Zemřel Karel Kolář, český atlet a rekordman

Sport / 12.10.2017

Začátkem října vstoupil do atletického nebe Karel Kolář. Bývalý atlet, který více než třicet let držel český halový rekord na 400 m.

Diváci na tribunách strahovského stadionu tleskají a jásají. Medaile je doma! Píše se rok 1978 a třiadvacetiletý československý reprezentant Karel Kolář právě doběhl do cíle běhu na 400 metrů v osobním rekordu 45,77 sekundy. Právě tímto svým výkonem vybojoval stříbrnou medaili a zapsal se do povědomí potenciálních soupeřů, ale i všech, kteří se zajímají o atletiku.

Mistrovství Evropy pořádané na domácí půdě mu přineslo také bronzovou medaili ze štafety 4×400 metrů. Pomineme-li velkou řadu převážně vítězných titulů z domácích šampionátů, čítala medailová sbírka Karla Koláře také zlatou medaili z roku 1979, kdy se stal halovým mistrem Evropy.

Na evropském šampionátu, který hostila rakouská metropole Vídeň, vyhrál Karel Kolář v čase 46,21 sekund, což byl tehdejší halový světový rekord. Tento skvělý výkon mu dokonce zajistil místo v evropském týmu Světového poháru pořádaném v Kanadě v tomtéž roce. Čas 46 sekund a 21 setin zůstal nejlepším českým časem na 400 metrů dlouhých 33 let. Až v roce 2012 ho pokořil současný držitel českého rekordu na 400 metrů, Pavel Maslák.

V roce 1980, kdy na Halovém Mistrovství Evropy v tehdy západoněmeckém Sindelfingenu vybojoval stříbrný titul, se začaly objevovat první zranění a zdravotní problémy. Ty mu zkomplikovaly olympijskou cestu, a tak na svých prvních a bohužel i posledních olympijských hrách konaných v Moskvě, skončil osmý.

Jakkoli se Karel Kolář, trenér i lékaři snažili, tělo si vedlo svou. Problémů přibývalo a úspěchů a solidních výkonů bylo míň a míň. Rok 1981 byl v jeho kariéře vrcholného atleta poslední. Po ukončení sportovní kariéry se věnoval trénování malých fotbalistů a atletů. Také se zabýval sportovní masáží. Jakožto dlouholetý obyvatel Jablonce nad Nisou byl 12 let členem jeho městského zastupitelstva.

Karel Kolář zemřel 4. října po krátké nemoci ve věku nedožitých 62 let. Předcházela ho pověst bývalého vynikajícího čtvrtkaře, nadšeného trenéra, ale především rovného a charismatického člověka. Ačkoliv byla jeho sportovní kariéra krátká, dosáhl úspěchů, o kterých jiní jenom sní. Zazářil, kde se jiní ani nezablýskli a vítězil, kde se jiní jenom účastnili. Brzy skončil s aktivním sportem a příliš brzy odešel z tohoto světa.