40 let manželství, 8 přívěsků, 1 cesta

Literatura / 18.12.2017

Přemýšleli jste někdy o tom, jaký mohl být váš partner, než jste se poznali? To všechno a mnohem víc se objevuje v prvotině britské spisovatelky. 

Phaedra Patricková prošla nejrůznějšími obory a pracovala dříve jako výtvarnice, organizátorka festivalů nebo manažerka pro komunikaci. Mimo to píše povídky, za které již v minulosti získala několik ocenění. Kniha Podivuhodná odhalení Artura Peppera je ale velkým románovým debutem.

Co všechno můžou způsobit tajemství

Starší vdovec Artur vede rok od smrti své ženy do puntíku stejný život. Každé ráno vstane, obleče si svůj oblíbený oděv, nasnídá se, zalije kapradinu a jde na zahradu. Jenže v první den výročí smrti jeho ženy se něco zásadního stane. Artur se rozhodne, že je čas roztřídit její věci a posunout se dál. Netuší však, že ho v šatníku čeká překvapení, které mu změní život. V botě nalézá pro něj neznámý zlatý náramek s osmi přívěsky, který rozproudí nezapomenutelnou výpravu za poznáním toho, jak Miriam žila, než se poznali.

Odkrývá tajemství, o kterých mu nikdy neřekla. Uvědomí si, že může odhalit, jaká asi byla a co všechno prožila v minulosti. Artur se rozhoduje, zda bude cestovat a odhalovat jistá tajemství, nebo to nechá být a zůstane navždy v ulitě svého jednotvárného života. Myslím, že je každé zvídavé duši jasné, kterou variantu si zvolí.

Román je laděn do zajímavé modro-oranžové obálky.

Stačí jediný okamžik a život se obrátí naruby

Kladete si někdy otázku, co by kdyby? Jak by to celé dopadlo, kdyby Artur ten náramek nenašel? Žil by dále stejný a jednotvárný život? Stal by se z něj zatrpklý chlap, který se už nikdy nebude vídat ani se sousedy? Který už nikdy neopustí svůj dům a zemře sám ve své posteli? O tomhle ta kniha není, ale někdy během čtení přemýšlím o různých verzích daného příběhu. Jak je neuvěřitelné, co jedna jediná událost nebo náhoda dokáže v lidském životě změnit. Jak jej dokáže převrátit celý vzhůru nohama během jediného okamžiku.

Kniha je rozdělena do jednotlivých kapitol, které postupně odhalují příběh, který je vyprávěn i v retrospektivě.

Artur vstával z postele každé ráno přesně v 7.30, stejně jako v dobách, kdy ještě žila Miriam. Osprchoval se a oblékl si šedivé kalhoty, světle modrou košili a vestu bez rukávů v barvě hořčice, které si připravil už večer. Oholil se a šel dolů. V osm hodin si připravil snídani, většinou plátek toustu s margarínem, a posadil se k rustikálnímu stolu z borového dřeva, k němuž se vešlo šest lidí, teď u něj ale seděl sám. V osm třicet opláchl nádobí a setřel pracovní desku nejdřív plochou dlaně a pak dvěma vlhčenými ubrousky s citronovou vůní. Den mohl začít. Jiného slunečného květnového rána by mu asi udělalo radost, že už vykouklo sluníčko. Mohl by trávit čas v zahradě, vytrhávat plevel a kypřit půdu. Slunce by ho hřálo vzadu na krku a olizovalo mu pleš až do růžového mravenčení. Připomnělo by mu, že je pořád tady, že žije – ještě se lopotí.

Ale dnešek, patnáctý den tohoto měsíce, byl jiný. Bylo to výročí, kterého se děsil už celé týdny. Datum, na kterém mu v jeho kalendáři Malebný Scarborough utkvěl zrak, kdykoli šel kolem.

Od překvapení v šatníku až po dobrodružnou výpravu

Kniha je popisována ve třetí osobě a my jako čtenáři jsme vtaženi do děje a s Arturem prožíváme jeho cesty a výpravy do neznáma, především do minulosti. Příběh je plný neskutečných vyprávění, jednotlivých příběhů, které se nakonec propojí dohromady. Ale také může přinést i napětí a očekávání, jak to všechno dopadne a co se Arturovi podaří odhalit.

Na knihu jsem se opravdu těšila, nejen pro tajemný název a zajímavou anotaci. Ale když jsem příběh odkrývala víc a víc do hloubky, nenadchnul mě. Spousta věcí je v knize dost nereálných a celkově se pro mě jednalo o dost předvídatelné téma. Jsem zvyklá na temnější a tajemnější příběhy. Považuji se za náročnějšího čtenáře a tohle vnímám spíše za slabší a oddechové čtení. Nechci knihu hodnotit úplně záporně, ale asi jsem měla větší očekávání. I tak se jako čtenáři můžete těšit na zajímavé čtení a zažít s Arturem různá překvapení, odhalení a zvraty v jeho životě. Můžete s ním cestovat a přenést se na místa, kde jste, stejně jako on, ještě nikdy možná nebyli. 

Podivuhodná odhalení Artura Peppera

Autor: Phaedra Patricková

Originální název: The curious charms of Arthur Pepper

Překlad: Helena Hartlová

Nakladatelství: Mladá fronta

Počet stran: 264

zdroj fotografií: Veronika Hájková, Generace 21

0 57 100 1
57%
Average Rating

Podivuhodná odhalení Artura Peppera

Kniha může připomínat bestseller Muž jménem Ove, ale ani zdánlivě se k němu nepřibližuje. Ze staršího mlčenlivého vdovce se díky tajemstvím vlastní manželky po pár stránkách stává velký dobrodruh, který má rád společnost. Na mě tam bylo moc neuvěřitelných okamžiků na jedné straně, ale i spousta předvídatelnosti v ději na straně druhé. I tak jde podle mého o dobrou oddechovku, u které nemusíte tolik přemýšlet a jen se necháte unášet příběhem, který se vám postupně odkrývá.

  • 57%
Veronika Hájková

Veronika Hájková

Autorka je absolventka vysoké školy, pocházející z historického města Kutná Hora. Redaktorka v sekci Design a Literatura, kavárenská povalečka a milovnice dobrého vína. Největším snem je navštívit Island, nebo San Francisco.

Zanechte komentář