Překvapivá britská povídková tvorba

Literatura / 10.11.2017

Nebojte se cizího jazyka. Ani rozsahu. Tahle bichle stojí za to.

Na úvod se přeci jenom sluší podotknout, že tahle knížka asi nebude pro každého. A to opravdu nemyslím zle, ačkoli bez slušné znalosti angličtiny to tentokrát nepůjde. Ne každý má ovšem náladu na to pročítat se více než pěti set stránkovým souborem 55 povídek. Já ji měla. A z knihy jsem ještě teď doslova na větvi.

Překvapení na každé stránce

Sbírka uspořádaná Philipem Hensherem obsahuje rovných 55 povídek britských autorů. A právě proto, že každou povídku vytvořil někdo jiný, je kniha velmi různorodá a plná překvapení. Každá stránka vás totiž přenese někam úplně jinam než ta předchozí. Našla jsem zde příběhy svých oblíbenců, jako je Beryl Bainbridgeová či Doris Lessingová, povídky od autorů, které jsem předtím znala jenom z narážek z beletrie, a i povídky těch, o kterých jsem do té doby neslyšela.

Od koloniálních časů po současnost

Robert Aickman a jeho povídka s fantaskními a temnými prvky Bind Your Hair, Tessa Hadley a její Buckets of Blood, které naštěstí není krvavou detektivkou, jak jsem se bála, neuvěřitelně vtipně a ironicky napsaná Contest od Laidies od Williama Samsona nebo taktéž ironická a pichlavá Unplessantness at Bludleigh Court od P.G. Wodehouse či jemně melancholicky zasněná a smutná Nineteen Jacka Commona. Nebo povídky silně ovlivněné druhou světovou válkou – Private Jones Aluna Lewise, Death of a Comrade od Juliana MacLarena Rosse nebo The Trumpets Shall Souns od Sylvie Towshend Warnerrové… Zkrátka a dobře je těžké nějakou vypíchnout.

Sám autor výběru v úvodní předmluvě přiznává, že definovat přesně, co je to vlastně povídka, není tak úplně jednoduchý úkol. A definovat, co je britské, je dle jeho názoru ještě horší. A tak se v knize nakonec objevují i autoři, kteří strávili podstatnou část svého života v bývalých britských koloniích nebo se zde dokonce narodili. Mezi takové autory patří třeba Muriel Sparková, která se v knize prezentuje povídkou Bang Bang You’re Dead z exotického afrického prostředí nebo Jean Rhys. Mimo Británii se koneckonců narodila i Doris Lessingová, ale její povídku bude asi většina čtenářů považovat za typicky britskou.

Inspirace k dalšímu čtení

V celém souboru se mi jen těžko hledá jedna jediná nejoblíbenější povídka, a právě proto, že soubor je tak různorodý, je velmi těžké ho pořádně popsat. Jeho hlavní síla spočívá v tom, že ilustruje britskou povídkovou tvorbu od počátku 20. století až téměř do současnosti (soubor končí v dnešní době opravdu velmi aktuální povídkou Embassy of Cambodia od Zadie Smith, jejíž hlavní postavou je černošská imigrantka Fatou snažící se najít své místo v současném Londýně), a především také v tom, že vás povídky nakopnou k tomu, abyste si od autora, jehož dílo vás zaujalo, sehnali k četbě něco dalšího. (Muž a dvě ženy od Doris Lessingové už leží na mém nočním stolku.)

Bez angličtiny to nepůjde

Velkou nevýhodou je fakt, že pokud neovládáte angličtinu na poměrně dost pokročilé úrovni, asi si moc nepočtete. Tentokrát to není žádná zjednodušená ani bilingvní četba, ale soubor literárních dílek psaných v mateřštině autorů se všemi mluvnickým zvláštnostmi, obraty, slangem, místními dialekty a dalšími jazykovými vychytávkami. Troufám si ale tvrdit, že právě díky tomu, že kniha zprostředkovává jedinečnou možnost seznámit se s literárními díly v jejich původní podobě neupravené žádným překladem, bude váš zážitek z četby právě o to intenzivnější. Řada povídek navíc ani nikdy česky nevyšla. Což je další dost silný argument proto, abyste se do čtení téhle knížky pustili.

Krátká ukázka – Shena Mackay a povídka Cardboard City

Navíc, kdo říká, že povídky z knížky musíte číst všechny. Pro začátek si klidně můžete vybrat něco kratšího na rozcvičení. Stejně tak jako se mění náměty jednotlivých dílek, střídá se i jejich délka a najdete tu jak povídky roztažené na padesáti stránkách textu, tak i ty, které se zmáčkly do pouhých tří nebo čtyř.

Abych to rozplývání nad tímto literárním počinem ještě završila, zbývá snad už jenom dodat, že knihu doplňují krátké biografie všech autorů, jejichž dílům se dostalo té cti se v tomto výběru ocitnout, a také poměrně obsáhlý seznam, kde si můžete vyhledat, kdy a kde byla která povídka poprvé publikována.

The Penguin Book of British Short Story                           

Uspořádal: Phillip Hensher

Rok vydání: 2015

Nakladatelství: Penguin Random House

Zdroj fotografií: Eliška Gregorová, Generace 21

0 100 100 1
100%
Average Rating

The Penguin Book of British Short Story

Velmi různorodá sbírka ilustrující vývoj moderní britské povídkové tvorby. Najdete zde díla autorů, které znáte, ale i díla těch, o kterých jste možná nikdy předtím neslyšeli. Soubor plný povídek velmi rozdílných spisovatelských osobností vás určitě nezačne jen tak nudit. Pokud nemáte problém s angličtinou, rozhodně si tenhle soubor přečtěte.

  • 100%

Eliška Gregorová

Věřím tomu, že úloha literatury je nezastupitelná i ve 21. století, jelikož počítačem, televizí ani tabletem si nábytek nepodložíte.

Zanechte komentář