Prokletý rod Palmisanů

Literatura / 16.11.2017

Všichni muži z rodu Palmisanů zemřeli během první světové války. Naživu zůstal jen malý kluk. Jak ho zachránit před strašlivou kletbou?

Rafel Nadal i Farreras

je katalánský novinář a spisovatel. V současnosti spolupracuje s několika katalánskými médii. Prokletý rod Palmisanů je jeho třetím a doposud nejúspěšnějším románem. Kniha byla přeložena do 15 jazyků a stala se tak nejpřekládanějším katalánským románem roku 2015.

V malém městečku Bellorotondo na jihu Itálie žijí dvě silné ženy – Donata Palmisanová a Francesca Convertiniová. První světová válka obě připravila o manžela a obě taky zjistily, že čekají díte. Donata má však strach, aby se jí nenarodil chlapec. Všichni muži z rodu Palmisanů totiž padli ve válce a Donata věří, že kdyby se jí narodil kluk, čekal by ho stejný osud.

Obě ženy porodí ve stejnou noc, ale zatímco se Francesca raduje z dcerky Giovanny, Donata se chvěje strachy, protože přivedla na svět chlapečka Vitantonia. Aby ho zachránila před rodinným prokletím, svěří ho do Francesciny péče, a tak děti vyrůstají jako sourozenci – dvojčata. Když Francesca zemře, ujme se dětí Donata, šťastná, že má zase zpátky svého syna. Giovanna a Vitantonio prožívají šťastné dětství mezi vinicemi a olivovými háji. Dospívání ve stínu krutého rodinného tajemství však naruší příchod druhé světové války, která od základů změní život oběma „sourozencům“.

Střípky italské historie

Rafel Nadal je v první řade novinář a až potom spisovatel, což je znát i na stylu psaní. Strohé, ne moc dlouhé věty, spousta popisů, krátké kapitoly, které dokonale udržují napětí. V příběhu se využívá přímá řeč jen minimálně, a tak se děj posouvá vpřed právě díky popisům. Autor vypráví o životě postav tak, že prozrazuje jenom to, co je nezbytně nutné pro příběh, a nezdržuje se ničím, co ho neovlivní. Co se týká prostředí, cílem množství uměleckých popisů je snaha přenést čtenáře do doby, ve které se román odehrává, a ukázat mu její barvy, vůně i chutě. To se povedlo, ale někdy je těch popisů prostředí tolik, že děj kvůli nim ustrne a trvá dlouho, než se zase rozjede.

Popisy historických událostí, které se v Itálií odehrály, jsou podrobné a zajímavé, takže nevadí, že v nich čtenář nemá přehled. Autor vše vysvětlí a svoje postavy umístil přímo do centra dění, takže je zde možnost pozorovat střípky italské historie tak, jak je vidí Vitantonio, Giovanna a další.

Podzim 1943 se pro ně stal opravdovou noční můrou. Při postupu na sever Angličanova četa nacházela na cestách stále více popravených a Vitantonio už zoufal. Pokaždé vrhal bolestný pohled na nevinné oběti a představoval si Franka, jak povzbuzuje Němce ke střelbě.

Setkání s osudem

Děj vrcholí 2. prosince 1943 tragickým bombardováním přístavu v Bari, po němž na všechny postavy čeká nevyhnutelné setkání s osudem, který musí přijmout s konečnou platností. Ve zničeném městě plném strachu, zoufalství, beznaděje a bolesti se ukážou jejich pravé charaktery a každý také pocítí následky svých činů. Příběh Giovanny a Vitantonia, který nepřestává překvapovat a dojímat od začátku do konce, se zde uzavírá, ale i po dočtení zůstává několik nezodpovězených otázek. Jak vlastně prokletí rodiny Palmisanů začalo? A bylo to opravdu prokletí, nebo jen spousta nešťastných náhod? To už se čtenář nedozví, a tak si může jenom domýšlet.

Buď si jistý, že ve vodě v přístavu a v kouři, který pokryl celé město, byl yperit. Včera kvůli tomu svolali tajnou schůzku nejvyššího spojeneckého velení v jednom skrytém operačním centru v Bitontu.  A rozhodli se udržet to v naprosté tajnosti. Vím to přímo od amerického kapitána, který se schůzky zúčastnil.

Prokletý rod Palmisanů

Autor: Rafel Nadal i Farerras

Originální název: La maldición de los Palmisano

Překlad: Jiří Pešek

Vydáno: 2017

Nakladatelství: Knižní klub

Počet stran: 320

Zdroj obrázků: knizniklub.cz, pixabay.com

0 80 100 1
80%
Average Rating

Prokletý rod Palmisanů

Poutavý a dojímavý historický román s propracovanými postavami a silným koncem, který je nejlepší částí knihy. Velké množství uměleckých popisů prostředí občas zpomalí děj, popisy historických událostí mu zase dodají na zajímavosti a autentičnosti.

  • Hodnocení
    80%

Jana Mišúnová

Zanechte komentář