4 důvody, proč navštívit Znojmo

Cestování / 27.9.2017

Znojmo leží na západě Jihomoravského kraje na řece Dyji, to ví každý. Možná ale nevíte, proč byste se sem měli podívat!

Dnes okresní město Znojmo, německy Znaim, je plné krásných památek. Může za to nejspíš skutečnost, že jeho existence sahá do raného středověku. Nejprve zde vznikalo hradiště, později zde sídlila znojemská knížata z rodu Přemyslovců. První písemné zmínky sahají do roku 1226.

Dnes ve městě žije přes 33 000 obyvatel, ročně sem ale zavítají tisíce turistů. Není se čemu divit, tohle město je sice trošku zapadlé a mezi velkými městy neposkytuje mnoho služeb, jeho historie však šlape na paty i Praze.

Důvod č. 1: Nádech přemyslovské minulosti

Celé staré město Znojma je chráněno jako městská památková rezervace. Za hradbami na vás čeká centrum plné křivolakých uliček, historických budov postavených napříč staletími a několik velmi významných staveb. Město bylo založeno na pozdně románském půdorysu na počátku 13. století a od nového města je odděleno relativně zachovanými hradbami.

Ve městě na vás čeká zámek, dříve hrad, který starému městu dominuje. Tyčí se nad řekou Dyjí a v minulosti měl především obrannou funkci. Hostil mnoho významných osobností, především Přemyslovců. Zemřel zde císař Zikmund Lucemburský v roce 1437. Hrad zbořili a v barokní zámek přestavili páni z Deblína za vlády císaře Josefa I. Dnes je v zámku umístěna expozice Jihomoravského muzea věnovaná historii města Znojma.

Ochoz věže je celoročně přístupný veřejnosti, jedinečný výhled na město a okolní krajinu byste si neměli nechat ujít.
Zmínku si zaslouží ještě krásná radniční věž, která sice byla postavena až dávno po Přemyslovcích a Lucemburcích, nádech minulosti však do značné míry dotváří právě ona. Postavil ji Mikuláš ze Sedlešovic v pozdně gotickém slohu a dnes je symbolem města. Její základy jsou až tři metry hluboké a měří téměř 80 metrů.

Nádherný kostel svatého Mikuláše je jednou z dominant města.

Důvod č. 2: Církevní památky na každém kroku

Vyjmenovat všechny kostely, kaple a kláštery, které ve Znojmě a na Znojemsku obecně najdete, by bylo na dlouho. Mezi ty nejvýznamnější a nejkrásnější bezesporu patří kostel svatého Mikuláše, postavený v gotickém stylu roku 1338, který je velmi zachovalý a od něhož budete mít krásný výhled na řeku, hrad i celé staré město.

Na Mikulášském náměstí stojí také dvoupatrová kaple svatého Václava, která se pyšní vladislavskou klenbou, která na Moravě nemá obdoby.

Loucký klášter byl založen v roce 1190, za husitských válek odsud premonstráti byli vyhnáni a husité klášter zničili. Právě zde se ale v šestnáctém století začaly pěstovat okurky, které město proslavily. V roce 1748 byl klášter znovu budován v barokním stylu, nestihl se však dokončit a později sloužil převážně jako kasárna.

Za zmínku dále stojí jezuitský kostel svatého Michala, kostel svaté Alžběty, kostel svatého Hippolyta a kostel Nalezení svatého Kříže.

Důvod č. 3: Znojemské podzemí

Podzemí je veřejnosti přístupné, ale raději si návštěvu zarezervujte dopředu, o prohlídky je velký zájem.

Nejen na povrchu města je co obdivovat a objevovat. Také pod ním máte příležitost. Od třináctého do sedmnáctého století vznikalo totiž propojováním sklepů měšťanských domů podzemí, které se dnes pod městem vine v třiceti kilometrech. Díky tomu je nejdelší v České republice.

Výhled na Znojmo a okolí od zámku. Spatřit můžete kousek kostela svatého Mikuláše, řeku Dyji, přes kterou vede železniční viadukt, a také zámecké podhradí a kapli svatého Václava.

Důvod č. 4: Mnoho dalších zajímavostí

Do Znojma jezdí přímé vlaky z Břeclavi, Okříšek a Vídně-Retzu, případně autobusy. Vlakové spojení do Rakouska je pravidelné a můžete si pořídit i výhodnou příhraniční jízdenku.
V bývalé městské vodárně je dnes zřízeno muzeum veteránů, na znojemském hradě najdete pivovar a v nedalekých Příměticích můžete obdivovat křížový sklep. Na Cínové hoře se nachází citonický vodovod s kamenným akvaduktem.

Znojmo má také několik význačných železničních památek a zajímavostí. Například tunely v náspu mezi Dobšicemi a Suchohrdly nebo nádherný železniční viadukt přes údolí řeky Dyje.

Hned za městem se rozprostírá Národní park Podyjí, takže pokud si chcete vyrazit do přírody, máte jedinečnou příležitost propojit jak kulturní, tak přírodní památky a poznat rozmanitosti a krásy Znojma a okolí.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář