Hrad, kde se zjevuje Bílá paní

Cestování / 13.11.2017

Autor:

V rožmberské síni visí portrét Bílé paní. Ta se podle pověsti na hradě zjevuje. Jste připraveni na setkání s ní?

Začal podzim. Čas, kdy většina hradů zavírá návštěvníkům své dveře. Proč tedy nevyužít posledních pár týdnů a nevydat se na prohlídku? Máme pro vás tip, kam se můžete vydat a užít si mimo jiné také krásu podzimní krajiny. Cílem cesty je Rožmberk

Od zakladatele až do konce války

Jak už jméno hradu napovídá, majitelem byl šlechtický rod Rožmberků. Hrad byl postaven ve třináctém století Vokem I. z Rožmberka, který rovněž založil klášter v nedalekém Vyšším Brodě. Rod Rožmberků svoje sídlo postupně stavebně rozvíjel. Událo se ale pár změn, mezi které patří vyhoření Horního hradu a zachování věže Jakobínka, postoupení panství Janu Zrinskému a dobytí hradu císařským generálem K. B. Buquoyem, jehož rod vlastnil hrad Rožmberk až do konce druhé světové války.

Perchta z Rožmberka

Po těžkém životě, který měla, zemřela v roce 1476. Lidé ji nazývali Bílou paní. Ta se zjevovala na zámku v Českém Krumlově, na Rožmberku a dalších rožmberských hradech. Údajně chodívá v bílých šatech s klíči za pasem vstříc budoucnosti. Jestliže se usmívala, bylo to znamení, že se k domu přikloní štěstí. Naopak, měla-li černé rukavice a tváře pokryty smutkem, znamenalo to blížící se neštěstí, popřípadě smrt.

Co můžete na hradě vidět?

Hrad Rožmberk nabízí celkem sedm prohlídkových okruhů, z nichž jeden je určen především pro žáky a studenty jako didaktický test. Nemusíte se však bát. Mimo to si můžete prohlédnout tzv. Buquoyské sbírky, čili muzeum rodu Buquoyů. Navíc tady, mezi sbírkou obrazů slavných autorů, můžete vidět také portrét již zmiňované Perchty z Rožmberka (Bílé paní).

I na tomto hradě se údajně zjevuje Bílá paní.

Další trasa vám představí soukromé pokoje rodu Buquoyů, které se upravovaly v době budování rodového muzea. Uvidíte tak například salon, pracovnu či Anglickou věž. Kromě soukromých pokojů uvidíte i katovnu a muzeum hrdelního soudnictví. Dostanete se do sklepení hradu, kde se dozvíte historii hrdelního soudnictví, seznámíte se s prací kata a ti odvážní si mohou mučící nástroje vyzkoušet či osahat. Kromě již zmíněných okruhů můžete navštívit věž Jakobínku nebo si projít Dětský okruh.

Kdy a za kolik se podívat na hrad?

Jelikož se blíží konec roku, je podzim a hrady pomalu uzavírají svou sezonu, musíte počítat s tím, že zbývá opravdu jen pár týdnů na návštěvu Rožmberku. Pojďme si společně ukázat, které okruhy můžete ještě navštívit.

Hrad jako z pohádky. Chtěli byste prohlídku?

Buquoyské sbírky můžete vidět pouze do konce října. Od listopadu do dubna je tento okruh uzavřen. Naopak soukromé pokoje uvidíte až do 10. prosince, od 9.00/10.00 do 13.00/15.30. Záleží, který měsíc si vyberete. Takže se rozmyslete rychle, a vyrazte na nezapomenutelný výlet. Více informací ohledně otevírací doby Rožmberku se dozvíte na stránkách hradu .

Co se týče vstupného, to se liší podle zvoleného okruhu. Celkově zaplatíte za prohlídku v rozmezí od 70 do 100 korun, nepočítaje prohlídku věže.

Proč tedy nevyužít posledních pár týdnů a nepodívat na hrad Rožmberk? Kromě prohlídky hradu můžete zajet na výlet do Vyššího Brodu, kde se nachází klášter. Ten je otevřen i mimo sezonu a jeho prohlídku si můžete domluvit až do konce dubna 2018.

Cestujte a užívejte si krásný podzim. I ten umí vykouzlit nádhernou přírodu a nezapomenutelnou chvíli s rodinou či přáteli.

Zdroj všech fotografií: pixabay.com

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář