TEMNÁ VĚŽ: nenadchne, ale rozhodně ani neurazí

Film / 4.9.2017

Autor:

Osmidílná knižní předloha z pera Stephena Kinga se dočkala devadesátiminutového filmu. Není to zbytečně málo?

The Dark Tower

akční fantasy western

USA, 2017, 95 min

Režie: Nikolaj Arcel

Hrají: Matthew McConaughey, Idris Elba, Katheryn Winnick, Claudia Kim, Jackie Earle Haley, Abbey Lee a další

Stephen King je jedním z nejlepších spisovatelů vůbec a Temná věž je první dílem, do kterého se pustil po dostudování vysoké. Provázela ho s nadsázkou celým jeho životem, právě proto je zde nepřeberné množství postav z jiných Kingových děl. To je hlavním kamenem úrazu filmové adaptace. Udělat jakýsi výcuc z osmi knih do hodiny a půl je lehce nedostačující.

Ukázat se to dá například na Tolkienově tvorbě, která Kinga do jisté míry ovlivnila. Pán prstenů si vysloužil tři filmy pro tři knihy, Hobit tři filmy pro knihu jednu. Zatímco LOTR přišel o některé důležité momenty, Hobit je naopak přeplácaný. Ideálním řešením by se mohl zdát seriál. Zde poslouží jako ideální srovnání nejsledovanější seriál letošních prázdnin, Hra o trůny. Konceptuálně by to Temné věži sedělo více. Přesto film jako takový není vůbec špatný, ale…

King sám přiznal, že inspirací pro Temnou věž mu byl Clint Eastwood, Tolkien a Král Artuš.

A právě Hra o trůny poslouží jako důkaz toho, co tím chci říci. Film je stejný jako sedmá série tohoto seriálu: je to super, ale něco tomu chybí.  A teď k snímku samotnému. Na začátku je chlapec Jake se špatnými sny, nevlastním otcem a problémy ve škole. Jeho sny ovšem nejsou ničím jiným než krutou realitou z jiného světa.  Realitou, jež se stane více než reálnou a chlapec se setká s Pistolníkem, s nímž se spojí, aby porazil Muže v černém.

Muže v černém si zahrál Matthew McConaughey, jeho postava je ta zlá a určitě ji budete nevýslovně nesnášet, neboť ji McConaughey zahrál bravurně. Muž v černém je díky němu maximálně slizký parchant, kterého budete nejen nenávidět, ale dost možná i obdivovat. Proti němu právě bude stát poslední žijící Pistolník – Idris Elba. Ten ve filmu nakonec nemá takový prostor, víceméně celou dobu jen kouzlí s pistolemi, což je velmi příjemné na pohled, ale co se děje týče, tak to není nejšťastnější řešení. Jake poslouží jako přemostění mezi těmito dvěma, bohužel do filmu nikterak zásadně nezasáhne. Bohužel proto, že jeho schopnosti by filmu daly více.

Muž v černém nestojí proti zlu v galaxii, ale sám ho ztvárňuje a sám ho chce přivést do světa.

Film tak zůstává stát daleko za očekáváním. Pistolník působí vesměs až moc dokonale. Tak nějak u něho tušíme, že nikdy nemine a že nikdy nebude zasažen, a to i když střílí westernovým coltem, zatímco padouši ze Země mají kdejaký moderní samopal. Naopak příjemně potěší, že se Muž v černém neštítí ničeho, takže se dočkáme například vcelku drastické scény, nikoliv vizuálně, ale myšlenkou. To všechno podráží dějové lapsy: ona smrt je hned zapomenuta a sirotek ochotně bez jakýchkoliv emocí odejde ze Země pryč, stejně jako divák odejde bez emocí ze sálu kina.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj fotografií: Falcon

0 53 100 1
53.333333333333%
Average Rating

Temná věž

Filmová adaptace knihy od slavného autora? To zní jako dojička peněz. Jenže je potřeba to správně pojmout a vytěžit z toho více než jen kostru. Snímek jako takový sám o sobě není vůbec, ale vůbec špatný. Jen se u něho objevuje pseudomalé ale, které je ve výsledku velmi důležité a bude se divákovi v hlavě neustále objevovat. Zvlášť pokud četl předlohu. Pak je to prostě průšvih.

  • Scénář
    50%
  • Herecké výkony
    75%
  • Zpracování knižní předlohy
    35%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář