S Kateřinou Juřenčákovou o přirozené antikoncepci a vědomé sexualitě

Osobní rozvoj / 5.12.2017

Sexualita je opředena mnoha mýty, které nám brání ji vědomě prožívat a vedou nás i k ústupkům na úkor zdraví. Své o tom ví lektorka symptotermální metody Kateřina Juřenčáková.

S postupným uvědomováním si toho, jak může být hormonální antikoncepce zatěžující nejenom pro organismus ženy, ale i pro životní prostředí, roste zájem i o jiné možnosti. Mnozí však jsou k přirozeným metodám nedůvěřiví a podléhají představě, že nic účinnějšího a pohodlnějšího než hormonální antikoncepce zkrátka neexistuje. Tomuto zúženému vnímání se snaží čelit Kateřina Juřenčáková se svým projektem věnovaným přirozené antikoncepci a vědomé sexualitě.

Kateřina usiluje o to, aby se ženy navrátily k důvěře ve fungování vlastního těla, aby nepotlačovaly svoji ženskou přirozenost, měly svou plodnost pod kontrolou a užívaly si vědomého milování i bez toho, aniž by musely utrácet za drahé pilulky a uměle řídit cykly v těle.

Medailonek o Kateřině Juřenčákové z webu prirozenaantikoncepce.cz

Věříme, že si z následujícího rozhovoru s Kateřinou hodně odnesete.

Mám pocit, že se nám o sexualitě a plodnosti dostává hodně zkreslených informací. Jaké mýty se snažíte svou prací bořit Vy?

Snažím se bořit mýty od samého počátku dospívání, protože se setkávám zejména s ženami, které mají pocit, že jejich tělo nefunguje, jak by mělo. Ovlivňuje je to pak po mnoho let a může to mít dopad i na jejich sexualitu, plodnost a celkovou spokojenost v životě. Snažím se šířit, že první menstruace může přijít klidně v 17 letech a není to špatně nebo v 9 letech a taky je to v pořádku.

O tom, že 28denní cyklus není to, o co bychom měly usilovat. Že můžeme být zdravé, i když máme dlouhé či nepravidelné cykly, a že není potřeba je chtít dostat do tabulek. Že 28denní cykly má asi 30 % žen, ale ostatní mají cykly delší, kratší nebo nepravidelné, a že je to v pořádku. Informuji o tom, co je zdravý výtok, který patří ke zdravé plodnosti. Děložní sekret často považujeme za něco patologického, ale bez něj bychom nemohly počít. Ráda sdílím, že není možné otěhotnět po celý cyklus, ale jen v tzv. plodném období. A mnoho jiného.

Proč jste se rozhodla šířit informace o přirozené antikoncepci? Jaká je Vaše životní zkušenost s ní?

Jsem jednou z těch žen, kterým hormonální antikoncepce nedělá dobře. Přibírala jsem, měla urputné bolesti hlavy, měnily se mi nálady, že se mnou nebylo k vydržení, ztratila jsem libido. Vyčítala jsem svému tělu, že je tak citlivé, že nic nevydrží. Až mnohem později mi došlo, jak je mé tělo moudré. V devatenácti letech jsem hledala, co tedy můžu využívat, když mi hormonální antikoncepce nedělá dobře, a našla jsem pozvánku na kurz symptotermální metody, přirozené antikoncepce. Rok jsem metodu využívala, ale dost nevědomě, neviděla jsem v ní přesah.

Pak jsme se s mým přítelem, nynějším mužem, domluvili, že budeme využívat přerušované milování a kondomy. Moc nám to nevyhovovalo, ale nějakou dobu to fungovalo. Pak přišly děti. Po třetím dítěti jsem se rozhodla vrátit k symptotermální metodě a od té doby jsem velmi spokojená a nadšená uživatelka. Najednou mi bylo jasné, že bude víc žen, které to mají podobně jako já, že nechtějí užívat z různých důvodu hormonální antikoncepci. Těch žen v současnosti opravu přibývá. Jsem ráda, že mohu šířit spolehlivé řešení, jak se chránit před nežádoucím těhotenstvím bez hormonální a jiné zátěže.

Pořádáte přednášky i pro mladistvé dívky. Jak je na tom klasická sexuální výchova na školách? Co si pamatuju, o přirozené metodě antikoncepce nepadlo za mých časů ani slovo, přitom je to docela zásadní způsob, jak se dozvědět více i o fungování ženského těla…

Sexuální výchova na školách prakticky neprobíhá. Občas se něco dětem řekne v hodinách biologie nebo výchovy ke zdraví, ale není to dle osnov povinné, a tak se tomu mnoho škol vyhýbá. Na externí semináře pro dospívající nesou často peníze. Jsem ráda, že jsem součástí týmu a máme příležitost díky grantům přednášet na školách o dospívání, menstruaci, sexualitě, plodnosti, antikoncepci. Máme velmi pozitivní zpětné vazby jak od studentů/studentek, tak od vyučujících.

Základem předcházení patologických jevů v oblasti sexuality je o těchto věcech mluvit a diskutovat otevřeně. A to se bohužel v ČR moc neděje. Přestože vidíme všude v televizi, na billboardech obrázky se sexuálním podtextem, téma samotné je stále velké tabu. Je škoda, že se naše děti učí o sexualitě z internetu a porna, které má se skutečnou realitou, opravdovým potěšením, orgasmickou láskou pramálo společného.

Slýchám názor, že dnešní mladí nedokážou přijmou zodpovědnost, a proto se uchylují k těm nejsnadnějším a nejjistějším způsobům, aniž by věděli, jaký dopad budou mít na jejich tělo. Neměli by být vedeni k zodpovědnosti a poznání vlastního těla právě skrze sexuální výchovu?

Myslím, že mladí byli a budou vždy stejní. Potřebují poznávat hranice skrze svoje vlastní zkušenosti a zkušenosti dospělých je většinou nezajímají. To patří k dospívání a je to v pořádku. A vlastně se ani nedivím, že nechtějí slyšet názory dospělých, protože se většinou jedná o vyhrožování. Nedělej toto, jinak budeš těhotná, dostaneš AIDS nebo jinou pohlavní chorobu nebo tě někdo znásilní atd. Jenže dospívající to chtějí zkusit. Chtějí začít experimentovat se svou sexualitou, ostatně to k dospívání patří.

V oblasti sexuality se musíme vzdělávat všichni. Nejenom dospívající.

My průvodci, dospělí, bychom měli umět odpovědět na jejich otázky, říct jim výhody sexuality, jaké přináší potěšení a jak s tím potěším pracovat, ale také upozornit, že sexualita má svá rizika. Tato výchova nezačíná ve škole, ale už u malých dětí. Často se nás zeptají, jak vzniká miminko. A my neodpovíme, vykrucujeme se nebo řekneme lež, nějaký nesmysl nebo odpověď: to ti řeknu, až budeš starší. Děti mají najednou pocit, že to je téma, o kterém se nemluví, a přestanou se ptát. Rozhodně pak s dotazy nezačnou, až jim bude -náct. Takže ano, souhlasím, že by měli být vedeni k zodpovědnosti, ale ne nátlakem, ale otevřenou komunikací, diskuzí a pocitem, že i jejich názory jsou přijímané a respektované.

Řada lidí je k přirozené metodě antikoncepce nedůvěřivá. Jak byste před takovými obhájila její spolehlivost?

Přirozených metod antikoncepce je víc druhů. Některé jsou spolehlivější, jiné méně. Osobně učím tzv. symptotermální metodu Sensiplan, která je jednou z nejspolehlivějších metod. Možná bych ji nazvala spíš vědomá antikoncepce.

Je to metoda, která učí poznávat cyklus, procesy v těle a plodnost tak, abychom se v něm skvěle orientovali.

