Krása ještě nikdy nebyla tak děsivá

Literatura / 6.10.2017

Přichází první díl z trilogie, která vznikla z pera americké spisovatelky. Žánrem přináší thriller a detektivku, která odkryje hrůzný příběh spojený s překrásnou motýlí nevinností.

V názvu článku se objevuje citát z obalu knihy, který představuje děj a přitom neřekne víc, než je nutné. A přesto je člověk touto jedinou větou tak paralyzován, že se chce začíst a dozvědět se více. Rozhodně buďte připraveni na to, že se nejedná o lehké a nenáročné čtení, ale naopak o pěkně temnou a záhadnou zápletku, na jejímž závěru se vám bude tajit dech, jak to celé dopadne.

Na obálce se nachází záhadný druh motýla na tmavém podkladu a v knize najdete také autorčino věnování.

Dot Hutchinson miluje bouřky, mytologii, historii a filmy. Je autorkou románu A wounded Name, který se inspiroval Hamletem od Shakespera. A nyní přichází s dalším literárním počinem, kterým je kniha Sběratel motýlů, která získala ocenění Goodreads Choice Awards za rok 2016 v kategorii horor. A rovnou se můžeme těšit na pokračování, neboť je první z připravované trilogie. Další v sérii Sběratel vyjde v roce 2018.

Příběh odkrývá motýlí zahradu

Dostáváme se k velmi temné kauze, která nemá obdoby. Agenti FBI Victor Hanoverian a Brandon Eddison musí vyřešit opravdu otřesný případ. Úvod nás přivede do vyšetřovací místnosti, kde sedí mladá dívka, která ze začátku neřekne slovo, ale postupně se rozmluví o svém příběhu…

… ve kterém se objevuje izolovaná zahrada se sbírkou motýlů – mladých žen, které byly uneseny a postupně vražděny. A v hlavní roli tzv. Zahradník, což, jak se na první pohled správně zdá, není jeho pravé jméno. Maya, jak dívku oslovují, začíná vyprávět příběh o něm, o své minulosti, o chvilkách, které si pamatuje, až do současného okamžiku. Pomalu odkrývá svůj život, svá tajemství, své hrůzné zážitky. To, jak byla nemilované dítě, jak si jí rodiče nevážili, a proto se jí vzdali. Jak se ukazuje, je na svůj věk opravdu inteligentní a velice odvážná.

Střetávají se zde dvě dějové linie i dvě místa, přítomnost i retrospektiva. Kniha jako celek je rozdělena na tři části označené římskými číslicemi. Nečekejte ale žádné deníkové zápisy nebo pojmenované kapitoly. Zpočátku se to může zdát chaotické, ale čtenář si brzy uvědomí, že místa a příběhy jsou odděleny motýlky.

V článku nenajdete kapitoly, ale jednotlivé příběhy jsou odděleny motýlky, jak je vidět na fotografii.

Oba dva agenti se snaží zjistit o této situaci více. Jeden z nich Maye věří i navzdory tomu, že by se mohla skrývat pod falešnou identitou, zatímco ten druhý je netrpělivý a tápe, zda by mohla mít dívka v oněch vraždách prsty.

Jak je to všechno ve skutečnosti? Co se vlastně stalo? Kdo jsou všechny ty dívky a kde se skrývaly? Kdo je Zahradník? A kdo je Maya nebo jaké je její pravé jméno? Odpovědi na tyto a další otázky najdeme jedině v knize.

Celý příběh je vyprávěn ve dvou rovinách – zážitky a vzpomínání jsou podány z pohledu mladé dívky Mayi, která popisuje v první osobě, další vyprávění z vyšetřovací vazby a současnosti jsou vyprávěna ve třetí osobě.

Přebal knihy přináší černé zbarvení s šedým písmem, na zadní straně se nachází krátké shrnutí děje, ale také základní informace o autorce.

Motýl jako symbol

Po celou dobu nás provází symbol motýla, který se neobjevuje pouze v názvu a má obecně mnoho významů a označení.

Motýl je označován jako zvíře moci, symbol změny, duše, kreativity, svobody, radosti a barev.

V této knize je tomu ale trochu jinak, objevuje se zde velký paradox spjatý právě s tímto stvořením.

Motýl jako svobodně zvíře je zde uvězňován, trápen a týrán v zajetí. A žádný tak drobný tvor v tomto stavu nevydrží dlouho, a postupně to vede k jedinému… ke smrti.

Sběratel motýlů

Autor: Dot Hutchinson

Originální název: The Butterfly Garden

Překlad: Olga Neumanová

Obálka: Milan Sládek

Vydáno: 2017, XYZ

Počet stran: 352

Více informací na stránkách nakladatelství.

zdroj obrázků: databázeknih.cz; Veronika Hájková, Generace 21

0 75 100 1
75%
Average Rating

Sběratel motýlů

Podle různých srovnání se příběh dost často připodobňuje k Hannibalu Lecterovi, což je podle mého dost zdánlivé připodobnění, které má daleko k pravdě. Ve skutečnosti je to napínavá, tajemná kniha, která odkrývá příběh plný únosů i vražd dívek, ale za mě existují daleko temnější a drsněji popsané horory.

  • 75%
Veronika Hájková

Veronika Hájková

Autorka je absolventka vysoké školy, pocházející z historického města Kutná Hora. Redaktorka v sekci Design a Literatura, kavárenská povalečka a milovnice dobrého vína. Největším snem je navštívit Island, nebo San Francisco.

Zanechte komentář