Nový průvodce vás provede po slovenských památkách

Cestování / 14.10.2017

Autor:

Autor vás provede Slovenskem a představí vám turistického průvodce Slovenské klenoty UNESCO. Těšíte se?

Každý z vás už někdy navštívil hrad nebo zámek v naší republice. Možná, že spousta z vás by dokázala vyjmenovat minimálně pět památek zapsaných na seznam UNESCO. Dokážete ale vyjmenovat aspoň některé slovenské památky UNESCO? Ne? Nevadí. Autor turistického průvodce Jozef Petro vám je představí.

Památky UNESCO

Turistický průvodce Slovenské klenoty UNESCO je rozdělen do tří částí. Jedna z nich představuje památky na seznamu UNESCO, kde se dozvíte například o Banské Štiavnici nebo o Bukovských vrších. Mimo jiné také navštívíte dřevěné kostely v Hervartově, Hronseku, Kežmaroku a v dalších karpatských obcích. Z Karpat se pak přesunete dále, a to do Levoči, Spišského Podhradí nebo do Slovenského krasu. V neposlední řadě zavítáte také do vesnice Vlkolínec, kde poznáte klasický vesnický dům.

V Banské Štiavnici můžete vidět například Náměstí svaté Trojice nebo Starý zámek.

Nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Na Seznam kulturního a přírodního dědictví nepatří jenom stavby, ale také nehmotné památky. Už jste někdy slyšeli slovo Fujara? Pokud ano, možná víte, že právě Fujara patří od roku 2008 na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V neposlední řadě sem patří také loutkářství, které bylo na seznam zapsané teprve minulý rok. I přes to, že nám Jozef Petro představuje slovenské památky, bylo loutkářství zapsané i v České republice – ve stejný rok a stejný den.

První hrad se na 600 metrů vysokém travertinovém kopci, dominujícím celému údolí, nezachoval. Stál přibližně na místě dnešní kruhové strážní věže. Ta se začala stavět jako obranná věž proti tatarským nájezdům.

(ukázka z knihy Slovenské klenoty UNESCO)

Poslední část knihy a bonus

Jak již bylo na začátku napsáno, je i třetí část knihy. Ta představuje místa, která jsou napsaná na předběžném seznamu UNESCO. Mezi ně patří například město Košice, pevnostní systém Komárno, památník Chatama Sofera v Bratislavě nebo Tatry. Kromě popisu památek a jejich historických souvislostí se můžete těšit také na bonusy v podobě zajímavostí slovenských klenotů UNESCO a barevných fotografií.

Turistický průvodce Slovenské klenoty UNESCO je určen všem milovníkům turistiky a poznávání měst. Barevné fotografie pomáhají představit si toulání po Slovensku, historická fakta a potřebné turistické informace nabízejí tipy na výlety a dovolené.

Posaďte se a v klidu si procestujte slovenské klenoty UNESCO!

Slovenské klenoty UNESCO

Autor: Jozef Petro

Nakladatelství: CPRESS

Počet stran: 112; Cena: 299 Kč

Žánr: zahraniční průvodce

Více informací najdete na webových stránkách knihkupectví.

Zdroj fotografií: Nela Rájová, Generace 21

Zanechte komentář