Wind River: Drsný příběh podle skutečné události

Film / 3.10.2017

Autor:

Příběh s brutálním dějem, na kterém je nejhorší to, že se opravdu odehrál a který slouží jako osvěta, co se života indiánů týče.

Wind River

krimi/ thriller

USA / Velká Británie / Kanada, 2017, 107 min

Režie: Taylor Sheridan

Hrají: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Graham Greene a další

Stopař Cory Lambert je povolán do indiánské rezervace svým tchánem, aby zde ulovil pumy, jež loví dobytek místních obyvatel. Během stopování narazí na něco, co mu připomene nejhorší den jeho života. Najde mrtvolu indiánské dívky, která byla navíc nejlepší kamarádkou jeho dcery. Obě ale potkal podobný osud s jediným rozdílem. Pozadí pozdější vraždy se možná povede objasnit, a to hlavně díky Corymu, který pomáhá novopečené agentce FBI Jane. Pro tu půjde o náročný případ už jen díky tomu, že na zdejší přírodní podmínky a indiánský život není zvyklá a připravená.

Wind River Range je horské pásmo Skalnatých hor ve Wyomingu a jeho částí je indiánská rezervace Wind River. Čili zde najdete minimum obyvatel, vlastně minimum jakýchkoliv stop civilizace a maximum přírody. O to podivnější je, když se v takovém prostředí odehraje vražda. Oběť je nalezena uprostřed ničeho, nejbližší dům je od místa nálezu vzdálen asi 7,5 km. Mladá dívka je bosa a nese stopy znásilnění.

Modrá retro kombinéza patřila Coryho dceři, ale to Jane nevěděla. Bohužel pro ni v okolí nebyl žádný blízký obchod.

Vyšetřování takového činu na takovém místě se zdá být jednoduché, jenže koroner nemůže prohlásit událost za vraždu, neboť oběť zemřela na následky podchlazení, a proto by čin musela řešit místní policejní hlídka bez pomoci agentky FBI. Bohužel místní mají k dispozici ani ne tucet policistů a jednoho stopaře. Agentka FBI rozjede tedy vyšetřování na vlastní pěst za pomoci místního šerifa a právě stopaře Coryho. Případ ale nabere nečekaný spád. Poznáme díky tomu krutost přírody, ale i stav mysli člověka, jenž bydlí v naprosté divočině.

Jelikož ani přítomnost federálního agenta v drsných končinách není vše, je potřeba povolat posily. Ale bude to stačit?

Děj filmu je naprosto jednoduchý, ale to vyrovná vše ostatní. Například herecký výkon Jeremyho Rennera – ten sype z rukávu jedno životní moudro za druhým, přičemž to má hlavu a patu. Zároveň je schopným stopařem a má mušku jako elitní sniper od US NAVY, a přesto díky hereckému výkonu nepůsobí nikterak přehnaně a divák si jej zamiluje stejně, jako se Jeremy Renner zamiloval do prostředí Wind River. Dále diváka potěší práce s kamerou. Dočkáme se nějakých záběrů krajiny pomocí dronů, akčních záběrů z GoPro a také realistického přiblížení účinku pepřového spreje na pachatele. A když jsme u té reality, uvidíme také vlky, pumy či orla bělohlavého.

Rozhovor dvou otců, kteří přišli o své dcery. Jeden nebyl pozorný na malý moment a druhý příliš důvěřivý.

To vše způsobí, že divák odejde z kina plný zajímavých pocitů, jako jsou touha žít životem původních obyvatel USA, nebo respekt ke kruté zimě, strachem z pocitu osamění, také pocit zadostiučinění, spravedlnosti. A také bude zaražen paradoxem, jak je možné, že v registru ztracených osob nefiguruje skupina mladých indiánek.

Zdroj fotografií: Falcon

Zdroj videa: youtube.com

0 94 100 1
94.666666666667%
Average Rating

Wind River

Filmy podle skutečných událostí mají vždy větší šanci na úspěch. Dvakrát to platí u snímků, které se můžou opřít o kvalitní scénář, kameru nebo herce. No a pokud se to sejde vše najednou, je z toho přesně takovýto film. Film, který se zapíše všem do paměti, a to jen a jen pozitivně. Vlastně je tak dobrý, že je téměř nemožné o něm cokoliv napsat, protože by to znělo jako přílišné pochlebování.

  • Herecký výkon
    95%
  • Scénář
    99%
  • Kamera
    90%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář