Utíkáme, abychom se našli

Osobní rozvoj / 13.2.2018

Cestování je součástí života spousty lidí. Každý k němu má trochu jiný důvod a každý výlet vypadá trochu jinak. Zkusili jste ale už někdy vyrazit do světa úplně sami?

Nejdříve s rodinou, pak s kamarády a partnerem. Vyrazit někam na krátkou nebo delší dobu není nic nezvyklého, jen se naše výlety postupně mění. Někdo může cestování odkládat s odůvodněním, že nemá s kým jet. To ale vůbec nemusí být problém! Existuje hned několik důvodů, proč vyrazit někam sám může být tím nejlepším nápadem. Často právě až když opustíme svoje zaběhlé koleje, najdeme sami sebe. Nebo minimálně svoje dosud neznámé stránky.

Sami se sebou

Trávit čas bez dalších lidí může být trochu výzva, zvlášť pak pro ty z nás, kteří na to nejsou moc zvyklí. S kým se máme bavit, když cestujeme sami? A měli bychom teď jít spíš se podívat ven z města do přírody, nebo do muzea, kdo nám poradí? Je to ale skvělá příležitost pro to rozhodnout se jen podle sebe. Nepřizpůsobovat se druhému. Naplánovat si den podle sebe. Když chcete, můžete strávit hodiny na kopci v parku se svými myšlenkami. Ale vyrazit někam sám ještě neznamená být bez lidí. Pokud si rádi s lidmi popovídáte a rádi se jimi obklopujete, tak obvykle nebývá problém je najít. A vždy se dá nějak domluvit, i kdyby jen rukama a nohama. Takže cestovat s někým dalším (od samého začátku) by se mohlo zdát jako tahání dříví do lesa.

Mimo turistickou sezónu jsou mnohá místa velmi klidná. Hrad Trakai, Litva.

Noví i staří přátelé

Jak moc rozmanití jsou vaši přátelé? Někdo se zná s lidmi z různých zemí, různých prostředí, jiní se pohybují spíše ve svém uzavřenějším kruhu. Sami sebe ale poznáváme i díky ostatním lidem. Některé máme raději, jiní nám tolik nesednou. Pohledy, hodnoty a názory druhých nám mohou pomoci podívat se na věci z jiného úhlu, byť s ním nemusíme souhlasit. Třeba po cestě najdeme i nové přátele. Ale ať už jde o jakékoliv setkání, všechna nám přináší něco nového, o druhých i o sobě. Bez ohledu na to, jestli to jsou dlouhé a hluboké rozhovory se spolubydlícími na hostelu, náhodný krátký rozhovor s člověkem v supermarketu, společné hledání hradu se starší paní (když je jeho zřícenina o patro pod vámi) nebo dorozumívání se s omezenou jazykovou znalostí s uklízečkou na letišti.

Ale ne všechna setkání musí být náhodná. Možná máte nějaké přátele, které jste už dlouho neviděli. A pokud trochu váháte, jestli to sami zvládnete, zkombinovat váš sólo výlet s nějakým setkáním může být přijatelný kompromis. Nebo jen vyrazit na nějakou akci, kde víte, že budou jiní lidé, že v tom nebudete sami.

Noční procházky a nekvalitní selfíčka – i to k tomu patří! Budapešť, Maďarsko.

Změnit prostředí

Podívat se na věci s odstupem a s nadhledem. To se někdy snadněji řekne než udělá. Když je ten odstup ale i fyzický a ne jen v naší hlavě, zdá se to být mnohem snazší. Místa, kde se běžně vyskytujeme, mají ve zvyku nám spoustu věcí připomínat a tak nějak naši mysl zavírat do krabičky. Když jsme pak na nějakém novém místě, je pro nás snazší se od všeho odpoutat. To bohužel neznamená, že když se budete dívat na krásný západ slunce mezi kopci v Itálii, tak nemůžete přemýšlet nad prací, která vám doma „stojí“. Máte ale daleko menší šanci, že se to stane.

Najít si hezké místo, když už vás bolí nohy, je někdy otázka náhody. Bergamo, Itálie.

 

Překonat se

Být někde jen sám za sebe může být trochu krok mimo naši komfortní zónu a určitě bychom našli místa, kde to ani není úplně rozumné. Překonání se je ale nejen šance dozvědět se něco nového o sobě, ale i sám sobě ukázat, že to dokážeme. Že zvládneme vyřešit i neočekávané situace, když je to jen a jen na nás. Zvlášť pak, pokud v našem každodenním životě máme tak trochu pocit, že jsme jen vláčeni školou, prací nebo tím, co bychom měli dělat. Z některých výletů se možná vrátíme vyčerpaní a budeme mít všeho plné zuby. Ale když se do toho pustíme a zvládneme to, jen těžko se nám neobjeví úsměv na tváři. A třeba i sebevědomí se zaraduje. Ať už šlo o jednu hodinu nebo o několik, o jediný den nebo o dlouhou cestu.

Fotografie: Denisa Mouchová

Denisa Mouchová

Denisa Mouchová

Jsem lektorka, soft skills trenérka a studentka psychologie. Baví mě překračovat hranici komfortní zóny, stále se posouvat dál a ráda k tomu pomáhám i ostatním. Pokud při tom mohu i cestovat, tak je zážitek kompletní. Mám ráda přírodu, psaní, malování a sport.

Zanechte komentář