Co zaznívá na českých nádražích?

Cestování / 1.11.2017

Všimli jste si, že když přijíždí vlak na Hlavním nádraží v Praze, zní to trochu jinak než když přijíždí v Olomouci nebo v Roudnici nad Labem?

Když často cestujete vlakem, setkáte se s lecčím. Pokud máte rádi hudbu a všímáte si, co všechno se dá slyšet na vlakových nádražích, určitě vám dnes nepřineseme mnoho nových informací. Pokud jste se ale třeba někdy divili, proč hrají nějakou lidovou píseň, když se zpozdí vlak, nebo jste si nebyli jisti, jestli vás nešálí sluch, pak věříme, že vám tento článek padne do noty.

Unikátní jev v dopravě

Jak příjemné může být slýchat den co den různé znělky, často lidové písně nebo klasickou hudbu? S tím se setkáte pouze na vlakových nádražích. Železnice si díky nim uchovala punc klasického způsobu dopravy a nostalgie, který se osobním automobilům nebo autobusům vyhnul.

Co se kde hraje

Věděli jste, že spousta měst a obcí v České republice zvolila na nádraží jako oznámení tradiční lidovou píseň z dané oblasti? Jistě pak nikoho nepřekvapí, že v Domažlicích hrají „Žádný neví, co jsou Domažlice“, ve Vsetíně „V tom vsetínském zámku“, v Chlumci nad Cidlinou „Ten chlumecký zámek“, v Rožnově pod Radhoštěm „Rožnovské hodiny“ a tak dál, příkladů mohou být desítky.

Když dáte přednost vlaku před autobusem, nebudete o tuto hudební kulturní vložku ochuzeni.

Lidové písně, klasická hudba

Na nádražích se tak setkáme s příjemným vlastenectvím. Česká hudba byla tvořena po stovky let a je to jedna z oblastí, na kterou můžeme být jako národ hrdí. Naše lidové písně a hudební skladatelé své kouzlo nikdy neztratí.

Co dál kde zaznívá? V Písku uslyšíte „Když jsem já šel tou putimskou branou“, na hlavním nádraží v Praze se setkáte s Bedřichem Smetanou – občas hraje Vyšehrad, občas hraje Vltava. Poměrně energickou znělkou jsou Pilky od Leoše Janáčka, které hrají například na ostravském hlavním nádraží.

Zní i tam, kde je nečekáte

Znělky však nejsou výsadou pouze hlavních nádraží ve velkých městech. Smetanovu Vltavu uslyšíte také v Mělníku, na Kladně, v Mostu, Jihlavě, Berouně. V pražských Vršovicích hraje „Horo, horo, vysoká jsi” a v takové Roudnici nad Labem, Náchodě, Rakovníku a Jičíně zní „Černé oči, jděte spát”.

Známá lidová píseň „Kdyby byl Bavorov“ je symbolem nádraží v Čičenicích, v Brně mají poměrně nově skladbu „Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem“. V Děčíně uslyšíte takzvaný „Děčínský valčík“.

Až budete příště čekat na nádraží, můžete se pokusit uhodnout, jakou píseň hrají, když přijíždí vlak.

Zjistěte o znělkách víc

Na stránkách www.hlaseni.net si můžete pustit jakoukoliv znělku, která na českých nádražích zní.
Nadšenci do vlaků a fanoušci Českých drah vytvořili v roce 2009 webové stránky, kde se můžete dozvědět o „hlasech“ Českých drah snad úplně všechno. Kdo, kde a co namluvil, na jakém nádraží zní jaké melodie. Samozřejmě si můžete všechny znělky přehrát jak v podobě, v jaké je slýcháme na nádražích, tak v jejich originální verzi, lidové písně zpívané.

A jakou znělku hrají na vašem domovském nádraží?

Zdroj všech fotografií: Pixabay

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář