Veronica Mars míří na filmová plátna

Film Kultura / 6.4.2013

Pomocí Kickstarter kampaně dosáhl Rob Thomas svého a Veronicu Mars uvidíme ve filmu. Na co se můžeme těšit a co to znamená pro filmový průmysl?

Tvůrci seriálu Veronica Mars (2004 – 2007) v čele s Robem Thomasem (Veronica Mars, Párty na klíč) a představitelkou hlavní role Kristen Bell (Kopačky, Vřískot 4, Rande v Římě) se po letech snah konečně dočkali a jejich vysněný filmový projekt Veronica Mars dostal od Warner Bros. zelenou. Poděkovat za to mohou především věrným fanouškům seriálu, kteří jsou ochotni film zaplatit ze svého. Natáčet by se mělo začít už letos v létě, film by poté měl být uveden do distribuce na jaře 2014.

Veronica Mars

Filmu Veronica Mars se dočkáme příští rok. Zdroj: fanpop.com

Veronica Mars seriál

Veronica Mars

TV seriál

USA, 2004 – 2007

Režie: Rob Thomas a další

Hrají: Kristen Bell, Enrico Colantoni, Jason Dohring, Ryan Hansen, Amanda Seyfried, Teddy Dunn

Seriál Veronica Mars se v USA vysílal v letech 2004 až 2007, dočkal se tří řad a i my jsme ho na našich televizních obrazovkách měli možnost zhlédnout. Přestože byl seriál poměrně záhy ukončen, dokázal si získat publikum věrných fanoušků, kteří jsou ochotni udělat pro to, aby své hrdiny mohli znovu vidět v akci, téměř nemožné.

Veronica Mars je zajímavým seriálem a zaslouží si ještě jednu šanci. Postava Veronici Mars je prototypem chytré, sebevědomé a silné dívky, která se dokáže postarat sama o sebe a od nikoho si nenechá nic líbit. I když jde o seriál pro teenagery odehrávající se většinu času v prostředí střední školy (v poslední řadě potom univerzity), dokázal se vyvarovat různých klišé.

Neo-noir

Vychází z filmu noir, který byl oblíbený během 40. a 50. let 20. století. Šlo o detektivní drama, které se vyznačovalo specifickým vizuálním stylem – černobílým obrazem a kontrastním svícením. Dále potom důrazem na atmosféru a statickou kamerou. Příběh se točil okolo drsného a cynického detektiva.

Neo-noir subžánr odkazuje k detektivním dramatům, které se filmem noir inspirují a točí se od 60. let 20. století. I když filmy tohoto subžánru jsou točeny v naprosté většině případů barevně a nevyužívají klasického vizuálního stylu filmu noir, vypůjčují si od filmu noir právě jeho témata, dějová schémata a zápletky.

zdroj: wikipedia.org

Nejen to, přišel se zcela originálním konceptem, který můžeme nazvat jako teenage neo-noir drama. Pojednává o středoškolské studentce, která nejenže pomáhá svému otci (bývalému šerifovi a nyní soukromému detektivovi) s řešením jeho detektivních případů, nýbrž sama řeší jeden opravdu zapeklitý případ.  Ten se týká smrti její nejlepší kamarádky, který obrátil život její rodiny naruby.

V každém díle potom Veronica odhalí malý kousek skládačky a zvládá přitom řešit i problémy s dospíváním. Velkým plusem seriálu je nepředvídatelný děj a také Kristen Bell v hlavní roli. Kamarádku, jejíž smrt Veronice v prvních dvou řadách nedá spát, si zahrála Amanda Seyfried (Bídníci, Vyměřený čas, Lovelace, Pokušení).

Kickstarter kampaň aneb fanoušci plaťte

Po letech snah a neúspěchů s produkcí filmu Veronica Mars se Rob Thomas rozhodl spustit Kickstarter kampaň, kterou můžeme přirovnat k finanční sbírce. V tomto případě ovšem mají fanoušci možnost za darované peníze získat kopii scénáře k filmu a ti nejvíce zapálení a finančně nejúspěšnější například roli ve filmu. Za vybrané peníze se potom studio Warner Bros. ujme produkce filmu.

The Veronica Mars Movie Project

Kampaň Kickstarter byla úspěšná. Zdroj: kickstarter.com

Kampaň začala 13. března 2013 a jejím cílem bylo vybrat 2 milióny dolarů během třiceti dnů. Cílová částka ovšem byla vybrána během pouhých jedenácti hodin. Po deseti dnech již studio mohlo počítat s téměř 4 milióny dolarů, a to do konce kampaně ještě zbývalo dnů dvacet.

Kampaň se ovšem kromě nadšení potýká také s vlnou kontroverze, a to především díky své velikosti a také díky tomu, že práva na Veronicu Mars vlastní filmové studio, konkrétně Warner Bros. Na Kickstarteru již probíhaly jiné kampaně na financování filmů a žádný z nich nebyl tak kritizován. Vzpomeňme například finanční sbírku pro dokumentární film Inocente (2012), jenž tento rok získal Oscara v kategorii krátkometrážních dokumentů.

Rob Thomas se navíc brání tím, že fanoušci peníze nedarují v pravém slova smyslu, nýbrž si za ně kupují produkty, například za deset dolarů kopii scénáře a za deset tisíc dolarů mluvenou roli ve filmu, jak uvádí pro server EW.

Veronica Mars film

O čem film bude? Co se s Veronicou za těch deset let, kdy jsme se s ní setkali poprvé, stalo? A co ostatní obyvatelé Neptunu v Kalifornii?

Rob Thomas je poměrně sdílný a v různých interview uvádí detaily z připravovaného filmu. Nebojte, nebudeme se zde rozepisovat o žádných spoilerech. Jen uvedeme, že se s velkou pravděpodobností setkáme i s dalšími původními seriálovými postavami. Smlouvu má zatím podepsanou pouze Kristen Bell, nicméně Rob Thomas pro EW uvedl, že by chtěl mít ve filmu všechny herce ze seriálu a že se všemi vede jednání.

Ve videu doprovázející kampaň se kromě Kristen Bell objevil také Enrico Colantoni (Galaxy Quest, Stigmata), Jason Dohring (Černý Cadillac) a Ryan Hansen (Naboř a ujeď, Pátek třináctého). Dá se tedy předpokládat, že všichni tři herci jsou filmu nakloněni a setkáme se tedy jak s postavou otce Veronici – Keithem Marsem, tak Loganem Echollsem a Dickem Casablancasem.

Kromě výše zmíněných se v seriálu objevila také Tina Majorino (Napoleon Dynamit, Vodní svět), Krysten Ritter (Na tuhle nemám, Margaret), Kyle Gallner (Hrůza v Connecticutu, Noční můra v Elm Street, Jennifer’s Body – Bacha, kouše!, Red State) a Steve Guttenberg (Policejní akademie, Číslo 5 žije, Tři muži a nemluvně). Uvidíme, kdo z nich si zahraje i ve filmu.

Rob Thomas a jeho společníci nyní stojí před nelehkým úkolem, a tím je nezklamat své fanoušky, protože bez nich by žádný projekt nebyl.

Nabízí se otázka, zda i tvůrci ostatních ukončených seriálů využijí této možnosti a obrátí se s prosbou o pomoc na své fanoušky. Uvidíme v kině i jiné kultovní seriály, které byly předčasně ukončeny? Je jasné, že fanouškovská základna získává ve světě seriálů a filmu stále větší roli, je ale toto budoucnost zábavního průmyslu? Budou fanoušci těmi, kdo rozhodnou, který projekt se dočká zfilmování, a který ne? A co na to studia?

Zdá se, že Kickstarter může na svět přivést filmové projekty, kterých se velká studia bojí, protože nejsou výdělečné a my jako diváci z toho budeme jen těžit. Ovšem na zodpovězení těchto otázek si budeme muset ještě počkat.

A co vy? Jste fanoušky Veronici Mars? Byli byste ochotní na film také „přispět“ ze svého? Jaký další seriál byste si přáli oživit?

Autorka článku Veronicu Mars sledovala do konce druhé řady, ochotná by „přispět“ nebyla, ovšem film s největší pravděpodobností zhlédne. A oživení Machrů a Šprtů by ji vyneslo do sedmého nebe.

Zdroj: The Veronica Mars Movie Project

Zdroj perexové fotografie: wellsaved.com

Zdroj videa: youtube.com

Simona Mičianová

Simona Mičianová

Dítě devadesátek, který skoro prošvihlo osmdesátky a mrzí ho to víc než nedostatek čokoládových dortů v lednici. Chce potkat Martyho McFlye (v součanosti) a podívat se s ním do roku 1955 (mimo jiné). Ale zítra bude toužit po něčem (někom) úplně jiném...

Zanechte komentář