Fenomén pěti generací se zrodil v Polici nad Metují

Cestování / 6.10.2017

Stavebnice Merkur – nejznámější česká hračka, která má v Polici nad Metují své vlastní muzeum.

Všichni určitě známe tu slavnou stavebnici, se kterou si hrávali naši rodiče, ba i prarodiče. Jako malí jsme dohromady montovali autíčka, jeřáby…  Jedná se o nejslavnější značku kovových stavebnic, vláčků a učebních pomůcek, která vznikla počátkem dvacátého století v Polici nad Metují – MERKUR.

S Merkurem si děti hrají už 97 let

Počátky výroby stavebnice sahají až do roku 1920, kdy pan Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Ještě před založením si nechal pan Vancl patentovat originální konstrukci dětské kovové stavebnice pod názvem Inventor.

Roku 1925 přechází výrobce na nový systém, který se zachoval v nezměněné podobě až dodnes. Kovové části stavebnice jsou již spojovány šroubky a matičkami velikosti M 3,5. Tímto krokem se stavebnice přiblížila reálnému konstruování, a umožnila tak větší možnosti pro hru a tvořivou práci dětí. S přechodem na nový systém byla pro stavebnici registrována nová ochranná známka MERKUR.

Stavebnice Merkur dává průchod dětské fantazii už po několik generací.

Merkur konkuruje několika celosvětovým firmám. Francouzská firma Meccano jej například chtěla odkoupit jenom proto, aby se konkurenta zbavila. Merkur však žije, dál se rozvíjí do řad malých a velkých stavebnic a úspěšně proniká na trhy tuzemské i zahraniční.

Není to jenom hračka pro děti

Merkur je sice hračka myšlená především pro děti, ale postavit z ní může kdokoliv opravdu cokoliv. Třeba prototyp čočkostroje. Přesně ten totiž v roce 1961 sestrojil Čech, pan Otto Wichterle, a odlil z něj své první čtyři čočky. Během prvních čtyř měsíců s manželkou po večerech na aparatuře z Merkuru vyrobili asi 5500 čoček.

Kdy si můžete celé muzeum prohlédnout?

Otevřeno je od úterý do neděle, od 9 do 17 hodin. Základní vstupné pořídíte za 110 korun. Abyste do Police nad Metují nemuseli jezdit jenom tak, kvůli (plus mínus) hodinové prohlídce muzea, můžete to spojit s delším, dokonce i několikadenním výletem po Čechách! Navštivte třeba Babiččino údolí, Adršpachy, Prachovské skály nebo ZOO Dvůr Králové!

Muzeum se pyšní největší stavbou postavenou z Merkuru a zapsanou do Guinnessovy knihy rekordů – jde o Ocelové město. Stavba města byla zahájena v roce 2000 a dokončena byla v roce 2016. Za návštěvu tedy muzeum určitě stojí, protože kdo by se nepřišel přesvědčit na vlastní oči?

Zdroj úvodní fotografie a fotografie v článku: Eva Cholevíková, Generace 21
Zdroj miniatury: www.do-muzea.cz

Eva Cholevíková

Ambiciózní mladá dívka, která má ráda výzvy. Motto: "Všude dobře, tak proč zůstávat doma!"

Zanechte komentář