Vítejte v Lednicko-valtickém areálu! – část druhá

Cestování / 14.9.2017

Lednicko-valtický areál láká ročně tisíce českých i zahraničních turistů. Vydejte se na další místa, která do areálu spadají!

Kulturní a přírodní památka UNESCO, Lednicko-valtický areál, je cílem mnoha výletníků. Když se máme rozhodnout, jestli navštívit Lednici, nebo Valtice, většina lidí se rozhodne pro honosnější a známější Lednici, která stojí vpředu názvu areálu. Možná je to ale chyba.

Neopomínejte Valtice!

Malé městečko Valtice se nachází nedaleko Břeclavi. Jejich dominantou je především barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Tento kostel byl postaven tak, aby pojmul všechny obyvatele Valtic. I dnes se sem celé městečko vejde!

Původně stál ve Valticích hrad, který se k tehdy bezvýznamnému Janu I. z Lichtenštena dostal spíše náhodou díky jeho třetí manželce Alžbětě, které šestina hradu náležela. Právě zde začíná éra obrovského panství, které vybudoval nejbohatší šlechtický rod v Česku a které spravoval až do nastolení komunistického režimu.

Jestliže Lednici považovali Lichtenštejni za rekreační sídlo, Valtice pro ně představovaly rodinné zázemí. Čtyřkřídlá budova má přes stovku majestátních místností. Dnes můžete nahlédnout v rámci prohlídky do sedmnácti z nich, prohlídka však spolu s okolním parkem a vinárnou zabere celé odpoledne.

Pestrá historie Lichtenštejnů

Valtice coby sídlo rodu Lichtenštejnů zažily mnohé. Majitelé panství totiž často přecházeli z jednoho mocenského tábora do druhého, především proto, aby jim z toho plynul co největší finanční zisk. Od katolíků k husitům, od evangelíků zpět ke katolíkům.

Právě zde se nechává ve svůj svatební den zvěčnit mnoho zamilovaných párů.

Valtice zažívaly chvíle rozmachu, například v období baroka, kdy se sem sjeli architekti, sochaři a stavitelé z celé učené Evropy. Panství se však nevyhnulo ani zkáze – během napoleonských válek tudy procházela vojska, která drancovala, co se dalo, po druhé světové válce sloužil zámek jako skladiště.

Město vína

Co si představíte, když se řekne Morava? Ať už jste milovníky vinné révy, či nikoliv, víno prostě přijde na mysl každému, kdo o tomto kraji někdy slyšel. Dobré víno k Moravě patří. A kam za tím nejlepším vínem? Přece do Valtic!

Právě ve Valticích totiž sídlí Národní vinařské centrum, které provozuje veřejnou degustační expozici Salon vín České republiky. Kde jinde tedy ochutnat to nejlepší víno a nakoupit nějaké jako příjemný suvenýr z cest?

Rozlehlé parky

Využijte volného odpoledne a nenechte si ujít procházku rozlehlým, romantickým parkem. Na rozdíl od zahrad, které obléhají Lednici, představuje valtický park příjemné útočiště. Udržované cestičky jsou lemovány staletými stromy porostlými břečťanem a jmelím. Koruny stromů poskytují příjemný stín v horkém letním odpoledni.

Valtický park se rozléhá na neuvěřitelné ploše a celý jej za odpoledne určitě neprochodíte.

Zatímco v Lednici narazíte na spoustu turistů a málo laviček, Valtice to mají přesně naopak. Pokud se chcete tedy v klidu a nerušeně projít, udělejte si podvečerní procházku touto součástí areálu. Můžete navíc obdivovat řadu barokních soch a dalších uměleckých děl, která jsou v parku náhodně rozmístěna.

Kudy do Valtic

Valtický zámek má otevřeno každý den kromě pondělí. V říjnu pouze o víkendech. Zámecký park je volně přístupný a zdarma.

 Do Valtic se nejsnáze dostanete vlakem z Břeclavi ve směru Znojmo, případně autem po silnici I/40.

Prohlídka zámku zabere necelou hodinu, přidáte-li k tomu park a kostel, máte vystaráno na celoodpolední program. Vstupné se pohybuje od sta do dvou set korun, uplatnit můžete studentské průkazy. Je možné připlatit si za prohlídku v cizím jazyce, fotografování v zámku a svatební prohlídku.

Tak co, už jste se vydali do Valtic? Můžeme prozradit, že tam kromě zámku, vinného sklípku a kostela mají krásné náměstí, kde si můžete vychutnat lahodnou točenou zmrzlinu.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář