Pula – chorvatské město, kde najdete památku římského stavitelství

Cestování / 12.9.2017

Autor:

Spousta lidí jezdí do Chorvatska za koupáním a opalováním na pláži. Proč během dovolené neudělat poznávací výlet a nenavštívit třeba Pulu?

Prázdniny skončily a spousta z vás jde do školy nebo nastupuje do práce. Pojďme se společně ještě vrátit k prázdninám a navrhnout tip na další výlet či dovolenou. Zamíříme do Chorvatska, kam třeba někteří z vás jezdíváte, abyste se opálili a vykoupali v moři.

Na jihu Chorvatska, na poloostrově Istria se nachází město a přístav Pula, které se považuje za nejstarší město na východním pobřeží Jadranu. V době Rakouska-Uherska sloužilo město jako námořní základna. Během války byla většina památek poničena. A přímo v těchto místech, v centru Puly, najdete mimo jiné také památku římského stavitelství. Na co byste neměli při návštěvě zapomenout?

Dříve se tady odehrávaly gladiátorské souboje. Dnes na těchto místech můžete zhlédnout film či si zajít na koncert.

Archeologické muzeum Istrie

Po roce 1902 bylo založeno Městské muzeum v Pule, kde byly vystaveny kamenné, keramické a kovové předměty. Muzeum bylo veřejnosti přístupné až do konce druhé světové války, kdy byly některé exponáty ukradeny. Trvalo několik let, než se je podařilo získat zpět. Budova muzea se znovu otevřela veřejnosti v roce 1949. V dnešní době tam najdete exponáty z doby prehistorické, antické, středověké a mnoho dalších.

Brány v Pule

Když se budete procházet městem, určitě si všimnete hned několika bran. Jednou z nich je Zlatá brána, která je známá také jako Oblouk Sergiů. Jde o vzpomínku na bratry římské rodiny Sergi, kteří sloužili v římských legiích. Oblouk je zdoben pouze z jedné strany, protože stál vedle městské brány. Ta byla společně s přilehlými hradbami stržena, aby se mohlo město rozrůstat. Nedaleko již zmíněného archeologického muzea najdete další, Dvojitou bránu, která byla součástí městského opevnění. Mezi Dvojitou bránou a Zlatou bránou můžete vidět zbytky bývalého římského opevnění.

Amfiteátr zvaný Aréna

Asi nejznámější a nejzajímavější památkou římského stavitelství je Amfiteátr, v Chorvatsku nazývaný Aréna, který pochází z prvního století. V těchto prostorách se odehrávaly gladiátorské souboje a boje se zvířaty. Pod zápasištěm se nacházejí prostory, kde byly ukryty klece s divokou zvěří a kde se ukrývala těla mrtvých gladiátorů.

Zlatá brána – vzpomínka na bratry, kteří sloužili v římských legiích.

Když se gladiátorské hry zakázaly, používal se prostor bojiště pro dobytčí trh. V podzemních prostorách Arény je dnes stálá expozice s názvem Vinohradnictví a pěstování oliv v Istrii v antice. Dřívější bojiště se využívá především ke konání letních akcí, jako je například pulský filmový festival či koncerty.

Památek a míst, kam se můžete v Pule a jejím okolí podívat, je určitě více. Navštívit můžete například Brijunský národní park, který se rozkládá na nedalekých brijunských ostrovech.
Už máte představu, kam příště vyrazíte?

Zdroj všech fotografií: pixabay.com

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář