Putování za rotundami: Rotunda svatého Jiří na hoře Říp

Cestování / 24.10.2017

Románský sloh, tak vzdálený a přitom tak pozoruhodný. Vydejte se s námi na cestu po dochovaných památkách z raného středověku.

V Čechách a na Moravě zůstalo dochovaných románských památek docela dost. Rotundy a baziliky stavěné ve dvanáctém a třináctém století mají dodnes své kouzlo a jsou nedílnou součástí naší historie. Příkladem může být bazilika svatého Jiří na Pražském hradě nebo právě rotundy, z nichž nejznámější asi zůstává právě ta na hoře Říp. Tam se dnes společně podíváme.

Z historie rotundy svatého Jiří

Stavba stojící na hoře Říp je velmi stará – váže se k rané historii rodu Přemyslovců. Kníže Soběslav nechal údajně po vyhrané bitvě u Chlumce opravit zdejší kostelík a postupně zde vyrostla právě rotunda.

Její současná podoba se však váže až k sedmnáctému a osmnáctému století. Někdy tehdy bylo místo zasvěceno svatému Jiří. Další úpravy do současné podoby probíhaly po první světové válce a následně v šedesátých letech minulého století.

V roce 2009 byla rotunda znovu omítnuta, kvůli povětrnostním jevům se fasáda vždy rychle oloupe. I nyní dochází kvůli špatnému způsobu opravy k rychlému chátrání.

Rotunda svatého JIří v celé své kráse. Můžete nahlédnout i dovnitř.

Říp jako poutní místo

Každý rok v neděli před svátkem svatého Jiří (24. dubna) se koná Řípská pouť. Oblíbeným poutním místem se hora s rotundou staly už v osmnáctém století, dnes se zde schází tisíce lidí.

Navštívit můžete také bohoslužbu, koná se jednou měsíčně v neděli. Pokud si chcete prohlédnout vnitřek rotundy s průvodcem, máte příležitost, pokud zrovna neprobíhá mše nebo není zavřeno.

Jak k rotundě svatého Jiří

Nejpohodlnější cesta vede z Roudnice nad Labem, odkud se k hoře vine několik stezek, převážně pět až deset kilometrů dlouhých. Připravte se na strmý výstup na vrchol hory, kde vás však čeká odměna nejen v podobě rotundy, ale také v podobě vyhlídek na České středohoří a okolní krajinu.

Na území České republiky zůstala celá řada zachovalých rotund, například ve Znojmě nebo na Budči. Tam se podíváme zase příště.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář