Sestřičky z nemocnice Nightingale

Literatura / 8.10.2017

Tři velmi odlišné dívky se ucházejí o povolání zdravotní sestry v nemocnici Nightingale a pro každou je životně důležité uspět. Podaří se jim to?

Donna Douglasová

je anglická autorka románů pro ženy. Po napsání několika moderních romancí toužila po změně, a když jí vydavatel nabídl možnost napsat román zasazený do londýnské nemocnice třicátých let, neváhala. Příběhy zdravotních sester z nemocnice Nightingale přerostly v úspěšnou sérii a Sestřičky jsou jejím prvním dílem.

Dora žije v chudé čtvrti East End. Udělala by cokoliv, aby odtamtud mohla uniknout a dostat se tak ze spárů nenáviděného otčíma. Helen, dcera ředitelky nemocnice, nemá na výběr – matka rozhodla, že z ní bude zdravotní sestřička, a tak se dívka snaží být za každých okolností nejlepší. Aristokratka Millie chce o svém životě rozhodovat sama. Netouží po manželství ani po životě plném výsad. Láká ji práce sestřičky. Tyhle dívky mezi ostatní studentky z různých důvodů nezapadají a vzájemné přátelství je to jediné, co je drží nad vodou.

„To by nebyla zábava.“ Nová dívka se podívala na Doru. „Promiň, asi jsem tě vyděsila. Toho si nevšímej, v mém případě to není nic neobvyklého.“ Sundala si rukavici a natáhla ruku. „Jo, ráda tě poznávám. Jsem Millie Benedictová. Budeme spolubydlící, no, není to fajn?!“

Londýn, třicátá léta

Autorka zasadila děj románu do meziválečného Londýna, který nám ukazuje z pohledů příslušníků různých společenských vrstev, jejichž  životy se vzájemně propojují a ovlivňují.

K největším problémům chudé čtvrti East End, ze které pochází Dora, patří nedostatek financí, alkoholismus a pouliční rvačky. Nejhorší ze všeho je ale fakt, že existuje jen minimální šance změnit svůj život. Život je tu těžký, ale sousedé si navzájem pomáhají, společně se smějí i pláčou.

Úplně jiné starosti má šlechta, do které patří Millie. Na jedné straně přijetí u dvora, plesová sezona, šaty a šperky, bohatství a postavení, na straně druhé lpění na starých dobrých časech a neochota něco změnit, pokrytectví a potřeba co nejdřív zabezpečit rodu dědice.

Střední vrstvu reprezentuje Helen, dcera kněze a ředitelky nemocnice. Nic jim nechybí, ale snaží se udržet si svoje postavení a být v tom, co dělají, nejlepší. Dalšími vypravěči jsou například hlavní sestra, která dělá všechno pro to, aby nemocnice fungovala, jak má, dívka z Irska, která se v případě neúspěchu bude muset vrátit domů, rozmazlená a povýšenecká dcera zbohatlíka nebo pouliční rváč, který se snaží zabezpečit lepší život pro sebe i svého postiženého bratra.

O životě vesele i vážně

I když se většina příběhu odehrává v nemocnici, nezapomíná se ani na soukromý život hlavních hrdinek, jejich starosti, sny a touhy. Díky zkušenostem z nemocnice, kde se starají o těžce nemocné, staré a umírající lidi, postupně dospívají, učí se, co je v životě skutečně důležité, a poznávají, co má největší cenu pro ně samotné, a zjišťují, že pokud něco opravdu chtějí, musejí o to zabojovat.

Autorka v příběhu nic nepřikrášluje a ukazuje syrovou realitu se vším, co k ní patří – ať už jde o umírání, nemoci, život v chudobě, alkoholismus, nebo intriky a pletichy. Nevyhýbá se ale ani pozitivním stránkám života – přátelství, rodinným vztahům a prvním láskám, které popisuje jemně a citlivě. Nechybí ani humorné situace, které jsou někdy až absurdní, a vyzdvihovány jsou tradiční hodnoty jako láska, soucit, pracovitost, pokora a empatie, které jsou pro povolání zdravotní sestřičky nezbytné.

Jediné, co vytknu, jsou překlepy, chybějící písmenka a záměna jmen, které při čtení působí rušivě. Navzdory tomu se jedná o oddechové a poutavé čtení, které poteší a pohladí duši. I když se všechny velké problémy vyřešily, některé dějové linky zůstaly nedokončené. Je to proto, že Sestřičky jsou úvodním dílem rozsáhlé ságy odehrávající se v nemocnici Nightingale, a pokud je cílem prvních knih v sérií zaujmout čtenáře a „donutit“ ho netrpělivě čekat na pokračování, Sestřičkám se to dokonale povedlo.

Okamžik se nedálo nic a poté zazněl primářův sytý hlas: „Sestro, mohla byste mi vysvětlit, proč na dně lavoru leží umělý chrup?“ Sestra Wrenová otevřela ústa, ale nezmohla se na jediné slůvko, ovšem nečekaná odpověď se ozvala z opačného konce oddělení. „Ále, to budou moje zuby, pane doktore. Sestřička mi je akorát zapomněla vrátit.“

Sestřičky

Autor: Donna Douglasová

Originální název: The Nightingale Girls

Překlad: Petra Klůfová

Vydáno: 2017, Ikar

Počet stran: 456

Zdroj obrázků: knizniklub.cz, pixabay.com

0 85 100 1
85%
Average Rating

Hodnocení

Sestřičky jsou nádherná, lehce romantická kniha, která zaujme ty z vás, kteří mají rádi příběhy z prostředí nemocnice nebo povídání o životních osudech obyčejných dívek a lidí kolem nich. Příběh je postavený na základních lidských hodnotách, jako jsou láska, rodina nebo svoboda, a při jeho čtení si někdy popláčete a někdy se budete hlasitě smát.

  • Hodnocení
    85%

Štítky

Jana Mišúnová

Zanechte komentář