Hanoj, historický ráj, který musíte navštívit

Cestování / 19.10.2017

Hanoj, město, které bylo založeno kolem roku 1010, kdy si ho zvolil císař Ly Thai To a pojmenoval ho Thang Long – „Město vznášejícího se draka“.

Vliv francouzské kolonizace

Hanoj zůstává dodnes ukázkou architektury francouzské kolonizace. Z tohoto období pochází např. budova hanojské opery, Katedrála svatého Josefa, most přes Rudou řeku Cau Long Bien, Historické muzeum, Národní banka, Metropole či Prezidentský palác.

Co musíte v Hanoji navštívit?

Mezi nejznámější místa hlavního města Vietnamu patří Stará čtvrť, která se pokládá za srdce Hanoje. Desítky úzkých, křivolakých uliček slouží k obchodním účelům. Stará čtvrť byla v minulosti spojována s řemeslnými cechy. Podle toho, na co se řemeslníci v dané uličce specializovali, se ulice také jmenují, například Vějířová, Drůbeží atd. Pokud byste stále měli chuť na nákupy, zastavte se na blízké tržnice Dong Xuang.

Přibližně 2 km západně od jezera Hoan Kiem se nachází jedna z nejstarších  a nejvýznamnějších památek Hanoje a tou je Chrám literatury (Văn Miếu – Quốc Tử Giám). Dostanete se sem asi po 10 minutách jízdy taxíkem od jezera Hoan Kiem. Chrám byl založen na počest filozofa Konfucia.

Ho Či Minovo mauzoleum je místem, kde je uchováno balzamované tělo prvního prezidenta Severního Vietnamu a vůdce boje za národní osvobození Ho Či Mina. Je to jedna z nejnavštěvovanějších turistických památek hlavního města Vietnamu.

Město plné legend

Pagoda na jednom pilíři je nejmenší a zároveň nejznámější pagoda ve městě. Legenda říká, že vládci, který byl bez dědice, se v těchto místech ve snu zjevila bohyně milosrdenství sedící na lotosovém květu a držící v náruči chlapečka. Když se Ly probudil, uviděl prostou venkovskou dívku. Pochopil podobenství, jež mu ve snu bohyně nabídla, a s dívkou se oženil. Měl s ní syna a na paměť zjevení dal postavit pagodu. Měla připomínat květ lotosu, symbol čistoty.

Na území Hanoje se však nachází více než 600 různých starých chrámů a pagod.

Za symbol města je považováno Jezero navráceného meče. Podle legendy v něm v 15. století žila obří želva, která dala císaři Le Loiovi kouzelný meč. S jeho pomocí dokázal porazit Číňany a vyhnat je ze země. Po vítězné bitvě dostala meč želva zpátky a vrátila se s ním na dno jezera, kde údajně žije dodnes.

Místa, kde můžete vydechnout   

Hanoj jako moderní město pak symbolizuje např. mrakodrap Keangam Landmark Tower, který je nejvyšší vietnamskou budovou. Pokud jste už unavení z poznávání, vydejte se relaxovat do parku v centru, kde si můžete zacvičit tai-chi s místními obyvateli, ale jenom pod podmínkou, že si přivstanete.

Proč Hanoj navštívit, pokud nejste na památky?

Odpověď je jednoduchá – kvůli jídlu. Nenechte své chuťové pohárky ochudit o Phở, masový vývar s širokými rýžovými nudlemi plný koriandru. Ochutnejte Bánh mì, úžasnou vietnamskou bagetu s paštikou, majonézou, nakládanou mrkví a daikonem, okurkou, papričkami, chilli a různými druhy masa, jako je grilované maso, vietnamská šunka či salám.

Nezapomeňte si koupit Mứt, lahodný pokrm z kandovaného ovoce, oříšků, semínek a cukrovinky jako například kokosu, ananasu, zázvoru, mrkve, dýně a dýňových semínek, lotosových semínek, karamboly, sladkých brambor, slunečnicových nebo melounových semínek. A neochuďte se o chuť vietnamské kávy.

Hanoj je město, které je plné ruchu, vůní, motorek, historie, legend, kávy, tržnic a zábavy. Město, které budete buď na první pohled milovat, nebo naopak nenávidět. Já se přikláním k první možnosti, ale obrázek si udělejte sami.

Zdroje fotografií: Pixabay.com

Anna Sochorová

Zanechte komentář