Běž, chlapče, běž

Literatura / 21.10.2017

Malý židovský kluk žije sám v lesích a čeká na konec války. Protože až válka skončí, už se nebude muset dál skrývat.

Uri Orlev

je jako první izraelský spisovatel nositelem mezinárodní Ceny Hanse Christiana Andersena (za rok 1996). Za knihu Běž, chlapče, běž obdržel Cenu Bruna Brandta, Andersenovu cenu udělovanou za nejlepší knihu pro čtenáře od dvanácti let vydanou v Itálii, ocenění Premio Cento a Cenu Mildred L. Batchelderové za nejlepší cizojazyčnou knihu.

Srulik žije se svou mámou a sourozenci v židovském ghettu. Tatínkovi se podařilo uprchnout. Ostatní takové štěstí neměli, a tak dělají vše pro to, aby přežili.  Srulik s mámou hledají jídlo v popelnicích – Srulik vleze dovnitř, a když naplní košík, podá ho mámě a pak se spolu vracejí domů. Jednoho dne ho ale máma při popelnici nečeká, a tak se osamocený Srulik, který neví, kde bydlí, přidává do party kluků – sirotků žijících na ulici. Když Němci začnou zatýkat a odvážet lidi z ghetta, Srulikovi se díky odvážnému sedlákovi podaří dostat na svobodu.

Nejdřív žije v lese s dalšímí židovskými kluky, později zůstane sám. Občas se nechá za trochu jídla a ubytování najímat na statcích jako pasáček, občas se vrací žít do lesa. Na své cestě potkává mnoho lidí. Něktěří mu pomůžou, jiní ho udají Nemcům, ale ať se děje co se děje,  Srulik je odhodlaný udělat cokoliv, aby zůstal naživu.

Mladý důstojník stál na dvoře. Jen co ho uviděl, zamířil s širokým úsměvem rovnou k němu, popadl ho za krk a sundal ho z vozu. „Tak vida, už jsi zpátky! Já vím, že jsi Žid, a vážně jsem tě chtěl zabít, ale neudělám to. Jsi mazaný a líbíš se mi.“

Dítě, které chce přežít

Kniha Běž, chlapče, běž se odehrává v době druhé světové války v Polsku a vypráví příběh osmiletého židovského kluka Srulika, který zůstane sám a musí se o sebe postarat. Učí se, jak získat jídlo a práci, i křesťanské zvyky, modlitby a další věci, které mu můžou pomoct zamaskovat jeho židovský původ. Jelikož je ještě dítě, nerozumí všemu, co se kolem něj děje, ani neví, komu může důvěřovat, ale je rozhodnutý splnit slib, který dal tatínkovi. Slíbil mu, že přežije.

Autorovi se povedlo zachytit svět tak, jak ho vnímá malý kluk. Výborně popsal i jeho pocity a naděje a dal si taky záležet na postavách, se kterými se hlavní hrdina na své cestě potká. Ne všichni židovští kluci jsou milí, ne všichni Poláci jsou ochotní pomoct a ne všichni Němci jsou špatní.

I když je celý příběh napínavý a svým způsobem děsivý, nejvíc znepokojujícím faktem je, že se skutečně stal. Autor ho napsal podle vyprávění Yorama Fridmana, který nakonec válku přežil – a to nejen díky své odvaze, odhodlání a vynalézavosti, ale i díky štěstí.

A pokud jste zvědaví na to, jak vypadá „Srulik“ dnes, můžete se podívat zde.

Běž, chlapče, běž

Autor: Uri Orlev

Originální název: Run, Boy, Run

Vydáno: 2014, Práh

Počet stran: 192

Překlad: Lenka Bukovská

Autor obálky: Bára Solperová

Zdroj obrázků: martinus.cz, pixabay.com

0 100 100 1
100%
Average Rating

Běž, chlapče, běž

I když je Běž, chlapče, běž kniha pro děti, má co říct i dospělým čtenářům. Srulikův příběh je dojímavý a napínavý a z toho, že všechno popsané v knize se doopravdy stalo, doslova mrazí.

  • Hodnocení
    100%

Jana Mišúnová

Zanechte komentář