Podivné přátelství s vůdcem Třetí říše

Literatura / 12.11.2017

Příběh o neobyčejném přátelství obyčejného chlapce s poněkud neobyčejným mužem. Co když si vás oblíbí nejmocnější muž vaší doby? Budete jako on.

Pierrot, rodilý Francouz

Pierrot je vcelku obyčejný chlapec, který sice nevyrůstá v příliš harmonické rodině, ale i tak má dojem, že vede spokojený život. Ovšem Velká válka zničila více, než se zdálo, a díky ní a dalším nešťastným událostem se z chlapce stává sirotek. Ale ne jen tak ledajaký. Sirotek, jenž se po krátkém pobytu v dětském domově stěhuje ke své tetě na Berghof. Do domu, kde všichni mluví o Pánovi, před nímž si Pierrot musí dávat pozor na každý svůj krok. Ale kdo je vlastně ten Pán? A proč se ho všichni tak moc bojí? Chlapcovo nerozlučné přátelství s kamarádem Anshelem musí skončit a jméno Pierrot musí přestat existovat. Od té chvíle se stává Pieterem. Nedokáže však pochopit, proč vadí, že je jeho přítel Anshel Žid a on se jmenuje Pierrot, chlapec je hrdý na to, že je Francouz. Co za člověka je Pán, když takhle určuje podmínky, na to přeci nemá právo. Anebo má?

John Boyne *1971

narodil se v Irsku a nyní žije v Dublinu. Napsal několik děl pro dospělé a také knihy pro děti a mládež. Z jeho knih stojí za zmínku úspěšně zfilmovaný román Chlapec v pruhovaném pyžamu. Letošní rok vychází jeho další kniha o příbězích Barnabyho Brocketa.

„Tvůj domov je tam nahoře.  V Obersalzbergu. Tam teď žiješ. Na Paříž už myslet nesmíš. Možná ji teď dlouho neuvidíš.“  Pierrot cítil, jak v něm roste hluboký smutek. Před očima mu vytanula maminčina tvář – v duchu spatřil výjev, jak večer společně sedí u krbu, maminka jako vždy plete a on si čte knihu nebo si kreslí do skicáře. Pomyslel na d’Artagnana a madam Bronsteinovou zezdola, a když si vzpomněl na Anshela, jeho prsty utvořily znak pro lišku a poté znak pro psa.

Chlapec na vrcholu hory

Pieter, hrdý Němec

Jak se ukáže, Pánem je Adolf Hitler, ale ani to Pierrota příliš neuchvátí. Nemá ani tušení, co se děje ve světě, a s čirou nevinností malého chlapce se vyrovnává s nepříjemnými změnami. Brzy se ale začne s Pánem sbližovat a přijímá nové vychování, jež mu život na Berghofu předkládá. Postupně přestává být Francouzem Pierrotem a stává se Němcem Pieterem, a to hrdým Němcem s uniformou. Jeho přátelství s Hitlerem ale způsobí řadě lidí spoustu bolesti. Pieter si ale teď přeci může dovolit cokoliv, nikdo mu nesmí nic odepřít, jinak ho čeká krutý trest. Jak ale historie odhaluje, toto přátelství se nakonec nevyplácí a chlapec, který měl všechno, nemá nakonec nic. V tu chvíli je čas na to, aby pykal za své hříchy.

„Mluvíme o tom, jak nás okradli,“ řekl Pierrot.

„Nás? Koho přesně? Tebe a mě? Tebe a jeho?“

„Nás všechny. Německý lid.“

„No jistě, vždyť ty jseš teď Němec. Já zapomněla.“

„Mám stejná práva, jako měl můj otec,“ odpověděl Pierrot nejistě.

„A o co přesně vás okradli?“

„O naši zem. O naši hrdost. Ukradli nám ji Židé. Přebírají totiž vládu nad světem. Po Velké válce…“

Vypravěčský talent

Kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu také vyprávěla o chlapci, který nevěděl, co se ve světě děje, a uvěřil všemu, co mu ostatní namluvili. Tahle důvěra a přátelství s židovským chlapcem ho přivedly na cestu, z níž už nemohl sejít. Chlapec na vrcholu hory svým způsobem taktéž vypráví o chlapci, který nemá tušení, co se ve světě děje. Soustředí se především na vlastní pohodlí a chce se vyrovnat svému vzoru, Führerovi. Jeho chování ho také přivede na cestu, z níž nemůže a ani nechce sejít. Ta ho ale dovede spíše k vyhnanství než ke slávě, jak si původně přál. John Boyne má vypravěčský talent, zprvu Pierrota litujete, soucítíte s tím, jak hrozný osud ho potkal. Postupně však začínáte cítit zášť a doufáte, že bude za své chování potrestán.

Chlapec na vrcholu hory

Autor: John Boyne

Originální název: The Boy at the Top of the Mountain

Překlad: Petr Štádler

Nakladatelství: Slovart

Rok vydání: 2017

Počet stran: 240

Zdroj fotografií: Martina Bambuszová, Generace 21

0 70 100 1
70%
Average Rating

Chlapec na vrcholu hory

John Boyne má vypravěčský talent, kniha vás zaujme a nezklame. Příběh chlapce, který si za svého idola zvolí Adolfa Hitlera, má pravdivý námět, avšak příběh o chlapci, jehož si oblíbí Adolf Hitler a jemuž věnuje takovou spoustu času, mi dělal trochu problémy. Knihu ale rozhodně doporučuji jako skvělé volnočasové čtení.

  • 70%

Štítky

Martina Bambuszová

Martina Bambuszová

Knihomolka a studentka TUL.

Zanechte komentář