Beskydskou sedmičku pokořili staronoví vítězové

Sport / 15.9.2017

Extrémní závod Beskydská sedmička o víkendu pokořili mistři České republiky v horském maratonu dvojic, Marek Causidis a Stanislav Najvert.
Nejenom ve světě, ale i v České republice se už nějaký ten pátek pořádají a oblibě těší extrémní závody různého typu. K těm nejvyhlášenějším patří Beskydská sedmička, zkráceně B7, která se pravidelně pořádá od roku 2010. Svůj název získala podle sedmi vrcholů, jež musí závodníci v jejím průběhu a v co nejkratším čase pokořit.

B7 má statut Otevřeného Mistrovství České republiky v horském maratonu dvojic a je jedním z kvalifikačních závodu na tradiční ultramaraton Ultra-Trail du Mont-Blanc. Délka trasy je 95 kilometrů a ti nejlepší z nejlepších ji zdolají za méně než 12 hodin, přičemž limit pro absolvování závodu je 29 hodin. Převýšení, které musejí závodníci zdolat, je srovnatelné s legendární K2 – blíží se hranici 5 500 m.

Na startu Beskydské sedmičky to vře!

Marek Causidis a Stanislav Najvert vyhráli Beskydskou sedmičku již v loňském roce, a to ve vynikajícím čase 11 hodin, 43 minut a 8 sekund. Letošní závod, který startoval v půl jedenácté večer z třineckého náměstí, měl vítězný čas 12 hodin, 1 minuta a 19 vteřin. Causidovi s Najvertem se sice nepodařilo atakovat loňský čas, avšak s ohledem na špatné počasí se jedná o skvělý výkon.

První smíšený pár, Filip Šilar a Anna Čajková, dorazil do cíle na konečném sedmém místě, které si zajistili časem 13 hodin, 21 minut a 53 sekund. Marie Zelená a Kristýna Chmelková, první čistě ženská dvojice, dorazila do cíle díky času 15 hodin, 36 minut a 32 sekund na pěkném 27. místě.

Trasa B7 vede přes sedmero beskydských vrcholů a svým převýšením se může rovnat himalájské K2.

Celkově letos do cíle doběhlo nebo došlo 293 dvojic, což je ve srovnání s loňským rokem o 70 méně. Svou roli sehrálo počasí, které bylo opravdu velmi nepříznivé. Pršelo, dost foukalo a závodníkům na krk dýchal chladem blížící se podzim.

Ostatně nepřízeň počasí se odrazila i v počtu odstoupivších a diskvalifikovaných závodníků, který nikdy nebyl tak vysoký jako letos. Navzdory všemu došlo jen k několika zraněním. Všichni závodníci se tak mohou radovat ze svých úspěchů a pomalu začít vymýšlet běžecké strategie na další závody.

 

Zdroj všech fotografií: www.facebook.com/Adidas – Continental Beskydská sedmička

Jitka Povalová

Zanechte komentář