Vydejte se na Ostrov v Ptačí ulici

Literatura / 1.11.2017

Alex se ukrývá ve vybombardovaném domě v Ptačí ulici. Čeká, dokud jeho tatínek nesplní svůj slib – že se vrátí.

Uri Orlev

je nositel mezinárodní ceny Hanse Christiana Andersena za rok 1996. Vydal více než třicet knih pro čtenáře různého věku. Jeho romány byly přeloženy do mnoha jazyků a získaly řadu ocenění v Izraeli i v zahraničí.

Jako Robinson Crusoe na opuštěném ostrově přežívá židovský chlapec Alex v polorozbořeném domě v opuštěné čtvrti varšavského ghetta a společnost mu dělá jen malá bílá myška. Obyvatelé čtvrti byli odvedeni a zanechali po sobě téměř všechen svůj majetek. Zničený dům se nachází u zdi, která odděluje ghetto od zbytku města.  Alexovi nechybí odvaha ani vynalézavost, a tak si v domě vybuduje svou vlastní skrýš, ze které může větracím otvorem sledovat, co se děje za hranicemi ghetta. Jeho tatínek slíbil, že právě do tohohle domu si pro něj za několik dní přijde, a tak Alex čeká. Z dní se stanou týdny a z týdnů měsíce … a jediné, co má, je naděje.

Maminka si přála odstěhovat se do Palestiny. Polská společnost podrývala její kořeny. Byl jsem na maminčině straně jenom proto, že předtím stála ona na mojí. Nebyl jsem si tak jistý, že má pravdu. Ale dnes vím, že ji měla.

Očima dítěte

Uri Orlev v jednom rozhovoru prozradil, že jediný způsob, jak je schopný pohlížet na válku, je očima dítěte, kterým tehdy byl. Tak se mu to tehdy vrylo do paměti. Proto začal psát knihy pro děti a mládež. Nezaujmou však jen je, ale i dospělé, protože jsou psány poutavě a citlivě.

Ostrov v Ptačí ulici není výjimkou. Autor se i zde dokázal vcítit do svého dětského hrdiny a zobrazil život v ghettu a utrpení Židů tak, že při čtení máte pocit, jakoby vám svůj příběh vyprávěl skutečný dvanáctiletý kluk. Kluk, který je chytrý, statečný a nikdy neztrácí naději.

Nevěděl jsem, jestli brečím štěstím nebo proto, že jsem na něj tak dlouho čekal a nechtěl si přiznat, že už nevěřím, že přijde. Možná jsem plakal zkrátka pro to, že plakal on. Pláč je nakažlivý. Přesně jako smích.

Kniha je plná dobrodružství, a i když se v ní neobjevují téměř žádné dialogy, jejich nepřítomnost je vyvážená chlapcovými uváhami. Přemýšlí, zda může jít na druhou stranu zdi, komu může věřit, kde a jak sežene jídlo a věci, které potřebuje… Při svých toulkách opuštěným ghettem potkává zloděje, zachrání život účastníkovi odboje, skamarádí se s dívkou z druhé strany zdi… Příběh je napínavý až do konce, který ale zůstává otevřený, a tak napětí přetrvává i po dočtení.

Ostrov v Ptačí ulici

Autor: Uri Orlev

Originální název: The Island on Bird Street

Překlad: Lenka Bukovská

Obálka: Tomáš Řízek

Vydáno: 2013, Práh

Počet stran: 184

Zdroj obrázků: Práh, pixabay.com

0 95 100 1
95%
Average Rating

Ostrov v Ptačí ulici

Dětská kniha, která má co říct i dospělým. Je plná napětí a dobrodružství a ukazuje skutečný život v židovském ghettu očima malého kluka, který přežívá díky své vynalézavosti a odvaze. Na konci příběhu čtenář nedostane odpovědi na všechny svoje otázky. Právě naopak, konec je otevřený. Víc otázek pokládá, než zodpovídá, a to dodává příběhu hloubku.

  • Hodnocení
    95%

Jana Mišúnová

Zanechte komentář