Pro každou činnost existuje správný okamžik – najděte jej!

Osobní rozvoj / 13.10.2017

Jste delfín, lev, medvěd nebo vlk? Objevte svůj chronotyp a začněte poslouchat své biologické hodiny. Pomůže vám nová kniha amerického psychologa Michaela Breuse Síla správného okamžiku.

Teorii, podle níž se lidé dělí na skřivany a sovy, zná snad téměř každý. Podle této teorie existují dvě varianty: jste čilí hned po ránu a z postele vyskočíte jako laňka, jste schopni vrcholových výkonů téměř vzápětí, nebo spíte dlouho a aktivní jste do pozdních nočních hodin. Co když se ale nenacházíte ani v jedné z těchto kategorií? Možná vám, stejně jako mně, nedělá takový problém vstávat v šest, ale když to jde, klidně si přispíte do desíti. A stejně tak můžete jít večer spát v devět, nebo někdy bdíte do dvou. Zkrátka máte něco z ranního ptáčete i ze sovy. V psychologii se mluví o nevyhraněných typech, autor knihy Síla správného okamžiku ale přichází s dalšími chronotypy.

Americký klinický psycholog Michael Breus je přezdívaný Doktor Spánek. Věnuje se především výzkumu spánku a na tuto oblast je pravým odborníkem. Teorie chronotypů vychází z jeho mnohaletých zkušeností a výzkumů.

Padesát tisíc let si naši předkové plánovali svůj den podle vnitřních biologických hodin. Jedli, lovili, setkávali se, bavili, vstávali, odpočívali, rozmnožovali a uzdravovali se na základě dokonalého tikotu svých vnitřních hodin nebo biologického času.

Biologický čas současné civilizace je ale ovlivněn několika historickými událostmi, zejména vynálezem žárovky a tudíž možností udělat si „den“ kdykoliv, a možnostmi, které nabízí cestování. Během krátké chvíle se můžeme přesunout z jednoho časového pásma do druhého a svůj biologický čas necháváme za sebou.

Tvrzení, že naše fyziologie se nemění tak rychle jako technologie, je nejvíce podceňovaný výrok tisíciletí. Našemu „kdy“ se tak vzdalujeme dál a dál.

Doktor Breus ve své publikaci předkládá praktický návod, jak opět navázat spojení s našimi biologickými hodinami a napravit „časovou odchylku“.

Uspořádání knihy

Kniha je rozdělená na tři části. První je spíše taková úvodní a slouží k základní orientaci v tématu a také se v ní nachází krátký dotazník, s jehož pomocí zjistíte, jaký jste chronotyp. Druhá část je přehledně rozdělena do kapitol, které se věnují jednotlivým oblastem lidského života, které řeší každý – zdraví, peníze, zábava, práce atd. Tyto kapitoly obsahují také podkapitoly, což napomáhá při hledání konkrétních témat, která čtenáře zajímají. Každá probíraná oblast zahrnuje poměrně velké množství rad nejen ohledně správného načasování jednotlivých činností. Kromě nejlepších časů uvádí autor i ty nejhorší. Navíc prokládá text krátkými příběhy svých klientů, na kterých ukazuje, jak chronotypy fungují, a jak i malé změny zvyklostí dokážou významně zlepšit kvalitu života.

Pracujte se svým chronotypem

Poté, co na začátku knihy vyplníte a vyhodnotíte krátký dotazník a zjistíte, jaký jste chronotyp, můžete s knihou pracovat více způsoby. Pokud víte, v jaké oblasti svého života byste potřebovali změnu, můžete zamířit rovnou do příslušné části knihy. V případě, že vás čtení zaujme, máte čas a chcete se inspirovat i v ostatních oblastech, přečtěte si celou knihu. I když nevyužijete všechna doporučení, rozhodně se dozvíte nové a zajímavé informace.

Dozvíte se, jaký je vhodný čas dávkování léků podle biočasu.

Hodnocení knihy

Rozsah zahrnutých témat je velice široký a u každého z nich najdete množství zajímavostí a příjemných bonusů. Od receptu na chutnou svačinu přes seznam chronotypů známých spisovatelů až po seznam projevů nemocí s časy, kdy se nejvíce projevují.

Oceňuji, že autor v úvodu ke každému otevíranému tématu objasňuje důvody a způsoby, kterými ke svým závěrům došel. Mnoho z nich dokládá odkazy na výzkumy a odborné práce. Celé názvy těchto odborných prací uvádí na konci knihy v oddílu Poznámky – ten je rozdělen podle kapitol. Pokud vás tedy něco zaujme a chcete jít více do hloubky, můžete snadno dohledat další podklady k vlastnímu bádání.

Autor také srozumitelně vysvětluje složitější pojmy a když je zapotřebí, používá i shrnující tabulky a přehledy. Text tedy není jednolitý a příjemně se čte.

Trochu legračně působí názvy chronotypů. Věty jako „Jogíni Lvi jsou sebevědomější. “ nebo „Medvěd Ben rád dlouho spí.“ nepůsobí příliš seriózním dojmem.

Uvádění přesných časů nejlepších pro velké množství různých činností pro konkrétní chronotypy na mě v některých případech působilo přehnaně striktně.

 

SÍLA SPRÁVNÉHO OKAMŽIKU

Autor: Michael Breus
Nakladatelství: BIZBOOKS, 2017
Počet stran: 335
Cena: 399 Kč

Žánr: zdraví a životní styl
Více informací získáte na stránkách nakladatele.
Zdroj obrázku: portal.cz

 

Zdroj fotografie v textu: Hana Šmitáková, Generace 21

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

Zdroj miniatury v boxu: bizbooks.cz

0 85 100 1
85%
Average Rating

Síla správného okamžiku

Pokud rádi experimentujete a hledáte nové způsoby, jak zefektivnit svůj život, určitě tuto publikaci doporučuji. Zakládá na logických argumentech a i když ne všechny rady se dají aplikovat na každého, jistě najdete doporučení, která vám opravdu pomohou vylepšit zajeté vzorce chování. Publikace je poměrně obsáhlá a některá témata a rady v nich působí přitaženě za vlasy, ale styl psaní je zajímavý a stejně tak doplňující informace.

  • Hodnocení
    85%
Hana Šmitáková

Hana Šmitáková

Studuji a obdivuji psychologii. Jsem zarytý optimista a moje přesvědčení, že všechno nakonec dobře dopadne, je nezlomné. Ráda se usmívám, ráda spím, jím dobré jídlo, čtu si a píšu. Práce na osobním rozvoji pro mě znamená smysluplné naplnění životního času.

Zanechte komentář