Panský dům a jeho tajemství

Literatura / 14.11.2017

Marie Hofgartnerová, děvče ze sirotčince, má nastoupit do vily rodiny Menzelů jako pomocná síla v kuchyni. Najde zde konečně místo, kam patří?

Anne Jacobs

je německá autorka řady historických románů a exotických ság. Epopejí Panský dům si splnila sen ztvárnit osud jedné rodiny na pozadí novodobých německých dějin. Panský dům je první díl připravované trilogie.

Když Marie začne ve vile pracovat, musí poslouchat rozkazy nejen svých pánů, ale i svých spolupracovníků. Postupně si však získá přátele a když si ji oblíbí Katharina, nejmladší dcera rodiny, dostane se z kuchyně až na pozici komorné, kde může naplno uplatnit svoje umělecké nadání – maluje, navrhuje šaty a vyrábí různé módní doplňky.

A když hezkou temperamentní dívku s velikýma tmavýma očima pozná Paul, dědic majetku rodiny Menzelových, jeho život se obrátí vzhůru nohama. Do Marie se zamiluje – a ani on jí není lhostejný. Marie však ví, že vztah komorné a mladého pána je  společensky nepřijatelný, a tak si drží odstup. Poklidná atmosféra v rodinném sídle je rázem pryč – a to ještě nikdo netuší, jaké plány má hlava rodiny, továrník Menzel, který Marii do vily přivedl…

Jak se žilo v panských domech

Příběh se odehrává těsně před první světovou válkou a zavede čtenáře do domu pana Menzela, majitele továrny. Jsou zde skvěle zobrazené dobové poměry, hierarchie mezi služebnictvem i vztahy mezi panstvem a jednotlivými sloužícími a pracovníky. Autorka si dala záležet na popisech nejen všedního života, ale i vánočních tradicí a plesové sezony. Střídání vypravěčů ukazuje rozdílné vnímání světa jednotlivými postavami: paní domu ho vnímá jinak než její manžel, pracovník továrny, komorná, kuchařka, panská dcera či dědic rodu Menzelů.

Milostivá slečna se jí tu a tam vyptávala. Na sirotčinec, na práci šičky, na dobu, kdy pracovala v domácnosti. Slečna k tomu projevovala krajně podivné názory. Že je to přece štěstí, když je člověk odkázaný jenom sám na sebe. Že to člověka posiluje, když se musí sám prosazovat proti světu. A že je mnohem lepší vydělávat si na živobytí vlastníma rukama než žít v luxusu panského domu.

Předvídatelná romantika

V první polovině knihy se téměř nic neděje. Autorka představí jednotlivé postavy, jejich minulost, záliby a cíle, to, jaký vztah mají k ostatním postavám i ke svému společenskému postavení. Pak se ke slovu dostane láska na první pohled. Paul potká Marii a hned ví, že ona je ta pravá. Marie ví taky, že chce být s Paulem, ale je zde rozdílné společenské postavení, které jim brání v tom, aby byli spolu. Někdy se při čtení zdá, že tato překážka je mezi nimi jenom proto, aby se mělo co řešit na dalších stranách knihy. Lásku na první pohled prožívá i Katharina, ale stejně jako u Paula a Marie, i u ní je hned od začátku jasné, jak to dopadne. 

To bohužel platí i o konci knihy, protože celý příběh je předvídatelný. Postavy působí, jako by byly napsány podle nějaké šablony – máme zde výjimečnou hlavní hrdinku ze skromných poměrů, služku, která kuje pikle, žárlivou komorní i ostatní typy postav, které najdete téměř ve všech rodinných ságách. I jejich chování a drobné zápletky v druhé polovině knihy jsou předvídatelné, takže v románu nejsou téměř žádná překvapení. Chybí taky zobrazení napětí, nejistoty a očekávání ozbrojeného konfliktu, které v Evropě panovalo před první světovou válkou. Styl psaní je však líbivý a jemný a dělá z knihy příjemné oddechové čtení.

„Věřím ti už dávno, Paule,“ ujistila ho a zavřela oči. Přihlásil se k ní před všemi těmi nafrněnými hosty. Byl její osud, láska jejího života. Ani oheň, ani voda, ani skála, ani vichřice je od sebe neoddělí. Co je proti tomu ta směšná společnost na zahradní slavnosti?

Panský dům

Autorka: Anne Jacobs

Originální název: Die Tuchvilla

Překlad: Vítězslav Čížek

Vydáno: 2017

Nakladatelství: Knižní klub

Počet stran: 464

Zdroj obrázků: knizniklub.cz, pixabay.com

0 60 100 1
60%
Average Rating

Panský dům

Kniha, která ani nenadchne, ani neurazí. I když se tam téměř nic neděje, najdete v ní zajímavé popisy života v panském domě před první světovou válkou a pokud hledáte oddechové romantické čtení, tahle kniha rozhodně nebude krok vedle.

  • Hodnocení
    60%

Jana Mišúnová

Zanechte komentář