Rychlokurz na téma módní domy: Poiret

Krása a móda / 31.3.2013

Dnes se podíváme na zoubek návrháři, který osvobodil ženy z upnutých šatů.

RYCHLOKURZ módních domů

Další díl seriálu o módních domech vám umožní nahlédnout do tvorby revolučního Paula Poireta, muže, který ženy osvobodil od úzkých podvazkových pásů a prosadil podprsenku s dlouhým rovným korzetem.  Dal ženám přesně to, co vždy chtěly – svobodu. Jestli vám jméno tohoto významného návrháře dodnes nic neříkalo, je načase to napravit. Dozvíte se mnoho zajímavostí.
V minulém díle jsme vám představili otce Haute Couture, Charlese Fredericka Wortha, a příště se můžete těšit na první z mnoha úspěšných žen – Jeanne Lanvin!

JAK ŠEL ČAS

Významný francouzský módní návrhář Paul Poiret se narodil v dubnu 1879 v Paříži do rodiny obchodníka s látkami. Aby mohl využít svůj temperament, byl již jako dítě zapsán na učení do dílny, která vyráběla deštníky a slunečníky. Zde malý Paul sbíral odstřižky látek, z nichž později mohl navrhovat a tvořit šaty pro panenku, již mu věnovala jedna z jeho sester.

Během studií se mladý umělec dostal ke známé návrhářce Madeleine Cheruitové, kterou několik Paulových návrhů velice oslovilo a odkoupila je pro svůj módní dům Raudnitz Soeurs. Díky tomu Poiret dále kreslil a jeho návrhy se dostaly do mnoha módních salónů. Roku 1896 ho pak najal Jacques Doucet, přední návrhář tehdejší elegantní módy. Prvním Paulovým návrhem pro Douceta byla červená látková pelerína, která si rychle získala úspěch.

O něco později přešel Poiret do módního domu Worth, kde navrhoval a tvořil jednoduché šaty pro ženy. Jeho modely však tehdejší společnost považovala za příliš vulgární. Po nepříjemných zkušenostech se tak rozhodl salon Worth opustit a roku 1903 si otevřel salon vlastní, kde mohl tvořit přesně dle svých představ.

Návrhář se svými modelkami. Zdroj: tumblr.com

Návrhář se svými modelkami. Zdroj: tumblr.com

Jedním z jeho prvních samostatných návrhů byl kabát inspirovaný kimonem. Pozornost mladý návrhář ale nepřitahoval jen svou tvorbou, nýbrž také zajímavými výlohami salonu či divokými večírky, na kterých se pravidelně scházela celá řada známých osobností.

SALON POIRET

V roce 1909 byl Poiret již natolik známý a úspěšný, že byl osloven k tomu, aby uspořádal přehlídku na Downing Street č. 10 v Londýně, v sídle britského premiéra. Této módní akce se zúčastnila celá tehdejší vyšší společnost Anglie. Nejlevnější šaty, které byly na přehlídce ke zhlédnutí, stály již tehdy asi dvojnásobek ročního platu běžné hospodyně.

Taneční kostým z roku 1911. Zdroj: tumblr.com

Taneční kostým z roku 1911. Zdroj: tumblr.com

V letech 1908 až 1911 vydával Paul Poiret knihy svých návrhů, což bylo na jeho dobu velice neobvyklé. Publikace si ale získaly obrovskou popularitu a byly nadšeně přijaty i v Americe, kam se také návrhář v roce 1913 vydal propagovat svou značku.

V roce 1910 začal Poiret, po návštěvě firmy Wiesner Werkstätte, navrhovat také nábytek, různé doplňky, koberce či textilie. O rok později pak založil firmu Parfums de Rosine, která nesla jméno po jeho dceři a zaměřovala se na výrobu parfémů. Všechny vůně i jejich flakóny se staly uměleckými díly, které dodnes patří mezi vyhledávané objekty sběratelů z celého světa. Zkrátka nepřišla ani mladší dcera Martine, po které Paul pojmenoval společnost École Martine poskytující vzdělání nadaným děvčatům z chudých rodin.

Ukázka večerních rób od Paula Poireta. Zdroj: polyvore.com

Ukázka večerních rób od Paula Poireta. Zdroj: polyvore.com

„Jsem snad blázen, když pokládám svou oděvní tvorbu za uměleckou? Netoužím po módních změnách, chci jen rozpoznat nové myšlenky,“ pronesl sám návrhář roku 1908 u příležitosti vydání své knihy Šaty Paula Poireta.

KONEC TVORBY

Během první světové války byl Paul Poiret nucen opustit svůj módní salon a začít pracovat pro armádu, dohlížel zde na výrobu uniforem. Po návratu se musel smířit s nepřízní zákazníků, kteří začali dávat přednost jednoduché a levnější módě Chanel či Lavin. Poiretova sláva tak začala upadat a návrhář musel roku 1929 svůj salon zavřít z důvodu zkrachování. Kdysi slavný oděvní tvůrce zemřel 30. dubna roku 1944 v Paříži zcela opuštěn.

Krátké večerní šaty z různých designech. Zdroj: polyvore.com

Krátké večerní šaty v různých designech. Zdroj: polyvore.com

Poiretův vliv na módní svět je přirovnáván k působení Picassa na svět umělecký. Paul Poiret osvobodil ženy od korzetů a dal jim volnost v podobě splývavých tunik či volných kalhot. Jeho modely tak počaly změnu k moderní strukturální jednoduchosti. Ovlivnil módu nejen ve Francii, ale po celém světě. Mezi jeho obdivovatelky patřily mimo jiné Eleanore Duseová či Sarah Bernhardtová.

Zdroj perexové fotografie: tumblr.com

Zuzana Holmanová

Zuzana Holmanová

Psaní je pro mě skvělým způsobem, jak vyjádřit své názory i pocity. Baví mě jen tak nechat klouzat tužku po papíře (nebo prsty po klávesnici) a těšit se z přibývajících řádků. Mým snem je stát se spisovatelkou literatury pro děti a mládež

Zanechte komentářVaše názory

  • katango

    Mladší dcera návrháře se jistě nejmenovala Škola. Spíš se jmenovala Martine.

  • Zuzana Holmanová

    Děkujeme za upozornění, chybu opravíme 🙂