ZOH 2018 aneb vítejte na Korejském poloostrově

Sport / 26.10.2017

Zatímco se sportovci a sportovní nadšenci začínají těšit na brzkou olympiádu, množí se otázky na adresu jejich bezpečnosti. 

Již 9. února 2018, tedy za méně než čtyři měsíce, budou v jihokorejském Pchjongčchangu zahájeny dvacáté třetí zimní olympijské hry. S ohledem na současnou politickou situaci na Korejské poloostrově je však otázkou, jak se bude problematika vyvíjet a co přinesou případná bezpečnostní opatření. Pchjongčchang se totiž nachází jen 80 kilometrů od severokorejských hranic.

Ilustrace korejského olympijského stadionu.

Dle posledních zpráv Mezinárodního olympijského výboru není pořádání zimních olympijských her v roce 2018 ohroženo a ani nemají zprávy o tom, že by snad konání her mělo být zpochybňováno. Přesto se kolem her objevují otazníky. Stačí si jen vzpomenout na raketové testy Severní Koreji a verbální odpovědi amerického prezidenta Trumpa o možné fyzické likvidaci.

Neblahá zkušenost z mnichovských her přitom naznačuje, že antický odkaz klidu zbraní v době konání olympijských her už dávno neplatí. Zatímco tedy v Pchjongčchangu pokračují přípravy na olympijské hry, rozvíjí se otázka jejich bezpečnosti. A to jak během jejich průběhu, což dává tušit, že mezi 9. a 25. únorem 2018 bude Pchjongčchang nejbezpečnějším a přitom nejohroženějším místem planety, tak také v době předcházející zahájení her, která zřejmě bude pro některé státy a jejich reprezentanty klíčová.

Suchá příprava…v případě curlingu spíš teoretická než praktická.

Jak již v září naznačila francouzská ministryně sportu Laura Flesselová, francouzští reprezentanti by se olympiády v případě zvýšeného bezpečnostního rizika vůbec nemuseli zúčastnit. Francie je v současnosti jedinou zemí, která se otevřeně vyjádřila k možné neúčasti na hrách, avšak není pochyb o tom, že za určitých okolností by neúčast zvažovalo více států, nejenom Francie.

Je otázkou, čím by pak olympijské hry bez sportovců z celého světa byly. Možná fraškou. Možná dozvukem mocenských střetů. A možná potvrzením toho, že vrcholový sport je s politikou propletený víc, než se na první pohled zdá.

Zdroj použitých fotografií: Facebook

Štítky

Jitka Povalová

Zanechte komentář