Putování za rotundami: Rotunda svatého Petra a Pavla na Budči

Cestování / 1.12.2017

Zbytky hradiště, kostel a rotunda na Budči se nachází nedaleko zříceniny Okoř a pojí se s nejstaršími českými dějinami.

Sedmnáct kilometrů od Prahy leží u obce Zákolany, kam se dá jet i vlakem, zbytky hradiště, kostel a rotunda svatého Petra a Pavla. Řeč je o Budči, která je považována za nejstarší stojící budovu v České republice. Od roku 1958 je kostel chráněn jako kulturní památka ČR.

Jak to bylo

O pravidelných Svatováclavských slavnostech jsme již jednou psali. Připomeňte si, co všechno na nich můžete zažít.
Podle archeologů byl vrch Budeč obýván již v pravěku, nejstarší nálezy vedou k době bronzové, konkrétně ke knovízské kultuře pozdní doby bronzové, sem spadá i první výstavba kamenného opevnění.

Někdy v devátém století našeho letopočtu se zde začaly budovat hradby, snad za knížete Bořivoje. Na přelomu století zde byl postaven kostel – rotunda svatého Petra. Později se vybudovalo i pohřebiště, které mělo křesťanský charakter a které se ve dvacátém století stalo zdrojem cenných nálezů.

V desátém století patřila Budeč k hlavním opěrným bodům Přemyslovců. Kníže Spytihněv I. založil na konci devátého století rotundu svatého Petra, o patrocinium svatého Pavla byl kostel rozšířen až v šestnáctém století.

Svatováclavské legendy se zmiňují, že zde v mládí pobýval kníže Václav, který se zde učil žaltář, knihu obsahující žalmy.

Zdejší hřbitov je velmi inspirativním a klidným místem.

Poutě každý rok

Od roku 1962 je areál budečského hradiště považován za národní kulturní památku. V průběhu dvacátého století se toto místo stalo oblíbeným katolickým poutním místem. Hlavní pouti se konají dvakrát ročně – koncem června na svátek patronů svatého Petra a Pavla a koncem září, kdy probíhá takzvaná Národní svatováclavská pouť.

Vydejte se i dovnitř

Nejbližší dopravní spoj je vlaková zastávka Zákolany, odkud je to k rotundě jen několik stovek metrů.
Turistům je interiér rotundy přístupný v létě o víkendech, kdy zde kladenské muzeum zajišťuje pravidelnou průvodcovskou službu.

Přes Budeč vede červeně značená turistická trasa skrz údolí Zákolanského potoka do Kralup nad Vltavou nebo na zříceninu hradu Okoř.

Už jste navštívili tuto rotundu?

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář