Vítejte v Lednicko-valtickém areálu! – část první

Cestování / 10.9.2017

Lednicko-valtický areál patří k nejkrásnějším krajům České republiky a neměl by ujít pozornosti žádného romantika!

Na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCOČeská republika celkem dvanáct památek – Prahu, Kutnou Horu, Litomyšl, Holašovice, Telč, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Olomouc, Kroměříž a právě Lednicko-valtický areál, o němž dnes bude řeč.

Lednicko-valtický areál se k divům světa přidal v roce 1996. Už dřív sem ale jezdily zástupy návštěvníků, kteří toužili po klidu moravských lesů, rybníků, luk a zámeckých parků. Procházku přírodou navíc mohli spojit s kulturním zážitkem na některém z nádherných zámků, které daly areálu jeho název.

Zchlaďte se v Lednici!

Znáte ten vtip o tom, že když vám je na Moravě horko, máte se zajít zchladit do Lednice? Inu, něco na tom bude, půda zdejší oblasti je opravdu mnohem chladnější než v okolí. A jestli český název vychází z německého „Eisgrub“, nebo německému předcházelo české „Lednyzce“, to se můžeme jen dohadovat.

Nádherný zámek v tudorovském stylu. To je Lednice na jihu Moravy.

Samotný zámek sloužil Lichtenštejnům od 17. století jako rekreační chata, zařídili jej však velmi honosně. Neopomněli topení, ložnice, jídelní a taneční sály.

Stromy s pestrou minulostí

Cestu do zámku lemují dvě stě let staré stromy. Byly vysázeny v roce 1715, a mají toho tak hodně za sebou. Ve svých básních jejich krásu opěvoval například Petr Bezruč, proto se jim ostatně říká Bezručovy sady.

Před rokem 1968 stávaly na území lednického areálu dub a lípa, které měly symbolizovat česko-sovětské přátelství. V noci před příjezdem ruské delegace s Brežněvem je však statečný dřevorubec pokácel. Jeho jméno se KGB nikdy nepodařilo vypátrat.

Klidná procházka v rozlehlém zámeckém parku je součástí návštěvy Lednicko-valtického areálu.

Jak do Lednice

Lednice má otevřeno od dubna do října, v krajních měsících pouze o víkendech. Za vstupné zaplatíte minimálně sto korun.
Do Lednice se dostanete několika způsoby. Autem z dálnice D2 (Brno-Bratislava) při sjezdu na Podivín. Snadné spojení je z nedaleké Břeclavi – jezdí sem pravidelné autobusové linky a historické vlaky. Vydat se sem můžete i pěšky nebo na kole po turistických cestách.

Co dál v Lednici?

Pokud se vydáte do Lednice, nezapomeňte se v okolí porozhlédnout také po zámeckých zahradách a rozsáhlém parku. Všimněte si Minaretu – rozhledny připomínající část muslimské mešity. Po okolí se můžete rozhlédnout z výšky šedesáti metrů.

Janův hrádek vypadá jako středověká zřícenina, postavený však byl v devatenáctém století.

Také Janův hrad byste si neměli nechat ujít. Nechal si jej po vzoru romantiků opěvujících zříceniny postavit Jan Lichtenštejnský19. století. Panstvo zde pořádalo velkolepé hostiny spojené s lovem okolní zvěře.

Příště nás čeká výlet do Valtic, další části Lednicko-valtického areálu. A nejen do nich!

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář