(Ne)splněné sliby

Literatura / 4.12.2017

Je červen 1933 a rodina Edevanových se připravuje na tradiční oslavu letního slunovratu. Co by se mohlo pokazit?

Kate Mortonová

je australská spisovatelka. Už její prvotina Dům u jezera se stala literární senzací a s úspěchem u čtenářů i kritiků se setkaly i její další knihy, především Zapomenutá zahrada, která v Česku vyšla v roce 2011.

Šesnáctiletá Alice Edevanová snad už ani nemůže být štastnější. Nejenže se jí povedlo vymyslet dokonalou zápletku pro svou detektivku, ale je také po uši zamilovaná. Kromě toho nadevše zbožňuje Loeanneth, venkovské sídlo rodiny, a nemůže se dočkat oslavy letního slunovratu. Ještě předtím, než oblohu rozzáří půlnoční ohňostroj, se ale stane něco, co donutí Edevanovi odjet zpátky do Londýna a na Loeanneth se už nikdy nevrátit.

O sedmdesát let později je londýnská policistka Sadie Sparrowová poslána na nucenou dovolenou, a tak odjíždí za dědečkem do Cornwallu. Udělala chybu, když prozradila novinářům důvěrné informace o vyšetřování, a je si toho vědoma, ale i když se omluvila a slíbila, že se to nebude opakovat, její šéf trvá na tom, že jí dovolená prospějě. Když uprostřed lesa narazí na opuštěný dům a dozví se, že se tam kdysi bez stopy ztratil malý chlapec, rozhodne se, že během dovolené zjistí, co se tenkrát skutečně stalo.

Klíč k záhadě však drží ve svých rukou Alice Edevanová, nyní stará dáma, která vede pokojný a uspořádaný život v Londýně a ze které se stala slavná autorka detektivek. Ta však nestojí o to, aby se někdo hrabal v minulosti její rodiny a vytahoval na světlo světa tajemství, před kterými celý život utíkala. 

Prolínání minulosti a přítomnosti

Děj se odehrává ve dvou časových rovinách. V přítomnosti příběh vypráví policistka Sadie a stará Alice Edevanová, v minulosti zase dospívající Alice a její matka Eleanor. Obě časové roviny jsou poutavé, ale zatímco příběh ze současnosti je někdy zbytečně natahovaný, ten z minulosti je strhující a plný překvapení.

Jejich střídaní však nepůsobí násilně ani rušivě, naopak, skvěle se doplňují. Pokud autorka v jedné z nich něco naznačí, v té další to rozvine, a tak je čtenář vždy o krok napřed před postavami. I tak nedokáže záhadu rozluštit dřív než na konci knihy, kde do sebe perfektně zapadnou všechny drobné náznaky a detaily, protože téměř každá kapitola nějaké možné rozuzlení vyvrátí nebo přinese nová fakta, která zásadně ovlivní čtenářův pohled na události, které se na Loeannethu odehrály.

Našel lísteček a zamračil se na svou čmáranici. Deborah mluvila do telefonu vždycky formálně, ale dnes byla přímo úřední. Trvala na tom, aby vzkaz pro Alici přesně zopakoval, prý je důležitý. „Mám vám vyřídit, že si na něho pamatuje a že se jmenoval Benjamin Munro.“

Tajemství a sliby

Postavy jsou skvěle propracované, každá má své světlé i temné stránky a jejich motivace je uvěřitelná a pochopitelná. Dobře jsou vysvětlené i jejich pohnutky a jejich vývoj je jedna z nejlepších věcí na knize. Je zajímavé sledovat, jak dozrávají a jak je formuje to, co prožily.

Autorka často využívá umělecké opisy plné metafor a přirovnání. Ty do příběhu výborně zapadají a pomáhají vytvářet tajemnou atmosféru, která se vine celou knihou od začátku až do úplného konce. Hlavním tématem příběhu jsou tajemství a sliby, splněné i nesplněné, a jejich následky. Kate Mortonová téma neustále rozvíjí a pracuje s ním. Navíc kolem něho vystavěla život a historii jedné rodiny, které rozhodně stojí za přečtení. 

„Slib mi, že kdybys musela volit, zachráníš je. Přede mnou. Zachráníš mě přede mnou. Nemohl bych žít, kdybych…“ Přitiskla mu prsty na ústa, aby ta strašlivá slova zadržela. Políbila ho a pevně svírala, když se jí roztřásl v náručí. Věděla, o co ji žádá, a věděla, že udělá všechno, co bude třeba, aby slib dodržela.

Ztracený slib

Autorka: Kate Mortonová

Originální název: The Lake House

Překlad: Hana Krejčí

Vydáno: 2017, Ikar

Počet stran: 424

Zdroj obrázků: knizniklub.cz, pixabay.com

0 95 100 1
95%
Average Rating

Ztracený slib

Nádherně napsaná kniha o tajemstvích minulosti a splněných i nesplněných slibech. Najdete v ní nepředvídatelný příběh a postavy, které vám přirostou k srdci, a až do konce budete napjatě čekat na konečné rozuzlení.

  • Hodnocení
    95%

Jana Mišúnová

Zanechte komentář