Tato metoda není jen formou antikoncepce, ale vede k sebepoznání, k vědomému početí, pomáhá odhalit příčiny nechtěné neplodnosti a pomáhá zjistit, zda je cyklus zdravý. Pokud někdo nedůvěřuje, což chápu, protože ve společnosti je díky dřívějším metodám hodně mýtů, tak odkazuji na tabulku spolehlivosti, která je uznávaným zlatým standardem informací o spolehlivosti antikoncepčních metod. Symptotermální metoda je srovnatelná ve spolehlivosti s hormonální pilulkou, ale nezatěžuje naše zdraví, hormonální systém ani přírodu.

Když je spolehlivost srovnatelná, co podle Vás zapříčinilo, že ženy nedůvěřují moudrosti svého těla a v řadě případů upřednostňují antikoncepci hormonální?

Určitě zde hraje roli, že v minulosti metody přirozené antikoncepce opravdu neměly vysokou spolehlivost. Různé výpočty plodných dnů, např. kalendářní metoda je vysoce nespolehlivá, a tedy hází špatné světlo i na nové moderní metody. Dále na nás působí masáž od společnosti, lékařů. Pokud se pár naučil metodu a začne ji využívat, už na jejich plodnosti nikdo nevydělá.

Například v minulých měsících se rozjela velká propagace hormonální antikoncepce poté, co bylo zjištěno, že z ničeho nic 300 tisíc českých žen přestalo tuto formu antikoncepce užívat. Lékařům se to nelíbilo, byli znepokojeni. Dále je lákavá představa jednoduchosti: dám si pilulku, kroužek, náplast, tělísko a nemusím nic řešit. Tato jednoduchost ale může být vykoupena spoustou problémů v budoucnosti, dopady na zdraví, plodnost, psychickou pohodu, volbu partnera, znečištěné životní prostředí a může naopak přinést do života spoustu složitostí, ale to už si málo kdo propojí.

Spousta lidí má pocit, že antikoncepce je záležitost čistě ženská a muž je zproštěn odpovědnosti. Zapojujete do své osvěty i muže?

Ano, i to je mýtus, na který se snažím poukázat. Ve spolupráci s Pesar.cz a Zivotbezhormonalniantikoncepce.cz jsme natočili video, které chce poukázat na to, že otázka plodnosti by měla být v partnerství vždy společná. Tíhu odpovědnosti by neměl nést jen jeden v páru. Učí to vzájemnou otevřenou komunikaci a respekt. Setkáváme se s tím, že když se žena rozhodne vysadit hormonální antikoncepci, ještě dostane od partnera vynadáno. Je to hodně smutné a často bolavé téma.

Co si představit pod pojmem vědomá sexualita, tak, jak ji učíte? Co může lidem do života přinést?

Je to učení o rozdílnosti muže a ženy a cesta ke společné harmonii. Zaměřuji se na to, co k orgasmickému milování potřebuje muž a co potřebuje žena. Často poskytujeme partnerovi to, co si přejeme dostávat sami. Ale ženy prožívají sexualitu a lásku úplně jinak než muži. Pak máme pocit, že si nerozumíme, že je ten partner/partnerka nějaký divný. Proto je potřeba sdílet základní principy, způsoby a rady, jak milování prožívat orgasmicky v páru. Ženy často svoje orgasmy předstírají, aby udělaly partnerovi radost. Při vědomém milování se na nic nehraje.

Pokud se v oblasti sexuality vzděláváme, můžeme tím výrazně prohloubit i náš partnerský vztah.

Vědomá sexualita vede zákonitě i k prodloužení milování, protože za 10–15 minut pohlavního styku toho krásného moc nestihneme. Učím, jak sexualitu transformovat, prohlubovat až k neuvěřitelně silným a láskyplným prožitkům, někdy i změněným stavům vědomí. Je to cesta lásky a k lásce. Rozdíl mezi klasickým sexem a vědomým milováním je asi jako vylézt na kopeček nebo zdolat osmitisícovku. Je to úplně jiný rozměr, který stojí za to zkusit. Lidem do života přináší zdraví, lásku, radost a orgasmické stavy.

V současné době je aktuální téma neplodnosti, ať už té ženské, či mužské, a toho, jaké faktory k neplodnosti přispívají. Pracujete s tímto tématem v rámci svých online programů?

Podporuji ženy a páry na cestě k vysněnému děťátku. První cesta je zbořit mýty, které si neseme z rodiny, společnosti. Pak se věnujeme fyzické rovině. Jaký je cyklus, zda je zdravý. K tomu hodně pomáhá znalost symptotermální metody, protože i bez přístrojů a čehokoliv jiného se můžeme podívat, jestli je cyklus zdravý, zda dochází k ovulaci, jak dlouhá je druhá fáze pro uhnízdění vajíčka a vidíme i náznaky hormonální nerovnosti. Pokud zjistíme, že je cyklus zdravý, tak skrze jednoduché techniky se dá podívat na naše programy, které mohou blokovat naši plodnost a sexualitu. Pokud žena/pár chtějí raději pracovat s lékaři, doporučuji obrátit se na Cenap v Brně.

Co je podle Vás zásadní pro zdravou plodnost?

Dalo by se obecně říci, že psychická pohoda, zdravá strava, pohyb, zdravý životní styl. Ale je to složitější. Když víme, že ženy, které kouří, pijí a berou drogy, otěhotní a ženám, které by pro miminko udělaly první poslední, se otěhotnět nedaří. Je to velmi individuální. Někdy stačí čas a netlačit. Jindy se ženy a páry učí uvolnit, mít rády sebe, své tělo, odblokovat se jak po stránce psychické, tak fyzické. Každý příběh neplodnosti je trochu jiný. Snažím se podpořit, doporučit a nabídnout všechny možnosti. Je jich naštěstí opravdu hodně.

Na koho se obrátit a odkud čerpat informace, pokud začínám praktikovat symptotermální metodu a potřebuji podporu?

Je několik možností. V ČR existují poradci symptotermální metody, které zastřešuje Cenap v Brně v čele s paní Mudr. Lázničkovou. Je možné se tedy na Cenap obrátit, zajet do Brna nebo si nechat někoho doporučit. Sama jsem lektorkou a poradkyní symptotermální metody a doprovázím a podporuji své klientky a klienty po celé ČR. Na stránkách www.prirozenaantikoncepce.cz najdete online kurz Vědomá sexualita a přirozená antikoncepce, kde se dá naučit celá metoda a k tomu je spousta bonusů a dalších videí.

Někdo se raději vzdělává skrze psané slovo, je tedy k dispozici e-book Symptotermální metoda v praxi. Někdo je raději za osobní setkání, pořádám živé semináře nebo Skype či osobní konzultace. Každý, kdo mi pošle dotaz, dostane odpověď. Vytvořila jsem na Facebooku skupinu Přirozená antikoncepce, kde je tisíce členů/členek a vzájemně si radí a podporují, z čehož mám velkou radost.

Díky všem těmto možnostem je nás, kteří chceme vnímat svoji plodnost vědomě a odpovědně, stále víc.


I my bychom si za celou Generaci 21 přáli, abychom v tomto směru všichni rostli a pronikali hlouběji. Sexualita je prostředkem k vyjádření lásky a zdrojem, z něhož vyvěrá sám život. Už jen proto si zaslouží naši vědomou pozornost a zodpovědný přístup především v otázce poznání svého vlastního těla. Děkujeme tímto Kateřině Juřenčákové za obohacující rozhovor.

Zdroj všech obrázků a videí: prirozenaantikoncepce.cz

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentářVaše názory

  • Vlasta Řenčová

    Nádherný rozhovor, podle mě pro širokou veřejnost, mladé i staré, muže i ženy přínosný! 🙂