Fotograf: Lucie Loderová
Co když slovo medicína odvodíte od slova med? Vznikne kniha Léčení včelími produkty.
V přírodě se zatím nenašel podobný produkt jako je med a nepodařilo se ho ani vyrobit uměle. Je to dar matky přírody. Musíme si ho vážit a děkovat za včely, které jsou jedním z jejích zázraků.
Štefan Demeter
Kniha, která se mi dostala na recenzi, shrnuje dostupné poznatky o včelích produktech a je uspořádána do osmi tematických kapitol; Apiterapie, Léčení medem, Léčení pylem, Léčení propolisem, Mateří kašička, Léčení včelím jedem, Včelí vosk a Včelí stimulanty (afrodiziaka). A možná toho na vás bude, stejně jako na mě, na začátku trochu moc. Popisují se zde jednotlivé látky, výrobky z nich, jejich vznik a vlastnosti.
Kromě toho ale kniha přináší také recepty. Zaměřuje se na léčebné kombinace proti jednotlivým onemocněním, dále na tipy na použití v domácí kosmetice, při masážích, kožních onemocněních nebo únavě. Je zajímavé, jak všichni víme, že do pleťové masky se přidává med, ale už se nezajímáme o to, proč tomu tak je. Včelí produkty se využívají v běžném životě už od pradávna a jsou nenahraditelnou součástí zdravého životního stylu. Hrají významnou roli v lidovém léčitelství, ale v posledních letech pronikají i do moderní medicíny. Včelí produkty, jako je med, propolis, mateří kašička, včelí jed, včelí vosk aj. se užívají i jako doplňková výživa, přísady do pokrmů, nápojů, čajů, kosmetických přípravků, léčiv a léků.
APITERAPIE
je léčebný obor, který využívá působení včel a jejich produktů na lidský organismus. Patří mezi metody holistické medicíny, podobně jako akupunktura, akupresura, fototerapie, aromaterapie a další. Jde o celostní léčbu. V posledních letech se tento obor dynamicky rozvíjí a včelí produkty se stávají součástí léčby jako léčiva.
Lidé a včely se potkávali už od nepaměti a brzy si všimli, že včelí med není jen velice chutná potravina, a tak začali jeho léčebné, hojivé i konzervační účinky využívat. Apiterapii zkoušeli na vlastní kůži.
Znovuobjevitelem a zakladatelem moderní apiterapie se stal Dr. Philippe Terč.
V knize najdeme návody na využití včelích produktů při posilování imunity i při podpůrné léčbě nejrůznějších onemocnění. A protože se blíží podzimní nevlídné počasí, rozhodla jsem se připravit sirup proti kašli a při ztrátě hlasu. A protože med není prospěšný jen zevnitř ale i zvenku, zkusila jsem i pleťovou masku na suchou pleť (nejen) pro nás holky.
balíček anýzu
5 lžic medu
5 lžic koňaku
Do 2,5 dl vody dáme 1 balíček anýzu a vaříme 5-7 minut, pak scedíme. Když se vývar ochladí, přidáme 5 polévkových lžic medu a 5 polévkových lžic koňaku. Užíváme 1 polévkovou lžíci každou hodinu.
bílý jogurt
10 mandlí
med
olej
Smícháme 1 lžíci bílého jogurtu s 10 rozdrcenými mandlemi, přidáme 4 lžičky tekutého medu a 2 lžičky oleje (mandlového nebo olivového). Směs vymícháme do hladké kašičky, kterou naneseme na obličej a necháme 20 minut působit.
Přiznávám se, že více využiji recepty, i když tím nechci tvrdit, že by pro mě teoretická část neměla zajímavé informace. Jen jsem se v tom všem už trochu ztrácela. Jelikož ale upřednostňuje přírodní medicínu před chemií, jsem ráda, že mám tuto knihu v knihovně. Zvlášť v tomto sychravém období podzimu.
Autor: Štefan Demeter
Vydavatelství: Euromedia Group
Rok vydání: 2017
Počet stran: 176
Zdroj perexové fotografie: pixabay.com (upraveno)
Zdroj ostatních fotografií: Lucie Loderová, Generace 21