Stačí tisíc polibků na celý život?

Literatura / 6.9.2017

Láska Runeho a Poppy sahá do nekonečna a ještě dál. A je věčná. Vydrží ale dlouhé odloučení?

Tillie Cole

žije v Austinu v Texasu, kde se naplno věnuje psaní. Knihy vydává nezávisle i přes nakladatelství a píše různé žánry, například romantické příběhy ze současnosti nebo young adult literaturu. Když nepíše, ráda sleduje filmy, pije až nezdravě moc kávy a sama sebe přesvědčuje, že opravdu nepotřebuje sníst další kousek čokolády.

Rune Kristiansen se v dětství spřátelil s Poppy Litchfieldovou, dívenkou od sousedů. Byli nerozluční a věřili, že jejich pouto vydrží navěky. Předtím, než Poppiina babička umřela, zanechala vnučce sklenici plnou papírových srdíček a řekla jí, že na každé z nich si má zaznamenat výjimečný polibek. Rune a Poppy jsou odhodláni zaplnit celou sklenici polibky, ale kvůli otcově práci se musí Rune přestěhovat do rodného Norska. Odloučení zvládá špatně, a když se Poppy jednoho dne odmlčí, stane se zatrpklým a zlostným. Když se po dvou letech sedmnáctiletý Rune vrací do městečka Blossom Grove v Georgii, zajímá ho jediné: proč Poppy přestala odpovídat na jeho dopisy a telefonáty? Její mlčení mu zlomilo srdce, ale ta největší bolest teprve přijde.

Polibek číslo 1, s mým Runem, v rozkvetlém hájku. Moje srdce téměř puklo.

Příběh první lásky

Styl psaní Tillie Coleové je nádherný. Nenucený, ale zároveň hluboký, stejně jako příběh, který vypráví.  Ten je především o lásce. Ano, v knize se rozebírají i jiná témata – život, smrt, dospívání, dobrodružství – ale láska je nejdůležitější. Možná si říkáte, že láska v tak mladém věku není ta skutečná, že je nemožné, aby existovala. Vztah hlavních postav je ten nejčistší, jaký jen může být. Nejdřív se milují jenom dětskou, nevinnou láskou, a ta později přeroste do té pravé, romantické. Jejich vyznání jsou pohlazením pro duši, ale častokrát působí až příliš dospělě a u tak mladých hrdinů jsou nepřirozené a nevěrohodné.

Příliš mnoho romantiky

Nápad s nádobou plnou polibků je zajímavý a originální. Jeho použitím autorka vnesla do děje něco netypického, něco, co jsme ještě neviděli, a tím mu dodala trochu výjimečnosti, kterou ale vzápětí pohřbila v nánosech přeslazené romantiky. Ano, místy je příběh až příliš sladký a pohádkový. Občas i naivní a sentimentální. Taky se mi zdá nereálné a divné, že se Rune a Poppy poprvé líbali už v osmi letech.

Další věc, která se mi nelíbila, je, že na zadní části obálky je prozrazený ten nejdůležitější dějový zvrat. Anotace je napsaná tak, aby donutila čtenáře ptát se, co se vlastně stalo, proč Poppy přerušila s Runem kontakt. Stačí však otočit knihu a je po překvapení.

Možná jsme jako ten třešňový květ. Jako padající hvězdy. Možná jsme se milovali příliš moc, příliš mladí a zapláli tak jasně, že musíme zaniknout. Extrémní krása, rychlá smrt.

Žijeme jen jednou…

Co se mi naopak líbilo, je poselství příběhu. Není nijak jedinečné ani nezvyklé, ale je důležité občas si připomenout, že život je jen jeden a navíc krátký, takže by měl být prožitý naplno. Poppy považovala život za jedinečné dobrodružství, které je třeba užívat si. Tenhle postoj, který jí vydržel až do samého konce, je inspirující nejen pro ostatní postavy, ale i pro čtenáře. Ji i Runa je lehké si oblíbit, a tak doufáte, že to nakonec dobře dopadne. Težko říct, zda to tak je, protože konec se dá považovat za šťastný i za smutný. Je škoda, že chybělo vysvětlení toho, co se stalo v epilogu, ale pro příběh to není nijak zásadní. Předtím, než začnete číst, byste však  měli vědět dvě věci –  při čtení budete potřebovat spostu kapesníčků a vaše srdce málem pukne.

Tisíc polibků

Autor: Tillie Coleová

Originální název: A Thousand Boy Kisses

Překlad: Renata Heitelová

Obálka: Soňa Šedivá

Vydáno: 2017, Euromedia

Edice: Yoli

Počet stran: 352

Zdroj obrázků: pixabay.com, bux.cz

0 65 100 1
65%
Average Rating

Tisíc polibků

Tisíc polibků je dojímavá kniha, která vypráví o velké lásce, bolesti a o tom, že je důležité žít život naplno, protože nikdy nevíte, kdy skončí. Zaujme lidi, kteří mají rádi jednoduché romantické příběhy se silným poselstvím.

  • Hodnocení
    65%

Jana Mišúnová

Zanechte komentář