Klášter, který obsadili husité

Cestování / 25.8.2017

Autor:

I když jde už jen o zříceninu, stále má co nabídnout. Atmosféra je velmi silná a dýchá na vás ze všech stran. Pojďte se přesvědčit.

V Dolanech, nedaleko Olomouce, stojí na kopci základy kartuziánského kláštera, který ve 14. století vybudoval přísný mnišský řád kartuziánů. Mniši zde žili až do roku 1425, kdy je přepadli a klášter obsadili husité. Ti si zde zřídili opevnění, ze kterého zbyly jen valy. Naštěstí se kartuziánům podařilo včas přemístit do Olomouce knihovnu, ostatky převora Šrama a archiv. Zajímá vás, jak areál kláštera nyní vypadá? Pojďme se tam podívat spolu…

Právě stojíte kousek od oltáře v kartuziánském klášteře.

Vítejte na prohlídce

I když jsou vidět základy zdí domků, sakristie i kostela, může být těžké si představit, že zde stál klášter. Pojďme si tedy udělat malou prohlídku… Na území kartuziánského kláštera vstupujete po pěšině od Dolan. Právě se nacházíte na místním hřbitově, kde byl údajně pohřbený první převor. Uprostřed stojí již polorozpadlý kříž. Kolem něj se dostanete do křížové chodby, ze které vedou vstupy do obytných prostor mnichů, k sakristii a kostelu.

Život v kartuziánském řádu

Mniši v kartuziánském řádu žijí přísným poustevnickým životem – zachovávají mlčení a dodržují půst. Údajně mohou mluvit jen v určitou denní dobu. Každý mnich měl na Kartouzce v Dolanech svůj malý domek se zahrádkou, kde hospodařil. Vchody do jejich obydlí byly napojeny na křížovou chodbu, která vedla nejen ke kostelu a k sakristii, ale po celém areálu kláštera.

Kartouzka je místo, kde i po těch staletích na vás bude „dýchat“ atmosféra dávného života. Areál stále obkličují valy husitského opevnění a základy zdí se pomalu, ale jistě ztrácí v trávě. O zříceninu kartuziánského kláštera se totiž nikdo nestará.

Výlety do okolí

Od Kartouzky se můžete vydat po značené stezce k ZOO Olomouc, na které se vám naskytne pohled na kopce. Zpáteční cestu můžete podniknout také přes Dolany, kde za kostelem najdete malý letohrádek mnohoúhelníkového tvaru. Pokud od zříceniny kláštera půjdete přes Radíkov a vychytáte správný čas (od května do října vždy o víkendu), budete mít možnost navštívit fort Radíkov, který byl zpřístupněn veřejnosti.

Možností, co všechno můžete navštívi,t je hodně. Třeba se rozhodnete pro delší trasu a poznáte toho více. Ať už navštívíte samotnou Kartouzku, či jenom fort, nebo si obejdete více tras, určitě na to budete vzpomínat ještě dlouho poté.

Zdroj všech fotografií: Nela Rájová, Generace 21

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář