkou“ je Špindlerův Mlýn, pak Hradec Králové, Pardubice, Nymburk, Mělník (soutok s Vltavou), Litoměřice (soutok s Ohří), Ústí nad Labem, Děčín, Drážďany, Mišeň, Torgava, Magdeburk a na závěr Hamburk, odkud se vlévá do Severního moře.

Česká nej jsme ani druhým článkem nevyčerpali. Příště se tak můžete těšit na další zajímavosti, které je dobré vědět a znát.

Zdroj všech fotografií: Pixabay.com

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář