Cesta do země mostů aneb Dánkou na půl roku

Cestování / 16.4.2013

Co zajímavého je v království dánském

Moje cesta na sever začala před rokem, když jsem našla svoje jméno v seznamu studentů vyjíždějících na Erasmus. Sice jsem předtím o Dánsku samozřejmě leccos věděla, ale to pravé zjišťování začalo až tehdy.

Jak se sem vůbec dostat?

Ze všech možných variant nakonec vyhrál vlak. Letadlem i autobusem bych se z Prahy dostala leda do Kodaně, což mi s velkým kufrem a cílovým místem na vedlejším ostrově moc nevyhovovalo. A auto schopné jízdy nevlastním. Proces objednávání lístku na vlak připomínal chvílemi tragikomedii a hru na to, jestli dřív já kliknu, nebo systém Deutsche Bahn spadne.  Výsledek se povedl a přes všechny peripetie jsem se do Dánska dostala.

Pár drobností

Dánskému království vládne z Kodaně královna Margrete II. Dánové přistoupili k Evropské unii už v roce 1973 spolu s Velkou Británií a Irskem. A hned si spolu s Brity vyjednali výjimku, která jim umožňuje nepřijmout euro. K Dánsku patří také GrónskoFaerské ostrovy. Obě autonomní oblasti ale nejsou přímou součástí Evropské unie, mají vlastní vládu, vlajku a spravují si sami většinu politik. Dánsko je nazýváno „mostem do Skandinávie“. Bývaly pro něj typické trajekty pendlující mezi ostrovy, ale postupem času se život zrychlil a jednotlivé hlavní ostrovy dnes spojují mosty.

Dánsko, země mostů

Most mezi Jutským poloostrovem a ostrovem Fyn. Zdroj: Jana Brouková, Generace 21

Odense, město pohádek a mé současné bydliště

Určitě všichni známe jméno Hans Christian Andersen. Ačkoli on své rodné město neměl rád, Odense je na něj hrdé. Se slavným pohádkářem se setkáte doslova na každém rohu. Ve čtvrti, kde bydlím, je škola Hanse Christiana Andersena, v centru najdete nespočet soch na náměty jeho pohádek, ulici s jeho rodným domem se zachovalou architekturou, Andersenovo muzeum a mnohé další.

Socha sem, socha tam

Nejen Odense, ale i ostatní města, která jsem zatím navštívila, jsou plná soch. Dánové jsou schopni postavit sochu opravdu všemu – od významných osob z historie a místních zajímavostí (jako jsou třeba právě Andersenovy pohádky) přes abstraktní umění či sochy zvířat až po takové věci, jako je sousoší ženských a mužských genitálií v centru Odense.

Císařovy nové šaty

Svoji sochu má i pohádka „Císařovy nové šaty“. Zdroj: Jana Brouková, Generace 21

Minimalistická architektura

Dánská architektura není příliš zdobná, alespoň co jsem stihla objevit. Historické stavby jsou většinou strohé, bez výrazných ozdob. Domy běžných Dánů jsou často jen přízemní, maximálně s jedním patrem, všeobecně malé a k mému obrovskému překvapení až na vzácné případy nezateplené. Zahrada u rodinných domků je spíše menší, ale většinou dokonale upravená.

Dánsko je krásná země, Dánové milí a ochotní lidé. Lehce negativní jsou dánské ceny, které jsou v porovnání s našimi poměrně vysoké, ale dá se s tím vyjít (teda – mně ani nic jiného nezbývá). V každém případě mohu návštěvu Dánska jen doporučit.

Zdroj perexové fotografie: Jana Brouková, Generace 21

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář