Navštivte Dům na prahu noci

Literatura / 10.10.2017

Dům na prahu noci je rodinný bar s jedinečnou atmosférou a najdete ho na téměř neznámém italském ostrůvku.

Catherine Bannerová

se narodila v anglické Cambridgi. Po vystudování angličtiny se nějaký čas věnovala učení, než se odstěhovala do Turína, kde nyní žije se svým manželem. Dům na prahu noci je jejím prvním románem pro dospělé čtenáře a stal se jednou z událostí roku 2016.

Amedeo Espostito, nalezenec z Florencie, vystudoval na doktora. Po dlouhém hledání nakonec našel práci i domov na Castellamare, maličkém ostrůvku na samém jihu Itálie. I když o práci lékaře přišel, rozhodl se zůstat na místě, které si tolik zamiloval, a koupil starý bar nazvaný Dům na prahu noci. V jeho zdech údajně sídlila dávná plačící kletba, ale Amedeo nebyl pověrčivý – opravil zdi a střechu, vyměnil zničené dveře, uklidil a bar hrdě otevřel.

Měl dojem, že předchozí plavba na neapolském parníku se odehrála v jiném životě a válka byla jedinou skutečnou věcí, kterou prožil, že nikdy nežil se svým pěstounem v domě podobném muzeu, nikdy nezískal koncesi jako medico condotto, nikdy se neučil u hodináře, pekaře či tiskaře, nikdy nebyl nalezenec, nikdy se nenarodil. Ale Castellamare. To prožil. Vzpomínka na Castellamare přetrvala.

Oženil se s krásnou a inteligentní učitelkou Pinou, stal se otcem čtyř dětí a obklopen šuměním moře a vůní bougainvillejí začal nový život. Dům na prahu noci se následně stal domovem pro celé generace odvážné rodiny Espositových. V průběhu let se všechno měnilo, přišla druhá světová válka a přinesla ostrovanům chudobu a utrpení, vzácné archeologické nálezy přivedly na ostrov množství turistů, hospodářská krize zničila ekonomiku, na světlo vyšly zrady a vznikla nečekaná přátelství, ale Dům na prahu noci zůstal stejný – plný příběhů, legend a občas i zázraků.       

Sága jednoho ostrova

V knize je zachycených sto let života na malém ostrově. Děj se soustřeďuje hlavně na rodinu Espositových, avšak kromě jejich životních příběhů se čtenář seznámí i s ostatními ostrovany a jejich osudy. Ať už jde o hlavní, nebo vedlejší postavy, autorka jejich charaktery dokonale vykreslila a záležet si dala i na jejich životech, takže každý z nich je jedinečný a sehrává v dějinách ostrova svoji vlastní roli. Někdo vetší, jako třeba samotný Amedeo Esposito nebo jeho nepřítel hrabě, další jen jako bezejmenní ostrované patřící mezi členky Spolku svaté Agáty nebo staré hráče scoppy, kteří se pravidelně scházejí v Domě na prahu noci.

Ale konečně měl syna. Od toho prvního rána si ho nesměl ani pochovat. Teď ho vzal do náruče a odnesl nahoru. Hošík byl tak maličký. Ručičky, růžový obličejík, drobný hrudníček se mu zvedal a klesal. Toužil dát mu nějaký dárek, něco na památku. A tak mu šeptem věnoval první, co ho napadlo: vyprávěl chlapci příběh ostrova.

To, co je opravdu důležité, se nemění

V příběhu se vystřídá vícero generací postav. Každá z nich řeší problémy a změny, které jim přináší nová doba, ale i když se téměř všechno mění, to, co je důležité, zůstává. Rodina drží při sobě, ať se děje cokoliv, přátelé si pomáhají a ostrované dodržují tradice, které je všechny spojují. Příběh není akční ani napínavý, je to „jen“ příběh o životě na jednom ostrově, ale tak poutavě napsaný,  že se čte jedním dechem. Autorka zkoumala, jak ovlivnily jednotlivé historické události běžný život lidí, zapracovala svá zjištění do příběhu, a tím ho udělala skutečnějším a zajímavějším.

Inspirací pro knihu byly zřejmě staré italské pohádky. Na začátku každé z pěti částí románu najdete jednu, která vám naznačí, jak se bude děj ubírat dál. I v příběhu jsou pohádky a různé historky důležité – rodina Espositů je miluje, sbírá je a nechává se jimi ovlivňovat, což je někdy dobré a někdy zase ne – a společně s několika zázraky svaté Agáty mu dodávají tajemnou a kouzelnou atmosféru. Ta společně s postavami a příběhy dělá z Domu na prahu noci knihu, při jejímž čtení budete mít pocit, že čtete něco důležitého.  

Dům na prahu noci

Autor: Catherine Bannerová

Originální název: The House at the Edge of Night

Překlad: Dana Krejčová

Vydáno: 2017, Knižní klub

Edice: Světový bestseller

Počet stran: 400

Zdroj obrázků: pixabay.cz, bux.cz

0 95 100 1
95%
Average Rating

Dům na prahu noci

Poetická kniha, která vypráví o životě na jednom italském ostrově v průběhu století. I když v ní nejsou šokující dějové zvraty, čte se jedním dechem, protože autorka vytvořila skvělé postavy, jejichž životní příběhy dokáží zaujmout. Poutavé je i zpracování příběhu, ve kterém se v průběhu času mění téměř všechno. To, co je důležité, však zůstává pořád stejné.

  • Hodnocení
    95%

Jana Mišúnová

Zanechte komentář