Frisbee je fyzicky náročný sport, shodují se Míša a Lukáš

Sport / 7.4.2013

Věděli jste, že házení létajícím talířem je závodní disciplína? Připravili jsme pro vás rozhovor s profesionálními hráči frisbee!

Mezi jednu z mnoha oblíbených aktivit, kterou lze provozovat například na pláži, se řadí házení létajícím talířem. Věděli jste však, že ono frisbee lze hrát i závodně? A věřte nebo ne, je to pěkná dřina! Své o tom ví i Míša a Lukáš, profesionální hráči frisbee, kteří nám o této hře poskytli rozhovor a zodpověděli všechny naše otázky.

misa_lukas
Míša Čakrtová
28 let, Praha, zájmy: frisbee, skauting, cestování

Lukáš Karásek
33 let, Praha, zájmy: kromě frisbee sběratelská karetní hra Magic the Gathering

Autor fotografie: Vladimíra Horáčková

Jak jste se k závodní kariéře v hraní frisbee dostali? Většina lidí ani netuší, že tzv. létající talíř je závodní hra.

Míša: Já jsem se s létajícím talířem seznámila ve skautském oddíle, kde jsme s ním hráli různé hry… Jednou jsme narazili na oficiální pravidla ultimate frisbee, zkusili jsme hrát podle nich a zjistili, že nás to baví, tak jsme si chodili zahrát do parku. Tam si nás všimli hráči z jednoho týmu, pozvali nás na tréninky a od té doby bez toho nemůžeme žít. (smích)

Lukáš: Frisbee jsem začal hrát na vysoké škole, přivedli mě k němu kamarádi.

Kolik je v České republice zhruba oddílů?

Míša: Kolem dvaceti týmů.

Co taková hra všechno obnáší a čím se liší od normálního házení létajícím talířem?

Míša: Venku se hraje na polovině fotbalového hřiště na délku, takže se hodně naběháme. (smích) Hrají proti sobě dva týmy o sedmi hráčích a cílem týmu je dostat přihrávkami disk do koncové zóny soupeře.

Lukáš: Jedná se o dynamický, fyzicky náročný sport. Představu o hře můžete získat třeba v tomhle videu.

Omezuje vás počasí ve cvičení, nebo vám postačí obyčejná hala?

Lukáš: Venku hrajeme od dubna do října. Na zimu se přesouváme do haly, kde se hraje v menším počtu (pět na pět) na menším hřišti.

Jak takové cvičení probíhá? Kdy se z člověka stane profesionální hráč? Musí mít nějaké speciální předpoklady?

Míša: Trénujeme dvakrát až třikrát týdně a o víkendech máme turnaje. Dobrý hráč by asi měl být rychlý a vytrvalý a měl by mít určitou šikovnost a mrštnost. Důležitý je taky smysl pro fair play, protože frisbee se i na nejvyšší úrovni hraje bez rozhodčích. O faulech a dalších přestupcích rozhodují hráči sami, nejférovější tým pak od ostatních získává ocenění Spirit of the Game.

Všimla jsem si, že existuje i mistrovství Evropy v ultimate frisbee. Čím se to liší od normálního frisbee?

Míša: Frisbee je název sportovního odvětví, pod které spadá výše popsané ultimate frisbee. Dále je oblíbený disc golf (obměna golfu – místo odpalování míčků se hází diskem na koš), dogfrisbee nebo freestyle frisbee.

Míša

„Každé srovnání s nejlepšími hráči člověka motivuje,“ říká Míša. Zdroj: David Průcha

Účastnili jste se někdy tohoto mistrovství? 

Míša: Hrála jsem na mistrovství Evropy 2011. Každý rok také hrajeme se svými týmy finále evropské ligy (něco jako liga mistrů ve fotbale, akorát hrajeme turnajově o víkendech).

Lukáš: Největší akce, které jsem se účastnil, bylo klubové mistrovství světa (WUCC) v roce 2010, které se konalo v Praze. Dále jsem hrál na evropském klubovém mistrovství v roce 2006, mistrovství Evropy 2007 a 2011 a plážovém mistrovství Evropy 2008.

Kolik týmů proti vám hrálo? Jak jste dopadli?

Lukáš: Největším úspěchem bylo 2. místo na ME 2007 a 3. místo na plážovém ME 2008. Na WUCC v Praze hrálo v naší kategorii 48 týmů z celého světa a skončili jsme na 26. místě. Na ME 2011 jsme v konkurenci 16 týmů obsadili skvělé 5. místo, když jsme za sebou nechali týmy z takových zemí jako je Rusko, Itálie nebo Francie.

Míša: Já mám bronz z finále evropské ligy 2009.

Lukáš

„Nechali jsem za sebou týmy z takových zemí jako je Rusko, Itálie nebo Francie.“ říká Lukáš. Zdroj: Hana Pevná

Odnesli jste si nějaké zásadní zkušenosti (ať už z mistrovství či dalších soutěží), které vám do budoucna hodně pomohly?

Míša: Jasně, každé srovnání s nejlepšími hráči člověka motivuje, aby se dále zlepšoval. Leccos se dá od soupeřů okoukat, třeba jak chytřeji bránit a méně se u toho naběhat nebo naopak jak ošálit obranu. Zkušenosti jsou myslím stejně důležité jako fyzická vybavenost.

Setkali jste se někdy s předsudky ze strany vašeho okolí? Dělal si z vás někdy někdo srandu, když jste řekli, že hrajete profesionálně frisbee?

Lukáš: Neustále. (smích) Lidé si pod tím obvykle představují takové to házení talířem na pláži.

Chtěli byste, aby tento sport byl v budoucnu i na olympiádě?

Lukáš: Samozřejmě.

Míša: Jasný názor na to nemám. Bojím se, že to tento sport hodně změní… Mě zaujal právě tím, že je jiný – malý, nekomerční, že ho hrajou kluci s holkama dohromady…  aby se dostalo na olympiádu, bude asi frisbee ultimate muset udělat hodně ústupků. My dva se toho ale asi jako hráči už stejně nedožijeme. (smích)

Míša pláž

Přestože mistrovství občas probíhá i na pláži, není to taková pohoda, jak se může zdát. Zdroj: Petr Kotěšovec

Co všechno máte v plánu na tento rok? Zúčastníte se nějakého dalšího mistrovství?

Lukáš: Tento rok bychom se rádi se svými týmy opět probojovali do finále evropské ligy, které se bude konat v září v Bordeaux.

Míša: Ženská reprezentace navíc jede v červnu na plážové mistrovství Evropy do Barcelony. Plážové ultimate frisbee se hraje na písku na menším hřišti a v menším počtu lidí (pět na pět). Držte nám palce!

To určitě budeme! Přejeme mnoho štěstí, úspěchů a dobrou fyzičku! 

Informace o ultimate frisbee najdete na cald.czfrisbee.cz, kde je i aktuální seznam aktivních českých týmů. Všechny přijímají nováčky, stačí si jen vybrat.

Autor perexové fotografie: Jan Bechyně

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář