Břeclav, město, kde se kříží cesty cestovatelů

Cestování / 20.9.2017

Proč vyrazit do tohoto poměrně malého jihomoravského města, které je důležitým hraničním přechodem mezinárodního významu?

Do Břeclavi, německy Lundenburgu, se dostanete snadno. Vede tam totiž velká spousta spojů, a to jak vlakových, tak autobusových. Důvod je zřejmý: Břeclav se rozkládá na 77 kilometrech čtverečních v Jihomoravském kraji na hranicích České republiky se Slovenskem a Rakouskem. Projíždí tudy spoje také do Maďarska, Polska a přes Prahu do Německa.

Mnoho cestovatelů už v Břeclavi přestupovalo nebo její velké hlavní nádraží spatřilo z okénka vlaku. Napadlo vás ale někdy, že můžete vystoupit a porozhlédnout se po tomhle malebném městečku ležícím uprostřed Lednicko-valtického areálu?

Významná křižovatka

Brno–Praha–Berlín–Hamburk

Bratislava–Budapešť–Srbsko

Přerov–Ostrava–Polsko

Vídeň–Graz

Břeclav je železničním uzlem evropského významu, říká se. Je to pravda. Vede tudy totiž několik významných spojů. Břeclav je ale důležitá nejen z hlediska železnic, ale také díky dálnici D2 z Brna do Bratislavy a silnici I/55 vedoucí z Olomouce přes Hodonín, Břeclav a hraniční přechod Poštorná až do Rakouska.

Zámek v Břeclavi není veřejnosti přístupný, až na věž. Projít se kolem něj ale může být hezké. Cestu kolem budete mít, pokud se vydáte do zámeckého pivovaru, který je v provozu.

Ruiny zámku

Renesanční zámek, který od šestnáctého století stojí na místě bývalého přemyslovského hradu, byl v devatenáctém století přestaven do romantické podoby – tedy na umělou zříceninu. Dnes je však zámek zchátralý a ve velmi špatném stavu, proto se do něj nedostanete.

Přesto se můžete projít až na nádvoří a vyjít na věž, odkud budete mít Břeclav jako na dlani.

Moderní kostel

Na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka stojí kostel svatého Václava, který určitě upoutá vaši pozornost. Po náletech v roce 1944 byl totiž kostel z osmnáctého století zničen a nová výstavba trvala až do roku 1955 podle návrhu Ludvíka Kolka.

Kaple u nádraží

Hned naproti hlavnímu nádraží stojí kaple svatého Cyrila a Metoděje. Jedná se o novogotickou stavbu z poloviny devatenáctého století, která sloužila jako provizorium místní katolické farnosti před dokončením výstavby kostela svatého Václava.

Břeclavský kostel, jehož stavba byla dokončena v roce 1995, vás upoutá už zdálky.

Brána do Lednicko-valtického areálu

V bezprostředním okolí Břeclavi se rozléhá nádherná dominanta Moravy – Lednicko-valtický areál, který se zapsal na Seznam světového dědictví UNESCO. Jezdí odsud autobusy do Lednice a vlaky do nedalekých Valtic či Mikulova.

Břeclaví také protéká Dyje a obklopuje ji nádherná příroda plná turistických stezek, po nichž můžete vyrazit jak na pěší, tak na cyklistický výlet. Třeba právě do Lednice, která leží deset kilometrů od středu města.

Už jste někdy cestovali přes Břeclav a nezastavili se v ní? Příště to určitě udělejte!

Zdroj fotografií: Vlasta Řenčová, Generace21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář