Smrt jako nejlepší přítel

Literatura / 29.8.2017

Autor:

Martin by si přál problémy ostatních teenagerů. Co je totiž špatná známka v porovnání se schůzkami se Smrtí a předpovídání soudných dnů ostatních lidí?

Příběhy o závažných problémech lidí se staly zastaralým trendem ve chvíli, kdy vyšla kniha Smrt a jiné vrcholy mého života. Hlavní hrdina Martin sice prožívá situace jako každý jiný člověk, nicméně je doprovázen svým věrným a jediným přítelem – Smrtí.

Sebastian Niedlich se narodil v roce 1975 v Berlíně a v současné době žije v Potsdami. Napsal také řadu scénářů pro televizi. Kniha Smrt a jiné vrcholy mého života je jeho prvotina a rázem se stala bestsellerem roku.

Svého úplně prvního přítele potkal Martin na opravdu zvláštním místě – u postele své umírající babičky. Byl ještě malý a nechápal, co se děje. Smrt si přišla pro duši (v podobě motýla, kterého Smrt vždy chytí do své sítě) staré dámy, ale odešla ještě s něčím mnohem cennějším, a to přátelstvím. Radovala se, že ji konečně někdo vidí a slyší, a navíc takový milý človíček, jako je právě Martin.

Život tedy pokračuje dál…

Martin si časem zvykne, že ho Smrt navštěvuje i v těch nejnevhodnějších situacích. Avšak ve chvíli, kdy Martin potká ženu, o níž je přesvědčen, že ji miluje, začne mu najednou chování jeho přítele vadit. Smrt totiž považuje veškeré lidské emoce a činy za zbytečné, protože všichni tak jako tak zemřou, a proto (možná neúmyslně) kazí veškeré Martinovy pokusy o to být normální.

Problém ale nastává ve chvíli, kdy i Martin začne pochybovat, jestli tohle vše má cenu…

Sundala mi spodky, a právě když se k němu chtěla sklonit, usmyslela si Smrt zase jednou přijít oknem, jako by to byly otevřené dveře.
„Do háje!“ ujelo mi. Rukama jsem si instinktivně zakryl přirození.
„Co se děje?“ Conny byla totálně vykulená.
„Přinesla jsem s sebou chroupání,“ oznámila mi Smrt nevinně a zatřepala sáčkem s chipsy.
Chvíli jsem lapal po dechu. „Počkej… já… hned se vrátím,“ odtančil jsem s rukama v rozkroku do koupelny.

„Můj dar má vlastně i něco do sebe…“

Vážné zamyšlení v podobě komedie s nadsázkou

Každý si v této knize najde své – buď se můžete soustředit na nadsázku a černý humor, který se v knize objevuje, nebo na hlubokomyslné poznatky, které jsou pod tím skryty. Zároveň autor nevtíravě popisuje spoustu společenských a historických událostí. Martin se setká například se vznikem internetu, mobilních telefonů a dokonce je i svědkem pádu dvojčat.

„Celé roky jsem tě učila, abys mě, tedy smrt – nebo, chceš-li, Smrt –, neviděl jako nutné zlo. Kam bychom přišli, kdyby nikdo neskonal?“
„Jsou chvíle, kdy je mi jasné, jak dlouho se tu asi plahočíš. ‚Neskonal‘ zní opravdu staromódně.“
„Spisovný jazyk není staromódní. Pouze vymírá,“ prohlásí a oba se usmíváme.

Co si myslet o Smrti?

Postavy vás rozhodně zaujmou svým charakterem, nicméně samotnou hlavní postavu – Smrt – pořádně nevíte, kam zařadit. Jestli je její zásadovost a pohled na život opravdu na místě, nebo by měla Martina prostě nechat jít? Jak moc jiný by byl život Martina, kdyby do něj Smrt pravidelně nezasahovala?

U knihy se někdy smějete, někdy pláčete a někdy Smrti nadáváte za její hloupá rozhodnutí, ze kterých se vyvinou pro Martina velmi nepříjemné životní události.

Smrt a jiné vrcholy mého života

Autor: Sebastian  Niedlich

Vydavatelství: Ikar

Rok vydání: 2016

Počet stran: 296

Zdroj všech fotografií: pixabay.com, bux.cz

0 95 100 1
95%
Average Rating

Smrt a jiné vrcholy mého života

Tohle je jedna z mála knih, o které bych s klidem mohla říct, že někomu dokáže změnit pohled na život (a na Smrt). Je zábavně a čtivě napsaná, s napínavým dějem a zároveň i k zamyšlení.

  • 95%

Štítky

Tereza Malá

Tereza Malá

Studentka víceletého gymnázia, jejíž srdce si získaly knihy. Miluji podzim, psaní, hudba je mi blízká a pro čokoládu udělám téměř cokoliv.

Zanechte komentář