Vydejte se za památkami k Oderským vrchům

Cestování / 22.11.2017

Autor:

Malá obec na úpatí Oderských vrchů nabízí nejen výlety do přírody, ale také místní pamětihodnosti. Víte, o které jde?

Nedaleko Hranic, na úpatí Oderských vrchů se nachází malá obec Partutovice. Nejen místní obyvatelé, ale také lidé z blízkého okolí znají Partutovice především díky bramborovým hodům, které se zde konají každý rok. Kromě toho bývá tato obec turistickým cílem. Nabízí totiž návštěvu místních pamětihodností a výlety do přírody. Pojďte se přesvědčit!

Větrný mlýn a další památky Partutovic

Nad obcí najdete celodřevěný větrný mlýn, který byl postaven v první polovině 19. století. Jedná se o větrný mlýn německého typu. Celodřevěný mlýn je znám také jako Maršálkův mlýn a je posledním zachovaným z původních tří mlýnů. Postupem času se zde střídali majitelé jako Mockovi, Faltýnkovi a Maršálkovi, kteří byli jedni z posledních majitelů.

V dnešní době je Maršálkův mlýn soukromým majetkem. Po předchozí telefonické domluvě se s majitelem můžete domluvit na prohlídce.

Maršálkův mlýn si můžete prohlédnout i zevnitř. Zdroj: Wikimedia Commons, autor: Miloš Hlávka

V Partutovicích nenajdete jen dřevěný větrný mlýn, ale také Boží muka, sochu sv. Jana Nepomuckého a kostel svatého Mikuláše. Ten stojí na místě původního kostela, který byl postaven ze dřeva. Původní, dřevěná stavba byla za doby husitů zbourána a spálena. Na tomto místě byl o několik let později postaven nový kostel, tentokrát zděný a byl zasvěcen svatému Mikuláši. Uvnitř kostela můžete vidět například barokní varhany.

Lyžování v Partutovicích

Do Partutovic můžete zajet také v zimě. U obce totiž máte možnost využít lyžařské sjezdovky, která je vhodná pro děti i začínající lyžaře a snowboardisty. Na svah se dostanete autobusovým spojením z Hranic nebo vlastním autem. Parkování pro návštěvníky bývá zajištěno. Pro velmi zdatné sportovce je možnost pěší dopravy i s lyžařskými potřebami. Více informací o sjezdovce můžete najít na webových stránkách areálu.

Výlety do okolí

V okolí Partutovic můžete navštívit například nedaleké Potštátské skalní město, Dřevěný kostel svatého Jana Křtitele v Lipné nebo zříceninu Starého Jičína.

Vydat se můžete také do blízkých Hranic, na rozhlednu Na Olšové nebo navštívit Střítež nad Ludinou. Přímo ve Stříteži můžete navštívit malé muzeum minerálů, podívat se na Pečivův či Humplíkův mlýn.

Nejen Partutovice, ale i blízké okolí přímo vybízí k turistice. Už víte, kam se vydáte?

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář