3 místa, která navštívit ve Verdunu aneb V zemi galského kohouta

Cestování / 8.10.2017

Francie – země, která nenabízí jen Eiffelovu věž či levandulí provoněnou Provence. Naším dnešním cílem je město Verdun.

Verdun [Verdén] je město na severu Lotrinska, nepříliš vzdálené od lucemburských a belgických hranic. Je to největší město departementu Meuse, přesto není jeho hlavním městem (tím je menší Bar-le-Duc).

Pravděpodobně jste o Verdunu již slyšeli, a pokud jste dávali dobrý pozor v hodinách dějepisu, už jistě víte, že právě zde se odehrála jedna z největších bitev první světové války. Bitva u Verdunu trvala od 21. února 1916 do 18. prosince 1916, tedy neuvěřitelných 10 měsíců. Vyžádala si bezmála milion obětí. Mnoho vesnic bylo vybombardováno a zničeno, z luk a lesů vymizel život a zbyla jen pustá krajina. Dnes, sto let po bitvě, zde můžete najít spoustu míst odkazujících k válce. Co tedy určitě musíte navštívit při návštěvě Verdunu?

Muzeum Verdun (Mémorial de Verdun)

V muzeu najdete unikátní expozici, která bitvu připomíná. Výstava představuje válku nejen z pohledu vojáka, ale i obyčejného obyvatele města. Během prohlídky máte pocit, že se nacházíte přímo v bitvě – projekce originálních filmů z bojiště, zbraně, vozy, dopisy psané samotnými vojáky – nejen to v muzeu uvidíte.

V muzeu najdete unikátní expozici, která bitvu připomíná.

Osárium (L’ossuaire de Douaumont)

Za návštěvu stojí také Osárium, v němž je uloženo 130 000 kostí neznámých francouzských a německých vojáků. Jsou uloženy vespod památníku a může si je prohlédnout každý, nachází se totiž za průhlednými skly. Celý památník je dostupný veřejnosti. Před samotným monumentem je obrovský hřbitov.

Před Osáriem se nachází velký hřbitov.

Zničené vesnice (Villages détruits)

Beaumont, Bezonvaux či Douaumont. Tři z celkem devíti vesnic, které se nacházely v takzvané Rudé zóně. Sto let po bitvě a stále jsou zde i několik metrů hluboké krátery. V každé vesnici se nachází kaple a válečný památník.

I sto let po bitvě jsou viditelné krátery v půdě.

Okolo Verdunu je nespočet míst, které lze navštívit. Památníky, hřbitovy, dokonce jsou v lesích stále ještě patrné zákopy. Je jen na každém z vás, co chcete vidět. Příručky a brožurky jsou dostupné téměř na každém rohu. Ovšem tato tři působivá místa rozhodně nesmíte vynechat!

Zdroj všech fotografií: Romana Faltová, Generace 21

 

 

Romana Faltová

Zanechte komentář